Każda konstrukcja ma mnóstwo połączeń śrubowych. Te natomiast narażone są na duże obciążenia, dlatego tak ważną rolę odgrywa tu bieżąca kontrola wszystkich elementów. Dość często zdarzają się drobne awarie, które są trudne do wykrycia, ale ich obecność wpływa znacząco na stan całości maszyny/ konstrukcji.
Inteligentne śruby rozpoznają awarię
Niemieccy naukowcy postanowili więc opracować technologię, która umożliwia sprawdzenie stabilności połączeń śrubowych w dowolnym momencie, poprzez zdalne monitorowanie. Ma to znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo, ale także pozwoli odciążyć znacząco odpowiedzialnego za tę czynność pracownika.
System Smart Screw Connection został po raz pierwszy zaprezentowany podczas targów Hannover Messe 2022. Wtedy to też ujawniono szczegóły dotyczące tego projektu. Inteligentne śruby oraz podkładki, wyposażone w czujniki ciśnienia z cienkiej folii, dokonują zaraz po dokręceniu trzypunktowego pomiaru.
Znając wartości początkowe, są w stanie reagować na każdą zmianę siły — na przykład spowodowaną poluzowaniem śruby. Wtedy dochodzi także do zmiany oporu elektrycznego folii. W takim przypadku wysyłana jest informacja do modułu radiowego w łbie śruby. Ten natomiast przekazuje ją bezpośrednio do komputerów personelu konserwacyjnego w stacji bazowej.
Ten system zdalnego monitorowania pozwala nam, po raz pierwszy, mieć oko na stabilność infrastruktury krytycznej dla bezpieczeństwa przez cały czas, nawet zdalnie, i przeprowadzić odpowiednią kontrolę każdej odpowiedniej śruby.
Pełna kontrola bez udziału człowieka
Takie rozwiązanie na pewno sprawdzi się w przypadku dużych urządzeń, gdzie na przykład do celów kontrolnych niezbędna jest obecność nawet kilku specjalistów. Teraz ma się to zmienić i podczas inspekcji żaden inżynier nie będzie musiał być na miejscu. Dodatkowo nie będzie potrzeby indywidualnego sprawdzania każdej śruby po kolei, ponieważ wszystkie dane będą przesyłane drogą radiową do stacji serwisowej.
Inteligentne połączenie śrubowe jest naprawdę uniwersalnym rozwiązaniem — a przynajmniej tak przekonują naukowcy. Bez względu na to, gdzie i na jakich maszynach zostanie zastosowany system, może on podlegać indywidualnej konfiguracji dla każdego scenariusza i być dostosowany do odpowiedniego obciążenia.