Uwaga na fałszywe e-faktury z Play

Posiadasz numer w sieci Play i korzystasz z e-faktur? Uważaj na fałszywe maile. Oszuści po raz kolejny podrabiają dokumenty i wysyłają je na maila. Co zrobić, aby nie dać się oszukać i jak zachować się, gdy otrzymamy podrobiony dokument? Musimy uważać, aby nie doprowadzić do wycieku danych osobowych oraz zawirusowania komputera.

Przed chwilą otrzymałam maila z fakturą, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać z Play. Na początku zrzuciłam powiadomienie, ale po chwili przypomniałam sobie, że przecież faktury zawsze otrzymuje w innym momencie miesiąca. Weszłam w skrzynkę pocztową, aby sprawdzić, czemu ponownie otrzymałam taką wiadomość.

Sprawdź nadawcę!

Przede wszystkim sprawdź, kto jest nadawcą wiadomości. I o ile dziwne adresy mailowe od razu mogą rzucić się w oko, to niestety coraz więcej tego typu wiadomości przychodzi z adresów bardzo zbliżonych do tych prawdziwych, firmowych. Mail, którego otrzymałam, przyszedł z adresu mailowego jednego ze sklepów internetowych z miodem. Najpewniej ktoś włamał im się na skrzynkę mailową, co mogło wiązać się z wyciekiem danych klientów sklepu. Ja z ich oferty nie korzystałam, mój mail najpewniej został pozyskany z innego miejsca. E-mail z awizo od Play może przyjść wyłącznie z adresu: awizo@mojefinanseplay.pl. Na to też należy uważać, gdyż oszuści potrafią przygotować mail tak, aby jako nazwa nadawcy wyświetlał się właśnie ten mail.

Uwaga na załączniki!

Jeśli widzisz maila, który wydaje Ci się podejrzany – nie otwieraj załączników! To właśnie kliknięcie w załącznik lub link umieszczony w mailu może doprowadzić do zainstalowania złośliwego oprogramowania na komputerze. Od Play zawsze otrzymuję załącznik z fakturą, jednak w przypadku dzisiejszego maila oszust liczył na to, że pobiorą plik ukryty pod linkiem w treści łudząco podobnej wiadomości. Fałszywy mail dodatkowo różnił się tym, że nie oszust nie podał w nim kwoty do zapłaty, ani standardowych danych na przykład o stanie konta, które znajdują się w każdym mailu. Poniżej zrzut fałszywej wiadomości po lewej i prawdziwej wiadomości od Play po prawej.

Zwracaj uwagę na inne szczegóły

Większość z nas płaci stałą kwotę abonamentu co miesiąc. Znamy też swój numer telefonu, dlatego właśnie te dane powinniśmy weryfikować w drugiej kolejności po adresie nadawcy. Jeśli jakieś dane się nie zgadzają mamy dwie możliwości: skontaktować się z operatorem poprzez infolinie dla klientów pod numerem *500 lub sprawdzić stan konta poprzez aplikację Play 24.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Oglądanie Apple TV na telewizorach LG Smart TV już możliwe

LG wprowadza nowe aplikacje od Apple na swoje telewizory...

Apple wypuszcza iOS 16.3. Jak przyspieszyć iPhone po aktualizacji?

Aktualizacja iOS 16.3 na Apple jest już dostępna. Użytkownicy...

Tryb akcji na iPhone 14 – jak go włączyć i z niego korzystać

Nie każdy wie, że nowe modele iPhone’a 14 od...

Canon EOS R5 Mark II – aparat, który zechcesz mieć

Canon EOS R5 Mark II to nadchodzący następca pełnoklatkowego...

Na co zwrócić uwagę kupując kamery kopułkowe?

Kamery kopułkowe są jednym z popularniejszych rozwiązań do monitorowania...

Czy na Islandii można latać dronem?

Islandia jest pięknym krajem, pełnym niezwykłej przyrody i krajobrazów,...
0
Would love your thoughts, please comment.x