More

  Jakie problemy mogą pojawić się w Macbookach?

  Apple od zawsze dba o niezawodność swoich produktów. Wśród bogatego portfolio firmy z Cupertino (iPhone, iPad, iPod) znajdziemy również laptopy, które mimo swojej ceny mogą zawieźć każdego poprzez niespodziewane wady. Niektóre z problemów mogą zaliczać się do tych popularnych, które można usunąć poprzez konkretne działania.

  Odpowiedź na tytułowe pytanie jest nieco trudna. Uszkodzenia zazwyczaj wynikają z niewłaściwego użytkowania sprzętu. W przypadku innych uszkodzeń (określanym mianem wad własnych/fabrycznych) w dużej mierze jest to czysta loteria. Zależności mogą być różne – wadliwe modele, które od razu dają o sobie znać na rynku lub naturalne zużycie sprzętu np. wyeksploatowana bateria. W każdym przypadku nasze urządzenia będą wymagać napraw. W okresie trwania gwarancji możemy śmiało udać się do serwisu producenta. Zupełnie inaczej jest w przypadku sprzętu, którego gwarancja producenta już nie obejmuje. W takich przypadkach za naprawę odpłatną będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, nawet jeśli uszkodzenie jest wadą fabryczną, a nie uszkodzeniem z winy klienta.

  Naprawa MacBooków w serwisie Apple

  Przyjrzyjmy się jednak nieco popularniejszym usterkom, najczęściej (chociaż nie zawsze) naprawianych poprzez wymianę całych modułów. Do takich usterek zaliczamy przeróżne awarie klawiatury. Dotyczy to uszkodzeń mechanicznych (np. blokującej się klawiatury lub niedziałającej miejscowo). Niezależnie od tego, czy wada powstała z winy użytkownika, czy nie – musimy liczyć się z kompleksową naprawą, będzie to oczywiście wymiana klawiatury MacBook. Pamiętajmy, że korzystając z laptopa codziennie „stukamy” w klawisze, które po pewnym czasie mogą odmówić nam posłuszeństwa. W szczególności, kiedy dodatkowo dostaje się do nich brud lub co gorsze woda.

  Klawiatura to nie jedyny problem wielu użytkowników nowoczesnej elektroniki. Kiedy mówimy „Nie ma dymu bez ognia”, najczęściej mamy na myśli to, że każda sytuacja lub zdarzenie (najczęściej te złe) mają jakąś przyczynę. O nowoczesnej elektronice może powiedzieć bardzo podobne powiedzenie, które ukierunkowuje nasze myślenie w bardzo ważną stronę – nie ma laptopa bez baterii. Trudno sobie wyobrazić korzystanie z jakiegokolwiek urządzenia bez akumulatora, który kiedyś również może powiedzieć „wysiadam, koniec pracy”. W takim przypadku wymiana baterii MacBook będzie wręcz niezbędna. Jako użytkownicy często przyczyniamy się do szybkiej eksploatacji akumulatora. Powodem jest oczywiście nieodpowiednia forma ładowania, dobijanie baterii do 100%.

  Innym równie częstym problemem jest oczywiście wyświetlacz. W przypadku laptopów (również i TV) jest to bardzo „kruchy” element, który można w łatwy sposób porysować lub nawet mocno uszkodzić. Nie inaczej jest w przypadku MacBooków. Na wyświetlaczu emitującym światło/obraz po dłuższym czasie może dojść do różnych problemów np. migotanie obrazu, całkowity brak obrazu lub pojawiające się artefakty na ekranie. Jeśli usterki nie będą powiązane z kartą graficzną, to wymiana matrycy MacBook będzie jedyną drogą do rozwiązania problemu z naszym urządzeniem. Pamiętajmy, że nie wszystkie usterki będą wiązać się z wymianą konkretnych modułów. Często problemy leżą po stronie taśm, ale ocenę każdego uszkodzenia lepiej pozostawić specjalistom.

  Artykuł powstał we współpracy z firmą flixapple.com

  Nowe