More

  Jak dbać o opony zimowe?

  Z oponami jest jak z sercem: jeśli chcesz, żeby służyły Ci jak najdłużej, musisz zadbać o prawidłowe ciśnienie. To jedno z zaleceń, o których zapominamy chyba najczęściej.

  A przecież opona to jedyna część samochodu, która ma nieustanny kontakt z podłożem. Wszelkie nieprawidłowości dotyczące ogumienia mają realny wpływ na poziom naszego bezpieczeństwa. O czym jeszcze musimy pamiętać w tym kontekście?

  Dokładnie i regularnie mierz ciśnienie

  Rób to profesjonalnie, nie na oko. Działaj tak nie tylko dlatego, że nieodpowiednie ciśnienie powoduje wzrost zużycia paliwa i prowadzi do destrukcji ogumienia. Skutkiem Twojego niedopatrzenia w tym zakresie może być realna utrata kontroli nad samochodem poruszającym się po śliskiej nawierzchni.

  Wyważaj koła

  Wszystko, co może zaburzać fabryczne ustawienia Twojego samochodu, powinno zwrócić Twoją uwagę, zwłaszcza w sezonie zimowym. Jednym z takich elementów, który ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy, jest prawidłowe wyważenie każdego z kół (wliczając w to oczywiście koło zapasowe).

  Co może spowodować źle wyważone koło? Przede wszystkim może sprawić, że opona będzie zużywać się punktowo, w nierównomierny sposób. Po drugie, kondycja takiej opony będzie miała co najmniej niekorzystny wpływ na cały układ jezdny.

  Dbaj o geometrię zawieszenia

  Trzecim elementem, na który trzeba koniecznie zwrócić uwagę, przygotowując samochód do sezonu zimowego, jest geometria zawieszenia. Podobnie jak nieprawidłowo wyważone koła, stan tego układu ma bezpośredni wpływ na szybsze i nierównomierne zużycie bieżnika oraz na kondycję całego systemu prowadzenia pojazdu. Jak może się to odbić na zachowaniu samochodu jadącego po oblodzonej drodze – nietrudno się domyślić.

  Przechowywanie i konserwacja opon zimowych

  W największym skrócie: opony przechowuj pionowo. Najlepiej na ich własnych felgach. I koniecznie z dala od światła. Po umyciu każdej opony, a następnie jej osuszeniu, użyj specjalistycznego środka konserwującego materiał, z którego została ona wykonana.

  Poruszaj się płynnie i rozważnie

  Wiele zależy od Twojego stylu jazdy. Unikaj dziur w jezdni, nie najeżdżaj na wysokie krawężniki, nie ruszaj z piskiem, nie hamuj gwałtownie i nie przeciążaj samochodu niepotrzebnym nadbagażem – a opona odpłaci Ci się długą i rzetelną służbą.

  Zmieniaj opony letnie na zimowe, np. na Uniroyal MS plus 77

  Dlaczego warto wybrać akurat ten model opon? Ponieważ zapewniają one doskonałą stabilność na zimnych nawierzchniach, zarówno mokrych, jak i suchych. Wykonane są z nowej mieszanki z dodatkiem krzemionki. Dzięki temu lepiej przywierają do powierzchni, co przekłada się na wzrost przyczepności.

  Warto wspomnieć również o ich specjalnym, jodełkowym bieżniku z szerokimi, otwartymi kanałami. Ten unikalny wzór pozwala na skuteczne odprowadzanie wody, co przekłada się na wzrost bezpieczeństwa na mokrej nawierzchni. A wysoka przyczepność to gwarancja pełnej kontroli nad pojazdem i mniejszego ryzyka wystąpienia aquaplaningu.

  Uwaga, konkurs!

  Zasady: Kup opony zimowe Uniroyal. Zarejestruj paragon na stronie zimazuniroyal.pl i odpowiedz na znajdujące się tam pytanie.

  Nagrody: dla każdego podwójny bilet do Multikina, a raz w tygodniu wybierana jest osoba, która otrzymuje zwrot gotówki za opony.

  Czas trwania konkursu: od 14.10.2019 r. do  24.11.2019 r.

  Nowe