Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – Zakup opon zimowych

Choć jeszcze kilkanaście lat temu mało kto zastanawiał się nad zakładaniem specjalnych opon zimowych, to dziś ich zakładanie stało się po prostu normą. Liczba kierowców, która nie decyduje się na zmianę opon w okresie zimowym na szczęście z roku na rok maleje. Nadal niestety często opony zimowe zakładamy zbyt późno. Zazwyczaj dopiero, gdy spadnie już pierwszy śnieg.

W Polsce co prawda dalej nie obowiązuje konkretny przepis, który wskazywałby na konieczność zakładania specjalnych opon zimowych. Jako kierowcy mamy jednak obowiązek poruszać się sprawnym samochodem, który nie będzie powodować zagrożenia na drodze. Zamiast czekać z decyzją o zakupie opon zimowych do momentu, gdy wpadniesz w pierwszy poślizg pomyśl o tym już teraz.

Kiedy założyć opony zimowe?

Opony zimowe powinno zakładać się już wtedy, gdy przez kilka dni średniodobowe temperatury nie przekraczają 7 stopni Celsjusza. To moment, gdy dni mogą być jeszcze stosunkowo ciepłe, ale temperatura o poranku i wieczorach będzie się utrzymywać w okolicy zera. Dlaczego letnie opony nie nadają się na takie warunki? Ponieważ mieszanka gumy, z której zostały wykonane jest przystosowanea do pracy w bardzo wysokich temperaturach. Letnia opona poradzi sobie z temperaturą nawet do 100 stopni Celsjusza przy asfalcie, która może powstać z połączenia rozgrzanego asfaltu i dużej prędkości. Za to przy temperaturze otoczenia poniżej 10 stopni, mieszanka letnia zaczyna twardnieć. Przez to opona nie jest już tak bardzo elastyczna i nie dopasowuje się do powierzchni drogi.

Czemu warto zmienić opony na zimowe?

Przy niskich temperaturach przewagę będzie miała opona zimowa, która wykonana z innej mieszanki będzie bardziej miękka. Opona zimowa za zadanie zachowywać elastyczność nawet przy bardzo niskich temperaturach. Największą przewagę opon zimowych widać jednak dopiero w prawdziwych zimowych warunkach. Zazwyczaj nasze Polskie drogi nie są aż tak często odśnieżane. Osypujące się z samochodów resztki śniegu plus regularne opady powodują, że na ulicy powstaje mieszanka wody i śniegu. Opona letnia ma zupełnie inny bieżnik, który jest też płytszy. Nie jest przystosowany do odprowadzania błota pośniegowego na zewnątrz. O ile lepiej radzą sobie z odprowadzaniem wody to kawałki śniegu tworzą na nich warstwę lodu.

Gdzie kupić opony zimowe?

Jeśli znasz dokładne wymiary opon do Twojego samochodu możesz po prostu wejść na Allegro i zapoznać się z ofertą w kategorii opony zimowe. Potem należy już tylko pamiętać o tym, aby na czas umówić się na ich wymianę. Pamiętaj, że wiele osób decyduje się na taką usługę w ostatniej chwili i najzwyczajniej może zabraknąć miejsc.

Mam też dobrą widomość dla osób, które zwyczajnie nie chcą pamiętać o wymianach opon. W takim przypadku wystarczy zdecydować się na opony wielosezonowe.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Oglądanie Apple TV na telewizorach LG Smart TV już możliwe

LG wprowadza nowe aplikacje od Apple na swoje telewizory...

Apple wypuszcza iOS 16.3. Jak przyspieszyć iPhone po aktualizacji?

Aktualizacja iOS 16.3 na Apple jest już dostępna. Użytkownicy...

Tryb akcji na iPhone 14 – jak go włączyć i z niego korzystać

Nie każdy wie, że nowe modele iPhone’a 14 od...

Canon EOS R5 Mark II – aparat, który zechcesz mieć

Canon EOS R5 Mark II to nadchodzący następca pełnoklatkowego...

Na co zwrócić uwagę kupując kamery kopułkowe?

Kamery kopułkowe są jednym z popularniejszych rozwiązań do monitorowania...

Czy na Islandii można latać dronem?

Islandia jest pięknym krajem, pełnym niezwykłej przyrody i krajobrazów,...
0
Would love your thoughts, please comment.x