Zbita szybka, czy uszkodzony wyświetlacz – jak to rozpoznać?

Zdarzyło Ci się upuścić telefon? A może przypadkiem spadł z biurka, albo wypadł z torby? Niestety z dużym prawdopodobieństwem przygoda ta skończyła się pajączkiem na wyświetlaczu, a może nawet uszkodzeniem całego modułu wyświetlacza. Nie wiesz, na jaki rodzaj naprawy powinieneś się zdecydować? Co zostało w telefonie uszkodzone i jak najłatwiej to rozpoznać?

W telefonach wyróżnia różne rodzaje uszkodzeń w obrębie wyświetlacza. W zależności od ich rodzaju i zakresu możliwe są dwie metody naprawy. Tańsza – wymiana szybki i droższa – wymiana ekranu. Świetnym przykładem pierwszej z nich może być wymiana szybki iPhone Warszawa. Kiedy jest możliwa?

Mam zbitą szybkę, ale dotyk działa – co teraz?

Jeśli Twój telefon złapał typowego pajączka, ale sam ekran poprawnie wyświetla obraz, a dotyk działa we wszystkich miejscach, to najpewniej będziesz mógł skorzystać z opcji wymiany szybki w telefonie. Taka naprawa polega na wymiana samej wierzchniej warstwy szkła, która stanowi ochronę dla wyświetlacza. Przy pomocy specjalnych maszyn serwis odseparowuje zbitą szybkę od ekranu, a następnie wymienia ją na nową i w maszynie próżniowej zakłada ją na oryginalny wyświetlacz.

Mam zbitą szybkę, a dotyk nie działa – co w takim przypadku?

W takim przypadku niestety nie będzie zbyt wiele rozwiązań. Wymiana samej szybki nic nie da, ponieważ warstwa dotykowa ekranu musiała zostać uszkodzona. Pojawiają się jednak pewnie wyjątki od tej zasady. Są to niektóre starsze modele Apple, Samsunga, Huawei i LG, gdzie pojawiał się tak zwany digitizer, czyli połączenie szybki razem z panelem dotykowym. Nie często spotykamy te modele, dlatego raczej mała szansa na to, że Twój model pozwoli na taką naprawę.

Mam całą szybkę, ale nie działa mi wyświetlacz

Ostatnim przypadkiem może być sytuacja, w której co prawda szybka ochronna nie została uszkodzona, ale sam wyświetlacz nie działa prawidłowo. W tym przypadku raczej nie ma szans na uratowanie takiego wyświetlacza, jeśli nie jest to kwestia odłączenia taśmy wyświetlacza od płyty, to konieczna będzie wymiana całego modułu, który składa się z wyświetlacza, dotyku i szybki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Zalman prezentuje nowy znak słowny oraz nowe logo firmy

Firma Zalman znana ze sprawdzonych rozwiązań chłodzących i obudów PC...

Dlaczego warto zainwestować w uchwyt grawitacyjny do telefonu?

Nowoczesny smartfon na co dzień służy nam nie tylko...

Co nas czeka w trzecim odcinku The Last of Us?

"The Last of Us" to jeden z najważniejszych tytułów...

ChatGPT już niedługo z płatną wersją?

OpenAI - właściciel ChatGPT, podobno testuje wersję płatną tego...

Amazon wprowadza abonament na leki na receptę: RxPass

Amazon wprowadza nowy program abonamentowy, dzięki któremu klienci Prime...

Gorsza wydajność dysku SSD w nowych modelach MacBooków Pro z M2 od M1

Najnowszy 14-calowy MacBook Pro oparty na procesorze M2 ma...
0
Would love your thoughts, please comment.x