Jak przewieźć drona samolotem? Twój kompletny poradnik

0
203
Jak przewieźć drona samolotem

Planujesz podróż za granicę i chcesz zabrać ze sobą drona? Możliwość uchwycenia niezapomnianych widoków z powietrza jest kusząca, ale jak przewieźć drona samolotem, żeby nie napotkać problemów i kłopotów? Przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci przejść przez ten proces bezstresowo. Dowiesz się, jakie są zasady dotyczące przewożenia dronów i akcesoriów, takich jak baterie, oraz jak przygotować swoje urządzenie do podróży. Zapraszamy!

Przygotowanie drona do samolotu

Aby podróż z dronem przebiegła bezproblemowo, konieczne jest odpowiednie przygotowanie urządzenia. Sprawdź przepisy dotyczące użytkowania dronów w miejscu, do którego się udajesz. W niektórych krajach, np. w Maroku, używanie dronów bez specjalnego zezwolenia jest zabronione.

Dlatego, zanim spakujesz drona, upewnij się, że na miejscu docelowym będziesz mógł go używać. Dron powinien być całkowicie wyłączony, a wszystkie ruchome części, takie jak śmigła czy gimbal, należy zabezpieczyć. Możesz wykorzystać do tego specjalne osłony lub nawet owijać urządzenie miękkimi materiałami. Pamiętaj także o wyjęciu akumulatorów, jeśli planujesz nadanie drona jako bagaż rejestrowany – większość linii lotniczych wymaga, by akumulatory były przewożone wyłącznie w bagażu podręcznym.

Dron w bagażu podręcznym torba bagaż etui

Dron w bagażu podręcznym

Zacznijmy od podstawowego pytania, które nurtuje wielu podróżujących z dronami: „Czy mogę zabrać drona na pokład samolotu?”. TAK, jednak wymaga to spełnienia pewnych warunków.

Drony są traktowane podobnie do innych urządzeń elektronicznych, takich jak laptopy czy kamery, co oznacza, że najlepiej jest przewozić je w bagażu podręcznym. Dzięki temu masz pewność, że urządzenie jest bezpieczne i nie zostanie uszkodzone przez naciski czy uderzenia, które mogą wystąpić w trakcie transportu bagażu.

Dron a linie lotnicze

Dron a linie lotnicze – zasady

Podróżowanie z dronem wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania sprzętu, ale również znajomości regulaminów obowiązujących w różnych liniach lotniczych. Poniżej przedstawiamy wytyczne dotyczące przewożenia dronów i akcesoriów w najpopularniejszych liniach lotniczych działających w Polsce.

LOT – transport drona

Polskie Linie Lotnicze LOT informują, że nie musisz  zgłaszać przewozu drona. Określają, jednak że akumulatory do dronów o pojemności do 100 Wh mogą być przewożone wyłącznie w bagażu podręcznym, z maksymalną ilością 20 zapasowych baterii na pasażera. Jedna bateria nie może przekroczyć pojemności 160 Wh – jest to standardowy limit dla większości linii lotniczych.

Przy przewożeniu drona w bagażu rejestrowanym, konieczne jest uzyskanie pozwolenia od linii lotniczej, co wiąże się z koniecznością kontaktu z obsługą klienta. Warto zajrzeć również ona oficjalną stronę LOT i Centrum Pomocy, aby sprawdzić, czy nie zaszły zmiany w regulaminie.

Ryanair – transport drona

W przypadku Ryanair sprawa wygląda podobnie jak w LOT –  pojemność baterii nie może przekroczyć 160 Wh.

Jak wspomina Centrum Pomocy Ryanair:
„Urządzenia zasilane przez akumulator litowy, takie jak drony, są dopuszczone do przewozu na pokładzie, o ile moc akumulatora nie przekracza 160 watogodzin. Jeśli akumulator przekracza 160 watogodzin, urządzenie nie może zostać przyjęte na pokładzie samolotu. Uwaga: zgodnie z miejscowymi przepisami transport dronów w Jordanii wymaga zezwolenia.”

Wizzair – transport drona

W przeciwieństwie do wielu innych przewoźników Wizzair wprowadziło zakaz przewożenia dronów zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym. Decyzja ta jest podyktowana względami bezpieczeństwa. Oznacza to, że pasażerowie planujący podróż z Wizzair powinni rozważyć alternatywne metody transportu dla swoich dronów lub zrezygnować z ich zabierania.

Jak mówi strona Informacje i usługi Wizzair:
„Nie, niestety, ze względów bezpieczeństwa nie wolno zabierać takich urządzeń ani na pokład, ani przewozić ich w bagażu rejestrowanym.”

Lufthansa – transport drona

Lufthansa umożliwia przewożenie dronów w bagażu podręcznym oraz rejestrowanym, pod pewnymi warunkami:

1. Baterie o pojemności do 100 Wh mogą być przewożone z ograniczeń ilości 20 sztuk w bagażu podręcznym.

2. Baterie od 100 Wh do 160 Wh możliwe jest przewożenie tylko 2 sztuk i tylko w bagażu podręcznym za zgodą przewoźnika.

3. Przewóz baterii powyżej 160 Wh jest zabroniony.

Jak wspomina pomoc na stronie Lufthansa:
„Bieguny wszystkich baterii muszą być osobno zaizolowane, by uniknąć zwarcia. Baterie powinny być transportowane w oryginalnym opakowaniu, bieguny zabezpieczone taśmą klejącą lub bateria powinna być zapakowana w oddzielną torbę plastikową lub ochronną.”

Baterie do drona w samolocie

Baterie do drona w samolocie

Baterie litowo-polimerowe (LiPo) używane w dronach wymagają szczególnego traktowania podczas lotów. Zasady dotyczące przewożenia akumulatorów mogą różnić się w zależności od linii lotniczej, ale istnieje kilka ogólnych wytycznych. Baterie powinny być zawsze przewożone w bagażu podręcznym, co minimalizuje ryzyko zapłonu w trudno dostępnym miejscu. Każda bateria powinna być zabezpieczona w specjalnej torbie lipo, która chroni przed zwarciami i jest zaprojektowana do bezpiecznego transportu akumulatorów. Warto pamiętać, że istnieją limity pojemności baterii, które można zabrać na pokład – większość linii lotniczych zezwala na przewożenie baterii o pojemności do 100 Wh bez dodatkowych zgód. W przypadku większych akumulatorów, konieczne może być uzyskanie zgody przewoźnika.

Jak przewieźć drona samolotem

Jak przewieźć drona samolotem – podsumowanie

Podróżowanie z dronem nie musi być trudne, jeśli tylko odpowiednio się do tego przygotujesz. Kluczowe jest zapoznanie się z regulacjami dotyczącymi transportu dronów i baterii, zarówno ze strony linii lotniczych, jak i krajów, do których się udajesz. Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu swojego urządzenia i akcesoriów, aby uniknąć problemów podczas kontroli bezpieczeństwa. Z właściwym przygotowaniem, Twój dron może stać się nieodłącznym towarzyszem Twoich podróży, dokumentując niezapomniane chwile z powietrza. Bezpiecznego lotu i wspaniałych ujęć!

Zobacz też:
DJI Mini 4 Pro vs DJI Air 3 | Szybki pojedynek dronów prawie-idealnych
Jak legalnie latać dronem w Norwegii?
Czy na Islandii można latać dronem?
Nagraj porywające ujęcia dronem! Poradnik

Leave a reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj