Jak wykonać aktualizację BIOS?

Prędzej czy później w życiu każdego użytkownika komputera przychodzi konieczność zaktualizowania BIOSu na płycie głównej. Nowe wersje często rozwiązują problemy i usprawniają pracę urządzenia.

Aktualizacja BIOSu nie jest rzeczą konieczną, gdy nasz komputer działa w porządku. Aczkolwiek daje wiele korzyści, a czasami jest koniecznością w momencie zmieniania procesora na nowszy, a w niektórych przypadkach nawet przy zmianie karty. Ten zabieg może pomóc w poprawie stabilności komputera, gdy ten dla przykładu wyrzuca BSODy (ang. Blue Screen of Death – monit wyświetlający się w momencie błędu systemu). Takowa aktualizacja może pomóc w polepszeniu pracy komponentów, np. poszerzając kompatybilność pamięci RAM (problem mocno zauważalny na platformie AM4 z procesorami Ryzen 1 generacji oraz płytami A320, B350 oraz X370) oraz pozwolić zwiększyć taktowania procesora.

!UWAGA! Nieprawidłowo wgrany BIOS może powodować niestabilność całej jednostki bądź uszkodzić tzw. „kość BIOSu”, uniemożliwiając włączenie komputera. Jeśli nie jesteś pewny wykonywanych przez siebie czynności – oddaj to w ręce specjalisty!

  1. Potrzebny nam będzie bootowalny pendrive, czyli taki sformatowany pod system plików FAT32 (jak stworzyć takiego pendrivea dowiecie się tutaj)
  2. Na stronie producenta płyty odszukujemy najnowszą odsłonę BIOSu – ta znajduje się najczęściej w zakładce „Download” bądź „Support”. Pobieramy ją i przerzucamy pliki z archiwum .zip bądź .RAR na dysk zewnętrzny
  3. Restartujemy komputer, mając nadal podpięty nośnik USB, wchodzimy do BIOSu – najcześciej za tę opcję odpowiadają przyciski F2 bądź Delete.
  4. Wyszukujemy zakładkę oraz opcję odpowiedzialną za flashowanie BIOSu. Na płytach MSI ta opcja nazywa się M-Flash, dla przykładu ASUS nazwał ją EZFlash a AsRock – Instant Flash. Po wybraniu opcji flashowania komputer się może zrestartować oraz pojawi się okno, w którym do wyboru będziemy mieć plik z BIOSem. Wybieramy go i czekamy do momentu, gdy ten się zainstaluje.

Oczywiście podczas tego procesu nie wyłączamy komputera ani nie wyciągamy pendrive’a. W przeciwnym wypadku, jeśli BIOS zostanie źle wgrany, pozostaje nam serwis płyty głównej.

7 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
300 Miles
300 Miles
3 lat temu

Upgrade Biosu a dokładnie flash’owanie robimy gdy producent wyda poprawioną wersję stabilniejszą lub poprzednia
wersja nie „trybi” naszego procesora itp .

Kacper Fryta
Kacper Fryta
3 lat temu
Reply to  300 Miles

Nie koniecznie nowa wersja musi być tą lepszą, a niektóre wręcz uniemożliwiają powrót do wcześniejszej wersji.

300 Miles
300 Miles
3 lat temu

Poprawiacie Autora teksu a Piszecie Panowie bzdury, „instalować ,wgrywać” Biosu się nie instaluje on już jest a wgrywać to można melodyjki na organach:-|

Kacper Fryta
Kacper Fryta
3 lat temu
Reply to  300 Miles

melodyjki to można co najwyżej wygrywać 😉

Adam Mada
Adam Mada
3 lat temu

BIOS-u się nie instaluje. Bios można np wgrać lub zaktualizować.

Kacper Fryta
Kacper Fryta
3 lat temu
Reply to  Adam Mada

Wgrać = zainstalować.

Adam Mada
Adam Mada
3 lat temu
Reply to  Kacper Fryta

Programy w komputerach typu Atari do komputera się wygrywało, gdzie po restarcie komputera program trzeba było „wgrywać” od nowa. Instaluje się aplikacje i programy w systemach operacyjnych, choć program można także „zaktualizowac” do nowszej wersji, nie tracąc tym samym ustawień programu czy aplikacji. Bios i oprogramowanie sprzętowe się aktualizuje lub ewentualnie naprawia przy błędzie aktualizacji i tu pasuje znów termin „wgrać nowe oprogramowanie”, bo aktualizacja w typowym dla aktualizacji sposobie nie jest dostępna z poziomu typowego dla aktualizacji. Polski język zawiłym jest… Jednak skoro się ktoś upiera z „instalacją” nowego BIOS-u, to niech i tak będzie.

Podobne

Kompaktowe lampy LED Zhiyun Molus

Chińska marka właśnie wzbogaciła swoją ofertę o kolejną propozycję...

Co wpływa na ceny nieruchomości w Polsce w 2023 roku?

Ceny nieruchomości w Polsce to temat, który od dłuższego...

Obiektywy Irix Cine dostępne z mocowaniem Fujifilm X

Irix do tej pory nie obejmował swoim wsparciem aparaty...

Kursy walut na żywo – jak można śledzić aktualne wahania na giełdzie?

Interesujesz się rynkiem walutowym już od dłuższego czasu? A...

Nowe, bardzo stylowe lampy LED klasy premium od Hobolite

Polski rynek fotograficzny wzbogacił się właśnie o nową markę...

Canon EOS R1 w fazie prac. Co o nim wiemy?

Najnowsze doniesienia potwierdzają prawdziwość plotek na temat dalszego rozwoju...
7
0
Would love your thoughts, please comment.x