More

    Co jest lepszą opcją: Soundbar czy kino domowe?

    Rozwój technologii audio sprawia, że czasami trudno nadążyć nad nowościami. Niektóre osoby nadal korzystają z dużych głośników półkowych. Niestety charakteryzują się one nie najlepszą jakością dźwięku. Aby pójść o krok naprzód, warto zastanowić się nad zaktualizowaniem swojego sprzętu. Tutaj powstaje często pojawiające się pytanie. Soundbar czy kino domowe? Na jaki zestaw nagłośnienia najlepiej postawić? Warto wziąć pod uwagę wady i zalety poszczególnych urządzeń przed dokonaniem zakupu.

    Charakterystyka soundbarów

    Niektórzy mogą zastanawiać się nad tym, czym tak właściwie jest soundbar. W dużym skrócie to sprzęt audio o kształcie listwy. Nie jest on jednak pojedynczym głośnikiem. Wewnątrz listwy zostaje zamontowane wiele głośników. Soundbar jest niewielkim i prostym w montażu sprzętem. Kształt listwy sprawia, że można go przymocować do ściany lub postawić poziomo na półce, lub stole.

    Jakość dźwięku oferowana przez soundbar będzie zależała przede wszystkim od ceny sprzętu. Urządzenia z niższej półki spełniają tylko podstawowe oczekiwania. Nie mają zbyt wielu trybów dźwięku do wyboru. W wyższej cenie można jednak nabyć soundbary z trybem trójwymiarowym. Dodatkowy tryb umożliwia włączenie dźwięku przestrzennego, który imituje efekt rozstawienia głośników dookoła pokoju.

    Niektóre soundbary mają wbudowany bluetooth. Dzięki dodatkowej opcji można połączyć sprzęt z telewizorem lub telefonem bez użycia dodatkowego okablowania.

    Soundbar został stworzony z myślą o osobach poszukujących prostego w konfiguracji urządzenia audio do codziennego oglądania telewizji. Oczywiście nie będą one w stanie oddać pełnej głębi dźwięku oferowanej przez wysokiej jakości kino domowe, jednak sprawdzą się w domach minimalistów ze względu na niewielką ilość okablowania i prostą obsługę.

    Zalety soundbarów

    • Prosty w obsłudze;
    • Przenośny sprzęt;
    • Zajmuje niewiele miejsca;
    • Oferuje jakość audio lepszą od głośników wbudowanych w telewizor.

    Wady soundbarów

    • Tryb dźwięku przestrzennego działa o wiele gorzej niż w zestawach kina domowego.

    Charakterystyka kina domowego

    Zestaw do kina domowego to sprzęt składający się z przynajmniej dwóch głośników. Niektóre zestawy mogą mieć ich nawet dziewięć! Kino domowe łączy w sobie dwie istotne cechy. Audio wysokiej jakości i dźwięk przestrzenny. Im więcej głośników znajduje się w zestawie, tym łatwiej otoczyć nimi przestrzeń pokoju przeznaczoną do seansów filmowych.

    Najczęściej wybierany zestaw składa się z pięciu głośników. Taka konfiguracja zwykle zawiera trzy głośniki z przodu i dwa z tyłu. Kino domowe pozwala uzyskać efekt, który sprawia, że osoba oglądająca jest całkowicie otoczona przez dźwięki dobiegające z głośników. Byłoby to niemożliwe przy użyciu pojedynczego soundbara.

    Konfigurację kina domowego można ustawiać w dowolny sposób. To od użytkownika zależy, ile doda do niej głośników i w jaki sposób je rozmieści.

    Zalety kina domowego

    • Wysokiej jakości dźwięk przestrzenny;
    • Dowolna konfiguracja.

    Wady kina domowego

    • Sprzęt niezbędny do uzyskania efektu kina domowego zajmuje mnóstwo miejsca;
    • Konfiguracja wymaga dużej ilości okablowania;
    • Skomplikowany montaż.

    Werdykt

    Na co zatem najlepiej postawić? Jak widać, urządzenia mają swoje mocne i słabe strony. Dlatego wybór będzie uwarunkowany przede wszystkim personalnymi preferencjami. Aby ułatwić sobie poszukiwania i porównywanie cen poszczególnych modeli sprzętu audio, warto spojrzeć na bogatą ofertę sklepu https://nautilus2.pl/. Można tam znaleźć zarówno zestawy do zbudowania kina domowego, jak i wysokiej jakości soundbary.

    Artykuł powstał we współpracy z nautilus2.pl

    Nowe