Często korzystasz z internetu? Sprawdź jak zachować anonimowość w sieci. Dzięki tym sposobom ochronisz swoją prywatność i dane osobowe podczas surfowania po sieci.
Obecnie, w czasach gdy digitalizacja dotyka praktycznie każdego obszaru naszego życia, narasta obawa o bezpieczeństwo zarówno nas, jak i naszych prywatnych danych w sieci. W mediach coraz więcej czyta się o rosnącej skali cyberprzestępczości, która polega na kradzieży naszych danych i wykorzystywania ich do celów takich jak wyłudzanie pożyczek czy nawet kradzież tożsamości. Druga kwestia to inwigilacja, na jaką jesteśmy skazani, korzystając z internetu.
Wielokrotnie byliśmy świadkami sytuacji, gdy za pośrednictwem nowoczesnych technologii marketingowych w wielu miejscach na stronach internetowych pojawiały się reklamy produktów, które w przeszłości przeglądaliśmy. To właśnie na podstawie naszych zachowań w sieci specjalnie zaprojektowane algorytmy wyświetlają reklamy produktów i usług, które prawdopodobnie mogą nas zainteresować, bazując na tym, jakie strony odwiedzamy.
Powodów, dla których powinniśmy dbać o swoją anonimowość w sieci, jest wiele. Przyjrzyjmy się sposobom na to, jak ukryć się w sieci i zachować swoje bezpieczeństwo.
Tryb incognito przeglądarek internetowych
Tryb incognito przeglądarek jest inicjatywą, z jaką wyszły największe firmy takie jak Google czy Opera w obszarze ukrywania swojej aktywności w internecie. Tryb prywatny przeglądarki pozwala nam na korzystanie z internetu oraz przeszukiwanie zasobów internetowych bez zapisywania stron, które użytkownik odwiedził. Podczas sesji incognito, żadne pliki cookies, dane formularzowe oraz pliki pobierane nie są zapisywane. Po zamknięciu przeglądarki i włączeniu jej ponownie nie istnieje żaden ślad naszego korzystania przez nas z internetu.
Tryb incognito jest świetnym sposobem na ukrycie swojej historii wyszukiwania w momencie, gdy komputer wykorzystywany jest przez większą liczbę osób i nie chcemy, by ktokolwiek mógł sprawdzić, czym zajmowaliśmy się w sieci. W innym przypadku jednak tryb incognito nie uchroni nas przed zarejestrowaniem śladów użytkowania w logach dostawcy usług sieci lub pracodawcy. Jednoznacznie informuje nas o tym informacja wyświetlana podczas uruchamiania trybu incognito.
Wykorzystanie oprogramowanie o nazwie TOR
TOR jest technologią, która została zaprojektowana na potrzeby amerykańskiej armii. Sieć TOR sprawia, iż nasza cała aktywność internetowa jest transportowana przez długi ciąg innych serwerów, które poniekąd są pośrednikiem transmisji danych. Ta długa podróż, jaką odbywają nasze ślady działalności w internecie sprawia, iż jakiekolwiek jednoznaczne ślady aktywności są bardzo trudne do ustalenia. Głównym zadaniem technologii TOR jest rozproszenie w sposób losowy danych, dzięki czemu jakiekolwiek przechwycenie informacji nie daje informacji, jaki jest kontekst tej informacji, od kogo pochodzi i dokąd jest adresowane.
TOR jest bardzo skutecznym narzędziem, które zostało mocno spopularyzowane w obliczu inwigilacji, jakiej doświadczają użytkownicy internetu. TOR działa w ramach specjalnej przeglądarki Firefox, która jest łatwa do ściągnięcia i użytkowania. Możliwym skutkiem ubocznym działania jest spowolnienie internetu ze względu na fakt, iż nasz ruch jest wielokrotnie szyfrowany i przechodzi przez losowe serwery rozrzucone po całym świecie.
Instalacja wtyczek blokujących reklamy oraz śledzenie
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wtyczek zarówno darmowych jak i płatnych, które jednocześnie blokują wyskakiwanie reklam jednocześnie minimalizując wykorzystywanie skryptów śledzących na naszym komputerze. Dzięki oprogramowaniu takiemu ja uBlock nie tylko zadbamy o swoją prywatność, ale również ograniczymy niepotrzebny transfer danych. Dodatkowo aplikacje tego typu nie zużywają nadmiernie pamięci RAM, w związku z czym nie instalacja podobnych wtyczek nie ma wpływu na wydajność naszej pracy.
