More

  Recenzja monitora iiyama ProLite XB3288UHSU

  Zastanawialiście się nad tym, ile bylibyście w stanie zapłacić za dobry monitor o sporej przekątnej i wysokiej rozdzielczości, który służyłby Wam do pracy? Z pewnością wiele osób uznałoby, że wydanie około 1800 zł mogłoby być przesadą. I o ile monitor służy nam wyłącznie do przeglądania internetu, w pełni zgodzę się z taką opinią. Co jednak w przypadku, gdy szukamy czegoś bardziej profesjonalnego? Czy monitora iiyama ProLite XB3288UHSU będzie dobrym wyborem?

  Przez kilka tygodni miałam okazję testować monitor, który ma zainteresować użytkowników szukających profesjonalnych monitorów z wysoką rozdzielczością i matrycą VA, które będą posiadać rozwiązania pozwalające na wygodną obsługę programów do obróbki zdjęć i filmów. Czy gracze znajdą tu coś dla siebie? Monitor zapewni im 4K UHD z odświeżaniem obrazu na poziomie 60 Hz.

  iiyama ProLite XB3288UHSU – zawartość opakowania i wygląd

  Monitor otrzymujemy zapakowany w klasyczne kartonowe pudełko z wypełniaczem, który chroni urządzenie podczas transportu. Wygląd opakowania moim zdaniem od razu wskazuje na to, że nie jest to produkt dla graczy. Tego typu monitory zazwyczaj otrzymujemy w kolorowych opakowaniach. W pudełku poza monitorem otrzymamy jeszcze: przewód DisplayPort, HDMI, kabel USB oraz przewód zasilający.

  iiyama ProLite XB3288UHSU jest bardzo prosty w montażu. Do monitora fabrycznie przyczepiona została noga, którą wystarczy zamontować do podstawki przy pomocy jednej śruby. Co ważne, nie będzie do tego potrzebny śrubokręt.

  Testowany przeze mnie monitor bardzo ładnie się prezentuje. Jego obudowa została wykonana z matowego plastiku dobrej jakości, który został odpowiednio spasowany. Boczne oraz górne ramki wokół matrycy mają 14 mm, natomiast dolna 19 mm. Z tyłu znajduje się noga, która przymocowana jest przy pomocy standardu VESA 100 × 100, dzięki czemu bez problemu będziemy mogli zamontować monitor na uchwycie ściennym. Poza uchwytem z tyłu znalazły się też następujące złącza: 2xHDMI 2.0, DisplayPort 1.2 oraz gniazdo zasilania. Z boku natomiast producent umieścił też hub USB, gdzie znalazły się 2 gniazda USB.

  Po pierwszym kontakcie z monitorem od razu muszę pochwalić go za bardzo dużą możliwość regulacji położenia monitora. Wysokość monitora można regulować od 22 mm nad powierzchnią blatu do 138 mm, przy jednoczesnej możliwości dopasowania pochylenia w zakresie od 3 do 22 stopni. Producent umożliwia też obracanie monitora o 45 stopni na boki. Na plus zasługuje też przystosowanie nogi do poprowadzenia kabli.

  Aby ułatwić obsługę monitora, producent z tyłu umieścił przycisk, którym będziemy mogli obsługiwać całe OSD. Ma on formę joysticka, który można wciskać, aby zatwierdzać wybór lub przytrzymać, by wyłączyć monitor.

  iiyama ProLite XB3288UHSU – funkcjonalność

  Wspomniany wcześniej przycisk w chwili, gry monitor jest wyłączony, pozwala nam na wybór jednego z trzech skrótów do predefiniowanych ustawień monitora. Przechylając go w lewo, dostaniemy się do trybu pracy „Eco”, w ten sposób będziemy mogli wybrać trzy profile pozwalające na szybkie dostosowanie parametrów pracy do potrzeb. Przesuwając joystick w prawo, ujrzymy pasek do regulacji głośności wbudowanych głośników lub podpiętych urządzeń audio. Możemy też przesunąć joystick w górę, dzięki czemu dostaniemy się bezpośrednio do menu wyboru źródła obrazu. Każdy inny ruch joystickiem spowoduje uruchomienie menu szybkiej nawigacji po wszystkich ustawieniach.

