Zmiana opłat za parkowanie w dużych miastach

Samorządy podjęły decyzję o podniesieniu cen za parkowanie w kilku dużych miastach. Na szczęście nowe stawki wzrosną na ten moment tylko nieznacznie. Nie oznacza to jednak, że to koniec planów na podwyżki cen za parkowanie.

Nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym umożliwiła samorządom podniesienie dotychczasowej stawki 3 złote za godzinę parkowania. Które miasta zmiany wprowadzają już teraz?

Zmiana opłat za parkowanie w Gdańsku

Gdańsk zdecydował się tylko na delikatne podwyżki. Pierwsza godzina parkowania z 3 złotych wzrosła do 3,30. Druga godzina z 3,60 zł do 3,90, a trzecia z 4,30 do 4,60 zł. Dodatkowo aż 4 krotnie została podniesiona kara za brak opłaty w strefie płatnego parkowania – z 50 zł na 200 zł. Gdańsk dodatkowo z końcem lipca poszerzył też strefę płatnego parkowania o Targ Rakowy.

Zmiana opłat za parkowanie we Wrocławiu

We Wrocławiu od czwartku ma zniknąć preferencyjna opłata za krótkotrwałe parkowanie. Do tej pory było to 50gr za pierwsze i drugie 20 minut. Niska opłata ta miała zwiększyć rotację na miejscach parkingowych, ale nie przyniosła skutku. Ze względu na popularność płatności za parkowanie przy użyciu aplikacji mobilnych, skutkowała ona duża ilością nadużyć. Miasto zdecydowało się też na ograniczenie liczby abonamentów na mieszkańca do trzech oraz wprowadziło progresywną stawkę w zależności od liczby posiadanych samochodów.

Zmiana opłat za parkowanie w Katowicach

We wrześniu Rada Miasta ma podjąć decyzję o wysokości opłat parkingowych na terenie Katowic. Na ten moment trzeba tam zapłacić 2 zł za pierwszą godzinę, za drugą 2,40 zł oraz 2,60 za trzecią. Każda następna godzinka kosztowała 2 zł. Katowice podjęły już jednak decyzję o zwiększeniu strefy parkowania o Ceglana – Wita-Stwosza.

Zmiana opłat za parkowanie w Warszawie

Warszawa na razie nie podjęła decyzji o podniesieniu opłat za parkowanie. Zapadła jednak decyzja o zwiększeniu obszaru płatnego parkowania o część Pragi i Woli.