More

    Wzbierająca fala cloud computing

    O tym, że chmura obliczeniowa nadal jest w fazie wzrostu popularności, o jej bezpieczeństwie i o wielu ciekawych kwestiach chmurowych udało nam się porozmawiać z samym ekspertem Rafałem Chmieleckim, na co dzień pracującym jako architekt rozwiązań w chmurze.

    Rafale, jesteś architektem rozwiązań w chmurze. Brzmi jak połączenie inżyniera z artystą wizjonerem. Czy praca architekta rozwiązań w chmurach łączy w sobie wiele dziedzin?

    Zdecydowanie tak. Wizja jest nadrzędna, steruje całym procesem projektowania chmury. Bycie Architektem Chmur łączy też bardzo mocno inżynierię oprogramowania oraz inżynierię sieci.

    Wyjaśnij proszę, czym jest wirtualna chmura i jak działa? Może podasz nam jakiś przykład wszem i wobec znanej chmury, z której korzystamy najczęściej?

    Chmura jest wirtualna niejako z definicji. Specyfiką każdego rozwiązania chmurowego jest to, że odrywamy się od fizycznej serwerowni, gdzie trzymamy nasze „serwery”, a przenosimy wszystko w nieokreślone miejsce w sieci, gdzie nasze usługi działają na wielu serwerach, maszynach wirtualnych itd. I ich fizyczna lokalizacja nie jest dla nas istotna. Przykładem najpopularniejszej chmury, czy raczej usługi opartej na chmurze jest iCould, czy Google Drive, umożliwiające przechowywanie plików w chmurach.

    Uwaga, a teraz pytanie tendencyjne, mimo to istotne – czy do chmury można się włamać?

    Odpowiedź jest prosta: tak. Każde rozwiązanie chmurowe jest tak bezpieczne, jak dobrze zostało zabezpieczone. Możliwości zabezpieczenia chmury są dokładnie takie same, jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań i potrafię sobie wyobrazić źle skonfigurowaną chmurę, która jest obiektem udanego ataku.

    I czy w związku z tym – potrzeba więcej specjalistów w tej dziedzinie? Zauważyłeś tendencję na zwiększoną ilość pracy dzięki chmurze internetowej?

    Tak, chmury to ciągle „wzbierająca fala”. Samo pojęcie chmury jest bardzo szerokie, począwszy od rozwiązań skupionych tylko na infrastrukturze, poprzez platformy, a skończywszy na gotowych rozwiązaniach Software-as-a-service. Ilość specjalistów potrzebnych na rynku ciągle rośnie.

    Opowiedz trochę o swoim systemie pracy. To dla wielu początkujących osób może być interesujące. Czy w cloud computing można liczyć na pracę zdalną, albo na zatrudnienie na zasadzie B2B IT?

    Jeśli chodzi o formę pracy to oba rozwiązania, umowa o pracę oraz b2b są możliwe. Tutaj raczej klient decyduje, kogo szuka i jaką formę współpracy oferuje. Praca zdalna jest standardem w dzisiejszych czasach, zwłaszcza przy panującej pandemii.

    Czy osoby wpisujące frazy w wyszukiwarce .net praca, czy java praca. mogą coś znaleźć dla siebie w chmurach?

    Jak najbardziej, większość pracy dla programistów wymaga w dzisiejszych czasach umiejętności pracy w chmurze.

    Ukończyłeś studia informatyczne. Czy bycie absolwentem studiów technicznych, to jedno z ważniejszych wymagań, by trafić do branży cloud computing? Dla kogo jest praca architekta chmury? Kto się sprawdzi, a kto niekoniecznie?

    Osobiście jestem zdania, że studia informatyczne nie są potrzebne do pracy w IT. Liczy się tak naprawdę odrobina talentu i godziny ćwiczeń i nauki. Programiści, czy architekci spędzają część swojego czasu na rozwój i ćwiczenia w nowych technologiach. Nowe projekty szybko weryfikują wyższość doświadczenia nad wiedzą akademicką.

    Czy projekty dla klienta wiążą się z długofalową współpracą? Czy są to raczej jednorazowe realizacje?

    Projekty chmurowe mają bardzo różne „widełki” kosztowe, idące często w miliony euro. W związku z tym współpraca może trwać kilka miesięcy, lub lat. W tej kwestii nie ma reguły, ale „chmurowcy” raczej nigdy nie nastawiają się na wieloletnią współpracę.

    Chyba trudno wymienić przedsiębiorstwo, którym niezalecane jest rozwiązanie wirtualnej chmury. A co w sytuacji, gdy danej jednostki po prostu nie stać na użycie tego typu narzędzi. Znajdujesz przestrzeń na działania pro publico bono?

    Oczywiście. Staram się przeznaczyć część swojego czasu dla organizacji pozarządowych, lub charytatywnych. Moją wiedzę i doświadczenie oddaję wtedy pro publico bono. Doradzam też w wyborze komercyjnych rozwiązań, gdyż nie wszystko da zrobić się za darmo.

    Na koniec porozmawiajmy o wynagrodzeniach. Jak wiemy, zostanie specjalistą IT jest szczególnie kuszące ze względu na możliwości zarobkowe. A jak jest w chmurach?

    Zarobki dla „chmurowców” wahają się w podobnych zakresach, jak zarobki wyspecjalizowanych programistów. Oczywiście im lepsze doświadczenie, tym lepsze zarobki. Oczywiście zarobki różnią się pomiędzy klientami, lub lokalizacją.

    Nowe