More

  Dlaczego czas jest tak fascynujący? Tom Shone – „Christopher Nolan. Reżyser wyobraźni” | RECENZJA

  Jego filmy nieustannie dają o sobie znać w świecie kinematografii, intrygując i zmuszając widza do zastanowienia się. Christopher Nolan – reżyser, który bardzo często w swoich produkcjach porusza koncepcje czasu i pamięci, jest bez wątpienia jedną z najważniejszych postaci współczesnego kina. Nie każdy ma jednak świadomość, jak skomplikowana i fascynująca jest droga, jaką przebył.

  Tom Shone przygotował dla nas niezwykle wnikliwą, jak na skrytość reżysera, opowieść, która rzuca światło na niezbadane i niepublikowane dotąd obszary jego życia i pracy – od pierwszych ujęć prostą kamerą w otoczeniu jedynie bliskich przyjaciół, aż do wielkich, wielomilionowych, oscarowych produkcji.

  Christopher Nolan. Reżyser wyobraźni książka tom shone recenzja

  Od inspiracji do realizacji

  Książka rozpoczyna się od opisu młodzieńczych lat Nolana, ukazując, jak wczesne doświadczenia kształtowały jego charakter i twórczość. Podróżujemy przez szczegółowe opisy tworzenia filmów i odkrywamy, jak reżyser wybiera lokacje do zdjęć dla swoich produkcji i jakie wyzwania napotykał w relacjach z producentami oraz wytwórniami filmowymi.

  Christopher Nolan. Reżyser wyobraźni książka tom shone recenzja

  „Nolanowska” filozofia tworzenia

  Zaskakujące jest, jak głęboko wnikamy tutaj w tajniki powstawania kolejnych dzieł Nolana. Autor dokładnie opisuje, skąd reżyser czerpie pomysły na swoje rozwiązania narracyjne i wizualne. Interesujące i angażujące są opowieści, jak istotni są bliscy Nolana (zwłaszcza jego brat Jonathan), którzy nierzadko odgrywają kluczową rolę w procesie twórczym.

  Jednym z najbardziej wciągających wątków jest eksploracja obsesji Nolana na punkcie czasu i fizyki i jak te zainteresowania przekładają się na tematykę jego filmów. Książka podkreśla niechęć Nolana do efektów CGI oraz jego podejście do nowoczesnych technologii (np. nie szczególnie przepada on za smartfonami).

  Christopher Nolan. Reżyser wyobraźni książka tom shone recenzja

  Dlaczego warto sięgnąć po tę biografię?

  Proste – jest to lektura obowiązkowa nie tylko dla każdego fana reżysera, ale i kinomanów ceniących film jako formę sztuki. Można nie tylko lepiej zrozumieć procesy twórcze Nolana, ale przede wszystkim zyskać wgląd w osobę stojącą za jednymi z najbardziej wpływowych filmów ostatnich dekad.

  Twarda oprawa z portretem reżysera oraz ciekawy pomysł na umieszczenie tytułów filmów widocznych tylko pod światło – ten patent bardzo mi się spodobał (zdjęcie powyżej).

  Mimo że książka jest dość obszerna, czyta się ją lekko i przyjemnie, co jest rzadkością w przypadku biografii. Cena może odstraszyć niektórych czytelników, ale według mnie jakość treści i opracowania graficznego w pełni uzasadniają ten wydatek.

  Christopher Nolan. Reżyser wyobraźni książka tom shone recenzja

  To jedna z najlepszych biografii, jakie miałem przyjemność czytać. Choć mogę być tutaj nieobiektywny, ponieważ jestem fanem Nolana, to książka jest nie tylko pouczająca i wciągająca (świat filmu), ale przede wszystkim inspirująca.

  Możecie zamówić ją na stronie wydawnictwa ZNAK lub w innych sklepach z książkami.

  Rafał
  Rafał
  Właściciel / Redaktor Naczelny Numag.pl / Pasjonat brytyjskiej muzyki i włoskiej motoryzacji. W wolnych chwilach oddaje się treningom siłowym i rowerowi. Uwielbia literaturę popularnonaukową i konsolowe gry fabularne

  Nowe