Internet światłowodowy – czym kierować się wybierając jego dostawcę?

0
1684

Co warto wziąć pod uwagę w trakcie porównywania ofert dostawców internetu światłowodowego? Na lokalnych rynkach obecnych jest zazwyczaj co najmniej kilka podmiotów, które świadczą tego typu usługi, stąd decyzja nie jest łatwa. Podpowiadamy, jak podjąć najlepszą decyzję. 

Zasięg

Dostęp do internetu szerokopasmowego nie jest taki sam we wszystkich miejscowościach. Duże firmy, świadczące usługi na terenie całego kraju, rzadko skupiają się nad rozwojem infrastruktury w mniejszych miastach i gminach. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na lokalnych dostawców, którzy specjalizują się w tworzeniu nowoczesnej sieci światłowodowej również poza dużymi ośrodkami miejskimi. Zasięg danego operatora najłatwiej sprawdzić na stronie internetowej lub skontaktować się telefonicznie. 

Dodatkowe usługi

Internet to nie wszystko. Światłowód to technologia, która umożliwia przesyłanie również sygnału telewizyjnego oraz telefonicznego, w związku z czym wybrany dostawca powinien również oferować te usługi. Dlaczego to takie istotne? Korzystanie z usług telekomunikacyjnych u kilku różnych dostawców najczęściej wiąże się z wyższymi kosztami. Jeśli jednak mamy dostęp do telefonii, internetu oraz telewizji w ramach jednej umowy, to możemy liczyć na niższe rachunki. Warto szczególną uwagę zwrócić na telewizję światłowodową, która gwarantuje doskonałą jakość obrazu w HD oraz 4K(jeśli dany kanał jest nadawany w tym standardzie oraz w przypadku posiadania urządzeń obsługujących ten standard).

Elastyczna oferta

Dostęp do nielimitowanego internetu światłowodowego to podstawa, ale jak szczegółowo powinna wyglądać oferta dobrego dostawcy? Nie każdy użytkownik potrzebuje łącza o dużej przepustowości, którego możliwości nie wykorzysta. Na drugim biegunie mamy wymagających internautów i gospodarstwa domowe, w których do sieci podłączonych jest wiele urządzeń. Co za tym idzie, łącze musi mieć wyższą maksymalną przepustowość, aby umożliwić komfortowe korzystanie z streamingu, gier online, a także zagwarantować szybkie pobieranie nawet dużych plików. W Fiberlink proponujemy internet światłowodowy w 3 różnych wariantach przepustowości:

  • 150/15 Mb/s – w zupełności wystarczy do codziennej pracy, przeglądania stron internetowych. 
  • 400/30 Mb/s – gwarantuje niski ping w grach wideo oraz wysoką jakość odbieranego obrazu w serwisach streamingowych.
  • 900/50 Mb/s – łącze o takiej przepustowości świetnie sprawdzi się w dużym gospodarstwie domowym, gdzie z sieci intensywnie korzysta co najmniej kilka osób. 

Serwis oraz infolinia

Internet światłowodowy to niezawodna technologia. W związku z tym jakiekolwiek awarie zdarzają się niezwykle rzadko. Nie zmienia to faktu, że użytkownicy internetu mogą napotkać różne trudności z poprawnym korzystaniem z usługi. Z tego powodu dostawca powinien udostępnić infolinię lub inną formę komunikacji, dzięki czemu klient może uzyskać wsparcie bez wychodzenia z domu. Jednocześnie dostawca powinien zadbać o taki kanał komunikacji, dzięki któremu dostarczy skutecznie klientowi informacje na temat ewentualnych przerw w działaniu sieci lub spodziewanego czasu zakończenia napraw czy konserwacji. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Fiberlink.

Leave a reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj