More

  Motocykl nie odpala po zimie | 4 przyczyny i rozwiązania

  Motocykl to Twoja duma, radość i środek transportu? Kiedy po zimie motocykl odmawia posłuszeństwa, prawdopodobnie czujesz coś więcej niż tylko rozczarowanie. Prawidłowo o niego dbałeś, rozwiązywałeś wszystkie problemy na bieżąco i zadbałeś o jego dobry stan. Dlatego, kiedy Twój motocykl nie odpala po zimie, frustrujesz się jeszcze bardziej. Na szczęście, ten ból nie musi trwać długo. Istnieje kilka przyczyn, które mogą to powodować. Zapraszamy do lektury!

  Akumulator

  Jedną z pierwszych rzeczy, którą powinieneś sprawdzić, jest akumulator. Akumulatory, które nie są w pełni naładowane, zamarzają w temperaturach poniżej 0°C. Jeśli jest bardzo zimno, to nawet gdy przechowujesz swój motocykl wewnątrz, akumulator motocykla może się rozładować i nie będzie miał wystarczającej mocy do uruchomienia.

  Możesz użyć woltomierza, aby przetestować napięcie – większość akumulatorów motocyklowych powinna wskazywać między 12,6 V, a 12,8 V, jeśli działają poprawnie.

  Jeśli odnotowałeś niższy odczyt albo będziesz musiał wymienić akumulator, albo wymaga on ładowania. Aby zapobiec takim problemom w przyszłości, zainwestuj w ładowarkę do akumulatorów, dzięki temu utrzymasz powolne stałe ładowanie baterii motocykla i zabezpieczysz ją podczas zimowych miesięcy.

  bateria

  Pasażer na gapę

  Zdarza się, że motocykl nie chce się uruchomić, ponieważ masz pasażera na gapę. Zimowa aura sprawia, że zwierzęta szukają schronienia, a jedno z nich ukryło się w Twoim układzie wydechowym. Gdy Twój motocykl stoi przez dłuższy czas nieużywany, kilka stworzeń może znaleźć nowy dom.

  Jeśli przechowujesz motocykl na zimę, powinieneś umieścić korek wydechowy w rurze wydechowej. Zapewni to, że żadne małe zwierzęta nie dostaną się do wydechu. Korek wydechowy zabezpieczy również przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami w miejscu przechowywania motocykla.

  Zanim spróbujesz uruchomić motocykl po zimie, zawsze sprawdź, czy wyjąłeś korek wydechowy! Jeśli nie umieszczałeś korka wydechowego, mimo wszystko warto sprawdzić, czy nic w nim nie mieszka.

  motocykl nie odpala po zimie

  Sprawdź poziom paliwa

  Może wydawać się to oczywiste, ale zanim dokonamy próby uruchomienia motocykla, warto sprawdzić, czy ma on odpowiednią ilość paliwa.

  Warto przed zimą opróżnić zbiornik paliwa i przewody przed dłuższym postojem. Aby nie tracić czasu, możesz sporządzić listę kontrolną wszystkich czynności.

  Korozja?

  Gdy odstawiasz motocykl do przechowywania, istnieje szansa, że może dojść do korozji. Jeśli występują wahania temperatury lub poziomu wilgotności, może to uszkodzić metalowe elementy motocykla. Oznacza to, że istnieje duża szansa, że masz skorodowane świece zapłonowe i przewody. W takim przypadku będziesz musiał dokonać wymiany. Problem najczęściej dotyczy tych, który przechowują swój sprzęt na zewnątrz.

  Jeśli robisz swoim motocyklem bardzo duże przebiegi, wymiana świec na każdy sezon jest zawsze świetnym pomysłem. Taka konserwacja motocykla może zapobiec większym problemom niezależnie od pory roku.

  Motocykl nie odpala po zimie – podsumowanie

  Znasz już kilka typowych przyczyn, dla których Twój motocykl nie odpala po zimie. Jeśli masz do czynienia z tymi problemami, powinieneś podjąć środki ostrożności i postępować zgodnie z powyższymi rozwiązaniami, a będziesz cieszyć się bezproblemowym odpalaniem swojego motocykla.

  Zobacz też:
  Pierwszy motocykl | TOP5 najlepszych porad
  Przygotowanie motocykla do sezonu | Poradnik krok po koku
  Co to jest interkom motocyklowy i dlaczego warto go mieć?

  Rafał
  Rafał
  Właściciel / Redaktor Naczelny Numag.pl / Pasjonat brytyjskiej muzyki i włoskiej motoryzacji. W wolnych chwilach oddaje się treningom siłowym i jeździe na rowerze. Uwielbia literaturę popularnonaukową i konsolowe gry fabularne.

  Nowe