  W ustawieniach znajdziemy następujące zakładki: Obraz, Kolor, PiP/PbP, Wybór wejść, Audio, Język, Ustawienia OSD oraz Ustawienia. Na co warto zwrócić uwagę? Kontrast ACR, który pozwoli na automatyczne dobieranie jasności w zależności od ilości ciemnych i jasnych punktów wyświetlanych na ekranie. Monitor posiada funkcję redukcji niebieskiego światła, która dość mocno wpływa na sposób wyświetlania kolorów. Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość ustawienia obrazu w obrazie, która aktywuje nam się po podpięciu dwóch urządzeń.

  Czy monitor ProLite XB3288UHSU sprawdzi się u graczy?

  Z pewnością gracze mogą zainteresować się wysoką rozdzielczością, matrycą VA oraz opisywanym przez producenta czasie reakcji na poziomie 3 ms. Jak to wszystko sprawdza się jednak w praktyce? Na plus z pewnością wpływa rozdzielczość, jasność, kolorystyka, fajna czerń oraz wsparcie dla HDR. Większym problemem może okazać się jednak odświeżanie na poziomie 60 Hz, które przy rezygnacji z 4K i zmianie ustawień na FHD zwiększy się do 75 Hz. W trakcie wykonywanych testów nie udało mi się też zbliżyć do deklarowanych 3 ms czasu reakcji. Raczej wspomniałabym tu o trzykrotnie wyższym wyniku. Kolejnym problemem może okazać się też odwzorowanie ruchu i spore smużenie, które będzie się pojawiać. Jeśli chcesz odpalić sobie zwykłą grę i nacieszyć się wolnym wieczorem, to monitor z pewnością dobrze się sprawdzi. Jeśli jesteś zapalonym graczem, to pomyśl o czymś bardziej gamingowym.

  iiyama ProLite XB3288UHSU – jak monitor sprawdza się na co dzień?

  Monitor ten przeznaczony jest przede wszystkim do pracy w domu oraz w biurze. Wskazują na to, chociażby rozwiązania, które mają za zadanie chronić nasz wzrok. Mowa tu o redukcji niebieskiego światła, czy technologii Flicker free, która niweluje nadmierne migotanie ekranu.

  ProLibe XB32 zapewnia bardzo dobre kąty widzenia: 178 stopni w pionie i poziomie, 89 stopni na prawo i lewo oraz 89 stopni od góry i dołu. W połączeniu z dużą przekątną oraz możliwością wygodnego ustawienia pochylenia ekranu zdecydowanie świetnie sprawdza się podczas pracy.

  Dobra kolorystyka pozwala nie tylko na montaż filmów i obróbkę zdjęć, ale też na wygodne odtwarzanie filmów i seriali.

  Monitor przetestowaliśmy też w nieco mniej typowy sposób, wystawiając go na taras, by obejrzeć mecz. W tym przypadku na pewno lepiej sprawdziłby się mały telewizor, ale jeśli takiego w domu nie posiadacie, to monitor też da radę. 😉

  Czy warto kupić iiyama ProLite XB3288UHSU?

  Monitor, który trafił do nas na testy, na pewno należy pochwalić za fajną funkcjonalność oraz ładne odwzorowanie kolorów. Możliwość pracy na monitorze o rozmiarze 32 cali, który zapewnia olbrzymią przestrzeń w rozdzielczości 4K, może być prawdziwą przyjemnością. Monitor ten nie sprawdzi się też u graczy, którzy znajdą dla siebie coś ciekawszego w znacznie niższej cenie. Czy monitor powinien trafić do prawdziwych profesjonalistów? Raczej ze względu na możliwości matrycy VA nie byłby idealnym rozwiązaniem do profesjonalnej obróbki zdjęć, jednak jak na potrzeby domowe czy firmowe, będzie w pełni zadowalający.

  Monitor iiyama ProLite XB3288UHSU dostępny jest w cenie 1799 zł.

  Nowe