Zanik miesiączki to bardzo popularny temat w fitnessowym świecie. Rygorystyczne diety, czy intensywne treningi bardzo mocno wpływają na działanie naszego organizmu. Właśnie dlatego zaburzenia miesiączkowania to tak częsty problem u kobiet, które chcą się odchudzać. Jeśli ten problem dotyczy i Ciebie zobacz, co mogło go spowodować.
Na regulację cyklów miesiączkowych ma wpływ mnóstwo substancji, które informują mózg o stanie naszego organizmu, odżywienia, ilości snu, czy poziomu tkanki tłuszczowej. Dlatego też zanik miesiączki u kobiet, które walczą o idealną sylwetkę, jest po prostu wynikiem wielu negatywnych działań w stosunku do naszego organizmu.
Niskokaloryczne diety
Aby zrozumieć źródło problemu, musimy sięgnąć nieco wstecz. Ewolucja, która odpowiada za to, kim obecnie jesteśmy, przystosowała kobiecy organizm do tego, by funkcje reprodukcyjne mogły zostać tymczasowo wstrzymane w sytuacji, gdy mógłby pojawić się okres głodu. Zbyt niska energetyczność diety ma też wpływ na wiele innych procesów w organizmie. Właśnie dlatego odpowiednie dopasowanie ilości kalorii w diecie jest niezwykle istotne. Przy głodówkach przestaje wydzielać się hormon luteinizujący (LH). To właśnie on odpowiada za prawidłowy przebieg cyklu miesiączkowego.
Niski poziom tkanki tłuszczowej
Nasza tkanka tłuszczowa jest bardzo istotnym narzędziem wydzielania wewnętrznego, który składa się z aktywnych metabolicznie komórek. Wytwarza ona substancje zwane adipocytokinami, czyli hormony, cytokiny i czynniki wzrostu. To sprawia, że stanowi ona bardzo istotną rolę w utrzymaniu homeostazy (samoregulacja procesów biologicznych). Bierze też udział w przemianach hormonalnych. Wytwarza leptynę, czyli hormon odpowiedzialny za regulację łaknienia oraz mechanizm wydatkowania energii. Jej poziom jest proporcjonalnie związany z poziomem tkanki tłuszczowej. Aby zwiększyć poziom leptyny w organizmie lub poprawić leptynowrażliwość przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią ilość snu dobrej jakości. Niezbędne będzie też odpowiednie dopasowanie deficytu kalorycznego podczas odchudzania. Decydując się na dietę redukcyjną, warto też wprowadzać w niej kontrolowane przerwy co 8-12 tygodni, podczas których będziemy spożywać dokładnie taką ilość kalorii, jaką nasz organizm potrzebuje.
Zbyt intensywny wysiłek fizyczny
Decydując się na zmianę swojej sylwetki, często decydujemy się na zbyt intensywne treningi. Wielogodzinne, codzienne i ciężkie wysiłki fizyczne prowadzą do zwiększenia poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. To niesie za sobą wiele negatywnych następstw takich jak: zaburzenia układu odpornościowego, obniżone libido, czy stany depresyjne. Właśnie dlatego decydując się na aktywność fizyczną, powinniśmy stawiać na umiarkowane treningi.
Za mała ilość snu lub sen słabej jakości
Bardzo ważnym elementem dla naszego organizmu jest też odpowiednia ilość snu. Coraz więcej badaczy podkreśla jego pozytywny wpływ na utrzymanie zdrowia oraz prewencyjne działanie w zakresie wielu chorób. Poziom naszego zmęczenia przekłada się nie tylko na działanie organizmu, ale i decyzje dotyczące żywienia, jakie podejmujemy w ciągu dnia. Senność i przemęczenie sprzyjają kupowaniu przetworzonych produktów spożywczych o niskiej jakości.
Nie istnieją jednak konkretne zalecenia, które sprawdziłyby się w przypadku wszystkich kobiet. Optymalna waga, poziom tkanki tłuszczowej, czy ilość spożywanych kalorii powinna być za każdym razem dobierana indywidualnie i z uwzględnieniem stanu zdrowia. Jeśli wystąpiły u Ciebie zaburzenia miesiączkowania, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
- Chan JL, Mantzaros CS, Role of leptin in energy-deprivation states: normal human physiologyand clinical implications for hypothalamic amenorrhea and anorexia nervosa, Lancet, 2005.
- Swenne I. Weight requirements for return of menstruations in teenage girls with eating disorders,weight loss and secondary amenorrhea, Acta Pediatrica, 2004.
- Loucks AB, Thuma JR, Luteinizing hormone pulsatility is disrupted at a threshold of energy availability in regularly menstruating women, The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, 2003.
- Warren MP, Perlroth NE, The effects of intense exercise on the female reproductive system, The Journal of Endocrinology, 2001.