More

    Jak wykonać aktualizację BIOS?

    Prędzej czy później w życiu każdego użytkownika komputera przychodzi konieczność zaktualizowania BIOSu na płycie głównej. Nowe wersje często rozwiązują problemy i usprawniają pracę urządzenia.

    Aktualizacja BIOSu nie jest rzeczą konieczną, gdy nasz komputer działa w porządku. Aczkolwiek daje wiele korzyści, a czasami jest koniecznością w momencie zmieniania procesora na nowszy, a w niektórych przypadkach nawet przy zmianie karty. Ten zabieg może pomóc w poprawie stabilności komputera, gdy ten dla przykładu wyrzuca BSODy (ang. Blue Screen of Death – monit wyświetlający się w momencie błędu systemu). Takowa aktualizacja może pomóc w polepszeniu pracy komponentów, np. poszerzając kompatybilność pamięci RAM (problem mocno zauważalny na platformie AM4 z procesorami Ryzen 1 generacji oraz płytami A320, B350 oraz X370) oraz pozwolić zwiększyć taktowania procesora.

    !UWAGA! Nieprawidłowo wgrany BIOS może powodować niestabilność całej jednostki bądź uszkodzić tzw. „kość BIOSu”, uniemożliwiając włączenie komputera. Jeśli nie jesteś pewny wykonywanych przez siebie czynności – oddaj to w ręce specjalisty!

    1. Potrzebny nam będzie bootowalny pendrive, czyli taki sformatowany pod system plików FAT32 (jak stworzyć takiego pendrivea dowiecie się tutaj)
    2. Na stronie producenta płyty odszukujemy najnowszą odsłonę BIOSu – ta znajduje się najczęściej w zakładce „Download” bądź „Support”. Pobieramy ją i przerzucamy pliki z archiwum .zip bądź .RAR na dysk zewnętrzny
    3. Restartujemy komputer, mając nadal podpięty nośnik USB, wchodzimy do BIOSu – najcześciej za tę opcję odpowiadają przyciski F2 bądź Delete.
    4. Wyszukujemy zakładkę oraz opcję odpowiedzialną za flashowanie BIOSu. Na płytach MSI ta opcja nazywa się M-Flash, dla przykładu ASUS nazwał ją EZFlash a AsRock – Instant Flash. Po wybraniu opcji flashowania komputer się może zrestartować oraz pojawi się okno, w którym do wyboru będziemy mieć plik z BIOSem. Wybieramy go i czekamy do momentu, gdy ten się zainstaluje.

    Oczywiście podczas tego procesu nie wyłączamy komputera ani nie wyciągamy pendrive’a. W przeciwnym wypadku, jeśli BIOS zostanie źle wgrany, pozostaje nam serwis płyty głównej.

    Nowe