More

  Na jakie parametry zwracać uwagę, gdy kupujemy laptopy?

  Kiedy kupujemy laptopy, musimy pamiętać o kilku sprawach. Zakup takiego sprzętu wiąże się z niemałym wyzwaniem, na rynku jest wiele modeli, więc jak zdecydować się na najlepszy? Przeczytaj artykuł, który podpowie najpotrzebniejsze kwestie.

  Laptopy – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

  W sklepie elektronicznym o zdanie na temat laptopów można zapytać pracowników. Jednak nie zawsze mamy pewność, że taka osoba ma wystarczającą wiedzę. Jeśli będziemy słuchać sprzedawcy istnieje możliwość, że przepłacimy za nasz sprzęt, dodatkowo nie wykorzystując jego potencjału. W takiej sytuacji nie warto marnować czasu na rozmowy i samemu dowiedzieć się jak wybrać najlepszy z możliwych laptopów.   

  Na samym początku możemy zastanowić się, jakie przeznaczenie będzie miał nasz laptop. Parametry sprzętu, którego będziemy używać do pracy, będą na pewno inne niż tego, który chcemy podarować w prezencie dla dziecka. Na rynku jest mnóstwo różnych marek, więc ciężko zdecydować się na dany model. Laptopy można wybrać na podstawie kryterium ceny, przeznaczenia czy dodatkowych funkcji. Podczas takich zakupów, warto wyposażyć się od razu w niezbędne akcesoria, dzięki którym sprzęt stanie się bardziej funkcjonalny.

  Jakie parametry techniczne powinien mieć dobry laptop?

  Bardzo ważną rolę odgrywają procesor oraz karta graficzna. Dodatkowo karta graficzna odpowiada nie tylko za oglądanie filmów, obróbkę grafiki czy gry komputerowe. Współczesne karty są konstruowane w ten sposób, by podobnie do procesorów także brać udział w procesie przetwarzania informacji. Najlepsze laptopy to te, które są szybkie oraz gwarantują bezawaryjne działanie.

  Nowe systemy operacyjne oraz standardowe aplikacje potrzebują urządzenia, które będzie posiadało minimum pamięć RAM na poziomie 2-4 GB. Dysk SSD nie należy do najtańszych, jednak zapewnia dobre osiągi zapisu oraz odtwarzania danych. Matryca to kolejna ważna rzecz podczas zakupu takiego sprzętu. Warto sprawdzić jej wymiary, jak matryca IPS czy VA. Inną kwestią, którą dobrze zainteresować się w momencie zakupu to rozdzielczość ekranu. Najlepiej dopasować ją do naszych potrzeb oraz przeznaczenia laptopa. Można również dopytać sprzedawcy czy w laptopie będzie system operacyjny Windows 10. Dodatkową informacją jest to, czy bateria starcza na określony czas. Czasem nie ma możliwości, by sprzęt podłączyć do prądu, więc warto wiedzieć jaką wytrzymałość ma bateria.

  Czy cena ma znaczenie?

  Dla wielu osób znaczącym ograniczeniem podczas zakupu laptopów jest ich cena. Zazwyczaj decydujemy, że nie przekroczymy pewnej kwoty, jaką sobie ustalimy w naszej głowie. Wtedy rozpoczynamy poszukiwania idealnego sprzętu, który musi zmieścić się w naszych widełkach. Jednakże takie założenie nie zawsze się sprawdza, czasem lepiej nie zwracać uwagi na cenę, na początkowym etapie. Lepiej przemyśleć, do czego będziemy stosować ten sprzęt.

  Może się okazać, że zaawansowany model karty graficzne czy rozdzielczości full hd wcale nie jest nam potrzebny, ponieważ nie wykorzystamy jego potencjału. Tak samo ekran dotykowy może okazać się nam zbędny. Jednak nie można też przesadzić, najtańsza opcja może nie być najlepsza. Przy zakupie taniego laptopa po krótkim czasie znów możemy stanąć przed dylematem ponownego zakupu. Tani model może okazać się wolny lub szybko ulec zniszczeniu.

  Model do pracy biurowej?

  Laptopy często używa się w pracy biurowej, jest to urządzenie podręczne, które często można zabrać ze sobą. Jednak kluczowa jest tutaj waga, najlepiej by była jak najniższa, jeśli zamierzamy być mobilni. Warto wybrać model z niezawodnym procesorem oraz takim, który ma sporą pamięć RAM. Może to być procesor intel core i5 oraz 16 GB pamięci operacyjnej RAM. Poza tym szybki dysk SSD oraz zintegrowany układ graficzny, przydać się może też podświetlana klawiatura. Taka lista będzie odpowiednia do specjalistycznej pracy laptopa.

  Laptop do użytku domowego?

  Standardowy laptop, jakiego będziemy używać w domu, nie musi być wyjątkowo wydajny. Do obsługi podstawowych programów oraz aplikacji starczy zwykły sprzęt. Niektórzy do swoich domostw wybierają mały laptop, który również spełnia swoją funkcję. Takie urządzenie będzie dobre do oglądania filmów czy przeglądania wiadomości w Internecie. Małe modele można zaliczyć jako uniwersalny laptop. Taki sprzęt starczy, by miał procesor intel core i3, dysk HDD, pamięć RAM 4-8 GB. Matowa matryca lub jej błyszczący odpowiednik oraz dedykowana karta graficzna.

  Ostateczny zakup sprzętu jest najczęściej kwestią indywidualną, podyktowaną własnym gustem. Jednak warto zwrócić uwagę na pewne parametry, dzięki czemu zakup laptopa może okazać się bardziej trafną decyzją. Dobrze dobrać taki sprzęt, który będzie energooszczędny.

  Czy duże znaczenie ma marka?

  Gdy porównamy konstrukcje, jakie mają różne sprzęty na przykład laptopy hp czy laptopy lenovo, zauważymy, że większość z nich ma podobną budowę. Największe różnice można zauważyć w seriach premium czy biznes. Duża różnica jest widoczna w laptopach marki Apple, które posiadają inny system operacyjny. Jeśli zastanawiasz się ile kosztuje laptop tej marki, to możesz być pewny, że będzie droższy od reszty.

  Nowe