Proxy, jako recepta na anonimowość?
Serwery Proxy to miejsce w sieci, które pośredniczy w naszej transmisji danych. W przypadku wykorzystywania serwera Proxy, IP serwera staje się jednocześnie naszym IP i jest współdzielone przez każdego uczestnika sesji, który korzysta z tego samego serwera Proxy. Jest to jedno z najskuteczniejszych narzędzi pozwalających na utrzymanie anonimowości w sieci. Serwery Proxy są jednak niestałe i często już po kilku dniach znikają, a użytkownik jest zmuszony znaleźć kolejny serwer, który pozwoli mu zachować swoją anonimowość. Istotne jest również, by w miarę możliwości korzystać z serwerów Proxy zaufanych właścicieli. Jeśli nie mamy pewności, kto zarządza konkretnym serwerem, sami narażamy się na niepowołany wyciek informacji oraz potencjalną sprzedaż naszych danych, które udostępniamy podczas takiej sesji.
VPN – uniwersalne rozwiązanie dla każdego
VPN jest usługą, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność w obszarze zachowania bezpieczeństwa oraz anonimowości w sieci. VPN charakteryzuje się łatwością użytkowania, który nie wymaga specjalistycznej wiedzy informatycznej. Struktura VPN jest oparta na modelu tunelu, który łączy nasz komputer z serwerem pośredniczącym w transmisji danych. IP takiej sesji jest widoczne jedynie dla tego konkretnego serwera VPN, natomiast reszta potencjalnych inwigilatorów widzi zupełnie inny numer IP. VPN pozwala nam na wybór kraju, w jakim nasza działalność będzie rejestrowana. To rozwiązanie jest bardzo zoptymalizowane, co pozwala nam na korzystanie z sieci bez zauważalnych spadków wydajności sieci. Dodatkowo technologia VPN jest możliwa do zaadaptowania nie tylko na komputery, ale również na urządzenia mobilne jak telefony lub tablety.
Jak widać z powyższego zestawienia, istnieje szereg skutecznych sposobów na zachowanie anonimowości w sieci. Są to sposoby, które są możliwe do skonfigurowania nawet dla osób o małej wiedzy z dziedziny informatycznej. Najważniejsza jest jednak to, by mieć świadomość tego, że nie jesteśmy anonimowi w sieci i mamy możliwość, by chronić nasze bezpieczeństwo podczas codziennego korzystania z internetu.
Opracowanie: Piotr z serwisu TopVPN.pl / Photo by Tatiana Maramygina on Reshot
Sporo cennych informacji
Autor nie wie o czym mówi. Tryb incognito daje prywatność tylko w obrębie komputera którego się używa, choć to też nie do końca prawda ponieważ da się przechwytywać dane przeglądania.
Sieć tor już dawno nie daje bezpieczeństwa. Są na nie podatności. Serwisy typu vpn nie zwiększają prywatności czy bezpieczeństwa. Tunel daje tylko wyjście na świat w innym miejscu co pomaga pozbyć się blokad geolokacyjnych. Jedynie przy korzystaniu z publicznych, otwartych sieci może być jednym z elementów zwiększenia bezpieczeństwa np przy logowaniu się do banku.
Serwer proxy? Wolne żarty. Od dawna jest to dziurawe rozwiązanie z setką podatności. Bezpośrednie korzystanie z internetu jest bezpieczniejsze od używania dziurawego serwera proxy.
Dodatki anonimizujące są dobre, ale te które rzeczywiście działają wymagają konfiguracji której byle użytkownik nie przeprowadzi.
Przeglądarka ma coś takiego jak fingerprint, więc skuteczne ukrycie tego wymaga nie małych umiejętności. Fingerprint jest rozgłaszany przy dowolnej akcji jaką się robi za pomocą przeglądarki.
Autorze, przyucz się do fachu a potem pisz artykuły na takie tematy
Czy w dobie ekshibicjonizmu internetowego możemy w ogóle mówić o tym, że anonimowość w sieci istnieje? Oczywiście, jeżeli odpowiednio podejdziemy do zagadnienia, możemy w pewnym stopniu zapanować nad tym co wie o nas „Internet”.
Szczególnie, że RODO mocno usprawniło i zrewolucjonizowało podejście do naszych danych i tego w jaki sposób są one użytkowane przez władające nimi korporacje.
Mimo wszystko, obawiam się, że duża część społeczeństwa totalnie się tym zagadnieniem nie przejmuje.