More

    Wzmacniacz Wi-Fi – kiedy może okazać się szczególnie pomocny?

    Problemy z zasięgiem sieci Wi-Fi mogą dotyczyć zarówno małych mieszkań, jak i piętrowych domów. Różnica będzie polegać na przyczynie słabego sygnału bezprzewodowej sieci. Dowiedz się, z czego wynikają nieudogodnienia i czy problem może rozwiązać wzmacniacz Wi-Fi.

    Z czego wynika słaby sygnał Wi-Fi?

    Wbrew pozorom na problemy z jakością sygnału Wi-Fi nie są skazani wyłącznie mieszkańcy dużych budynków, w których zasięg domowego internetu zwyczajnie nie dociera w dalsze zakątki. Najczęściej można mówić o trzech przyczynach słabego Wi-Fi:

    • zbyt duża odległość od routera,
    • fizyczne przeszkody na drodze sieci,
    • inne urządzenia, zakłócające jakość sieci.

    Producenci routerów Wi-Fi nie prezentują takich informacji jak zasięg sygnału podany w metrach, gdyż osiągi każdego urządzenia uzależnione są od otoczenia, w jakim się znajduje. Na moc sygnału routera wpływa szereg czynników, chociażby wysokość, na jakiej jest zamontowany. Sprzęt ustawiony na podłodze będzie dużo mniej efektywny niż ten sam router postawiony na półce na wysokości około 1,5 m nad podłogą. Naturalnie, nawet jeśli sygnał nie będzie napotykał na swojej drodze poważnych przeszkód, trudno oczekiwać, aby w domu o powierzchni ponad 120 m2 zasięg Wi-Fi był w każdym miejscu optymalny.

    Sporo zależy również od karty sieciowej w komputerze, telewizorze, tablecie czy smartfonie, ponieważ emitowanie sieci bezprzewodowej przez router to jedno – niezwykle ważny jest też odbiór sygnału przez urządzenie docelowe.

    Jeśli zatem problemem jest znaczna odległość od optymalnie ustawionego routera, warto skorzystać ze wzmacniacza Wi-Fi, który działa na zasadzie range extender, czyli odbiera działającą sieć Wi-Fi, a następnie przesyła ją dalej, zwiększając tym samym zasięg i jakość internetu. Wzmacniacz pełni funkcję przedłużenia domowej sieci.

    Co przeszkadza sieci Wi-Fi?

    Najczęstsze przeszkody dla stabilnej sieci domowej związane są z konstrukcją budynku. Nawet w niewielkim mieszkaniu sporym utrudnieniem dla rozprowadzania sygnału mogą być grube, betonowe ściany. Jeśli sygnał napotyka np. dwie tak poważne przeszkody, w dalszych pomieszczeniach można odczuwać wyraźny spadek jakości sieci lub zupełny jej brak.

    Jeśli korzystasz z internetu mobilnego, możesz ustawić router w dowolnej lokalizacji. Najlepszym rozwiązaniem jest usytuowanie urządzenia w centralnej części mieszkania, na wysokości około 1,5 m nad podłogą. Jeżeli jednak internet dociera do Ciebie światłowodem lub siecią kablową, często masz możliwość podłączenia routera w jednym miejscu bez konieczności rozprowadzania po domu plątaniny kabli. Kiedy router ustawiony jest w którymś ze skrajnych pomieszczeń, może zdarzyć się, że w przeciwległej części mieszkania zasięg będzie słabszy i ponownie pomocny okaże się wzmacniacz Wi-Fi. Dla zobrazowania wpływu przeszkód fizycznych na jakość sieci, wystarczy wymienić, jak wybrane obiekty przeszkadzają Wi-Fi:

    • szkło osłabia sygnał o 10%,
    • drewniane drzwi o 20%,
    • metalowe drzwi o 50%,
    • betonowa ściana o 75%.

    Negatywne skutki ery bezprzewodowej

    Łączność bezprzewodowa jest wygodna, dlatego coraz więcej urządzeń korzysta z sieci Wi-Fi. Telewizory, dekodery, sprzęt audio, AGD, drukarki, laptopy, telefony – lista może być naprawdę długa. Taki „tłok” sprzętów korzystających z bezprzewodowej sieci może negatywnie wpływać na jakość połączenia poszczególnych urządzeń. Czy w takiej sytuacji warto stosować wzmacniacz Wi-Fi?

    Tego typu akcesoria często tworzą własną sieć, a więc tylko zwiększają transfer danych. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem może być np. ustawienie routera w pobliżu głównego domowego komputera, który powinien mieć priorytet w dostępie do Internetu, a następnie podłączenie się do sieci kablem LAN. Wtedy sprzęt może liczyć na pełną przepustowość łącza.

    Na jakość sygnału Wi-Fi mają wpływ także czynniki zewnętrzne. Można do nich zaliczyć przede wszystkim sieci bezprzewodowe sąsiadów. Każdy kto mieszka w blokach czy innych budynkach wielorodzinnych dobrze zna sytuację, kiedy komputer lub smartfon widzą jednocześnie kilka albo nawet kilkanaście sieci w sąsiednich mieszkaniach. Takie zagęszczenie sieci Wi-Fi na niewielkiej przestrzeni może istotnie wpływać na jakość Twojego sygnału.

    Sprawdź swój sprzęt

    Wreszcie za słabe połączenie z siecią może odpowiadać sprzęt nieadekwatny do możliwości Internetu. Obecnie w standardzie pracują routery Wi-Fi 6, które zapewniają najszybszą przepustowość sieci. Wciąż w wielu urządzeniach pracuje Wi-Fi 5, ale jeśli Twój sprzęt działa w jeszcze starszym standardzie, efekty w postaci wolniejszego przesyłu danych będą wyraźnie odczuwalne.

    Różnicę może zrobić również częstotliwość rozprowadzania sieci przez router. Większość modemów może działać na dwóch pasmach:

    • 2,4 GHz – cechuje ją lepszy zasięg, ale słabsza prędkość, co odczują zwłaszcza osoby, które mają szybki internet światłowodowy,
    • 5 GHz – jest bardzo szybka, ale gorzej radzi sobie z wszelkiego rodzaju przeszkodami.

    W praktyce oznacza to, że jeśli używasz komputera czy telefonu w tym samym lub sąsiednim pomieszczeniu, warto wybrać sieć 5 GHz. Jeśli jednak korzystasz z internetu w dalszych pomieszczeniach lub na piętrze, bardziej stabilna będzie sieć 2,4 GHz. Wybór częstotliwości ważny jest także przy wyborze wzmacniacza Wi-Fi. Jeśli korzystasz z pasma 5 GHz, musisz dobrać odpowiedni wzmacniacz, który będzie obsługiwał szybszą częstotliwość.

    Nowe