Uwaga na fałszywe e-faktury z Play

Posiadasz numer w sieci Play i korzystasz z e-faktur? Uważaj na fałszywe maile. Oszuści po raz kolejny podrabiają dokumenty i wysyłają je na maila. Co zrobić, aby nie dać się oszukać i jak zachować się, gdy otrzymamy podrobiony dokument? Musimy uważać, aby nie doprowadzić do wycieku danych osobowych oraz zawirusowania komputera.

Przed chwilą otrzymałam maila z fakturą, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać z Play. Na początku zrzuciłam powiadomienie, ale po chwili przypomniałam sobie, że przecież faktury zawsze otrzymuje w innym momencie miesiąca. Weszłam w skrzynkę pocztową, aby sprawdzić, czemu ponownie otrzymałam taką wiadomość.

Sprawdź nadawcę!

Przede wszystkim sprawdź, kto jest nadawcą wiadomości. I o ile dziwne adresy mailowe od razu mogą rzucić się w oko, to niestety coraz więcej tego typu wiadomości przychodzi z adresów bardzo zbliżonych do tych prawdziwych, firmowych. Mail, którego otrzymałam, przyszedł z adresu mailowego jednego ze sklepów internetowych z miodem. Najpewniej ktoś włamał im się na skrzynkę mailową, co mogło wiązać się z wyciekiem danych klientów sklepu. Ja z ich oferty nie korzystałam, mój mail najpewniej został pozyskany z innego miejsca. E-mail z awizo od Play może przyjść wyłącznie z adresu: awizo@mojefinanseplay.pl. Na to też należy uważać, gdyż oszuści potrafią przygotować mail tak, aby jako nazwa nadawcy wyświetlał się właśnie ten mail.

Uwaga na załączniki!

Jeśli widzisz maila, który wydaje Ci się podejrzany – nie otwieraj załączników! To właśnie kliknięcie w załącznik lub link umieszczony w mailu może doprowadzić do zainstalowania złośliwego oprogramowania na komputerze. Od Play zawsze otrzymuję załącznik z fakturą, jednak w przypadku dzisiejszego maila oszust liczył na to, że pobiorą plik ukryty pod linkiem w treści łudząco podobnej wiadomości. Fałszywy mail dodatkowo różnił się tym, że nie oszust nie podał w nim kwoty do zapłaty, ani standardowych danych na przykład o stanie konta, które znajdują się w każdym mailu. Poniżej zrzut fałszywej wiadomości po lewej i prawdziwej wiadomości od Play po prawej.

Zwracaj uwagę na inne szczegóły

Większość z nas płaci stałą kwotę abonamentu co miesiąc. Znamy też swój numer telefonu, dlatego właśnie te dane powinniśmy weryfikować w drugiej kolejności po adresie nadawcy. Jeśli jakieś dane się nie zgadzają mamy dwie możliwości: skontaktować się z operatorem poprzez infolinie dla klientów pod numerem *500 lub sprawdzić stan konta poprzez aplikację Play 24.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Blik dołączy do SWIFT. Co się zmieni?

Według informacji podawanych przez biuro prasowe Polski Standard Płatności,...

Druk 3D w Ikea. Zestaw akcesoriów już w sprzedaży. Jak wyglądają?

Ikea to chyba jeden z ulubionych sklepów wielu Polaków....

System Business Intelligence pozwoli Twojej firmie rosnąć!

Pandemia przyśpieszyła digitalizację. Sporo biznesów się zamknęło, ale wiele...

12 starterów do rozmów, które doceni każda dziewczyna na Tinderze

Ktoś kiedyś powiedział: „Pierwsze wrażenie jest ostatnim wrażeniem” i...

Apple planuje wprowadzić usługę zakupów bazując na aplikacji Zdrowie

Apple testuje nowe usługi, które być może już niedługo...

Od kiedy Netflix wprowadzi reklamy? Zdradził to w wewnętrznej notatce

Reklamy potrafią być dość irytujące, szczególnie jeśli pojawiają się...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x