More

  Opony do roweru: Czym różnią się opony drutowe od zwijanych?

  Zastanawiasz się nad zakupem nowych opon do roweru? Najpewniej staniesz przed wyborem opony drutowej lub opony zwijanej. Czym się od siebie różnią i którą lepiej wybrać?

  Podczas wyboru nowych opon do roweru trzeba przede wszystkim dobrać odpowiedni bieżnik, szerokość oraz typ budowy opony. To jednak nie wszystko, czasami warto zastanowić się również nad tym, jaką mieszankę gumy wybrał producent oraz jakie wady i zalety mają dostępne na rynku rozwiązania.

  Czym jest opona zwijana?

  Opona zwijana to obecnie najpopularniejszy rodzaj opon do rowerów. Wpływ na to mają oczywiście zalety, które wynikają z zastosowanej w nich konstrukcji. Chodzi tu przede wszystkim o zastosowanie elastycznego włókna kevlarowego w rancie opony, co przekłada się na obniżenie jej masy. Dzięki temu podczas jazdy znacznie łatwiej nabrać prędkość. Rozwiązanie to jest też bardzo trwałe, a co najważniejsze mobilne. Taki typ opony bez problemu będziemy mogli złożyć i spakować do torby. Po zwinięciu taka opona zajmuje niewiele miejsca. Dzięki temu, że włókna kevlarowe są elastyczne, będziemy mogli uniknąć też trwałego odkształcenia na oponie.

  Czym jest opona drutowa?

  Opona drutowa to alternatywa dla opony zwijanej. Jej konstrukcja zawiera w sobie zwijany stalowy drut, który jest elementem rantu. To rozwiązanie nie jest już tak popularne, a producenci powoli rezygnują z jego stosowania. Do wad z pewnością można zaliczyć wagę takiej opony. Dodatkowo znacznie trudniej ją transportować. Nie ma możliwości złożenia takiej opony, przez co będzie zajmować dużo miejsca. Problem może stanowić też drut, który może się odkształcić i powodować niewłaściwe ułożenie opony na obręczy. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż duża grupa klientów chętnie sięga po to rozwiązanie. Dlaczego? Opona drutowa jest znacznie tańsza od opony zwijanej.

  Opona drutowa, czy zwijana?

  Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki rodzaj opony wybrać, to zdecydowanie polecałabym opony zwijane. Przede wszystkim ze względu na możliwość łatwego transportu, niższą wagę oraz większe bezpieczeństwo. Jeśli jednak nie zależy Ci na większym komforcie i szybkości, a przede wszystkim liczysz na sztywność opony oraz niską cenę, postaw się na oponę drutową.

  Nowe