More

    Lewoskrętna witamina C – czym jest i na co oddziałuje?

    Ostatnimi czasy coraz więcej osób decyduje się na uzupełnianie w swym codziennym jadłospisie cennej dla zdrowia i ogólnego samopoczucia człowieka witaminy C. Jest to popularny kwas askorbinowy, który występuje obecnie w przeróżnych postaciach i formach. W niniejszym wirtualnym poradniku postanowiliśmy poświęcić nieco więcej uwagi tak zwanej lewoskrętnej witaminie C. Czym się ona odznacza? Na co wpływa? W czym i czy w ogóle okazuje się lepszym wariantem niż klasyczny kwas askorbinowy znany od stuleci.

    Powolne uwalnianie

    Zastosowanie, nawet regularne, witaminy C w postaci kwasu L-askorbinowego niestety w dłuższej perspektywie daje niewiele. Powód? Przede wszystkim fakt, że jest to związek, jaki mimo iż wpływa korzystnie na ludzki organizm, nie utrzymuje się w nim na dłużej. Efekt działania wspomnianej formy suplementacji czy to tabletkowej, czy z pokarmu, niestety jest zaledwie kilkugodzinny. Po parudziesięciu minutach poziom witaminy C w ten sposób dostarczonej organizmowi zaczyna spadać. W ogólnym rozrachunku suplementacja tego rodzaju daje nam niewiele. Co innego zaś, gdy wybierzemy witaminę C o powolnym uwalnianiu. Mówi się w tym przypadku o kwasie askorbinowym stanowiącym substancję czynną, jaka utrzymuje się nawet do ośmiu godzin. Co więcej, ta postać suplementu nie jest w żadnym stopniu groźna dla naszych zębów, w odróżnieniu od klasycznej witaminy C. Ponadto, kwas askorbinowy długiego uwalniania nie wchodzi w kontakt ze ściankami żołądka, a więc nie jest groźny dla jelit czy ogólnie całego przewodu pokarmowego.

    Z umiarem

    Wyższej jakości witaminę C cechującą się długim czasem uwalniania można znaleźć w sklepach z certyfikowanymi preparatami uzupełniającymi dietę typu witaminyswanson.pl czy też w dowolnym punkcie aptecznym. Kupując ją, musimy jednak zaznaczyć, że o taki właśnie typ kwasu askorbinowego nam chodzi. Na rynku jest pełno specyfików bazujących na „zwykłej” witaminie C, a ich cena to nierzadko zaledwie parę złotych, co kusi ale generalnie nie przynosi żadnych spektakularnych efektów.

    Artykuł powstał we współpracy z firmą Swanson

    Nowe