Jeśli prowadzisz firmę i zależy Ci na ciągłym rozwoju doskonale wiesz jak istotne są usprawnienia infrastruktury IT. To od niej zależy wiele aspektów funkcjonowania firmy i to ona ma niebagatelny wpływ na osiągane przez nią wyniki finansowe. Jeśli chcesz uzyskać dostęp do nowoczesnych rozwiązań w zakresie oprogramowania i sprzętu, koniecznie sprawdź jakie korzyści może zapewnić Ci outsourcing informatyczny. Umożliwia on powierzenie zewnętrznej firmie wszystkich bądź wyłącznie wybranych zadań z obszaru IT.
Tego rodzaju rozwiązanie jest doceniane szczególnie przez małe i średnie firmy, które chcą być konkurencyjne, a jednocześnie chcą redukować koszty związane z prowadzeniem biznesu. Sprawdzeni partnerzy umożliwiają dobór idealnie dopasowanych usług, a co za tym idzie odciążają przedsiębiorcę z odpowiedzialności za najbardziej newralgiczne obszary pozostawiając mu więcej czasu na rozwój innych działów firmy.
Istota zewnętrznej obsługi informatycznej
Stawiając na outsourcing informatyczny możemy zadecydować czy wybrany dostawca ma zająć się wyłącznie wybranymi przez nas obszarami IT czy też sprawować pieczę nad wszystkimi aspektami dotyczącymi sprzętu i oprogramowania. Jak wiadomo, firmy działające w rozmaitych branżach oraz zróżnicowane pod względem wielkości zgłaszają odmiennie potrzeby, dlatego współcześni partnerzy chętnie dopasowują się do indywidualnych oczekiwań przedsiębiorcy. Odpowiedni partner nie tylko doradzi najkorzystniejsze rozwiązania IT, ale także dokona ich sprawnego wdrożenia, tak aby zredukować ryzyko przestojów i usterek do minimum.
Czy outsourcing informatyczny jest opłacalny?
Oczywiście! Pozwala zredukować koszty prowadzenia firmy poprzez brak konieczności utrzymywania i rozwijania etatów w obszarze IT. Informatycy o wysokich kwalifikacjach niejednokrotnie okazują się dużym obciążeniem dla budżetu, natomiast zewnętrzni partnerzy są nie tylko bardziej opłacalni, ale posiadają także wiedzę z różnych dziedzin IT, co pozwala na uzyskanie kompleksowego wsparcia. Outsourcing informatyczny pozwala w pewnym stopniu odciąć się od zagadnień związanych z obsługą sprzętu i oprogramowania, dzięki czemu właściciele firm mogą skupić się na usprawnianiu innych obszarów swojego biznesu.
Współczesne firmy IT nie zamykają się na indywidualne potrzeby Klientów i chętnie dopasowują kształt proponowanych umów do ich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. To właśnie elastyczność ofert sprawia, że outsourcing informatyczny jest dziś tak popularny i mogą skorzystać z niego nawet firmy o mocno ograniczonym budżecie. Niezależnie od tego czy chcesz zorganizować idealne warunki do pracy w chmurze czy zbudować sieć informatyczną – outsourcing IT okaże się dla Ciebie świetnym wyborem!
Decydując się na outsourcing informatyczny należy zwrócić baczną uwagę na parametr „SLA” (gwarantowanego poziomu świadczenia usług). Pozwala on sprawdzić czas reakcji specjalistów IT na ewentualną awarię sprzętu bądź oprogramowania. Warto zadbać o to, aby wskaźnik „SLA” był możliwie jak najniższy, wówczas ewentualnie przestoje w działaniu infrastruktury IT będą eliminowane bez większych konsekwencji dla naszej organizacji.
Wybierz firmę o dobrej renomie
Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy? Oprócz sprawdzenia wspomnianego wyżej wskaźnika SLA, powinniśmy upewnić się, że zestaw usług proponowany przez zewnętrznego partnera rzeczywiście odpowiada naszym potrzebom i możliwościom budżetowym. „Skrojona na miarę” oferta pozwoli Ci zoptymalizować koszty przy jednoczesnym wzroście efektywności (dzięki dostępowi do nowych i funkcjonalnych rozwiązań IT). Dobrym drogowskazem podczas wyboru właściwego partnera do współpracy mogą okazać się również opinie Klientów, którzy mieli okazję powierzyć obszar IT wybranym specjalistom. Jeśli renoma, zakres dostępnych usług oraz cena będą się „spinać”, być może warto pomyśleć o wdrożeniu outsourcingu informatycznego w swojej organizacji.
Artykuł powstał we współpracy z firmą netsupport.pl