More

  Natec Fowler Plus – recenzja funkcjonalnego multiportu

  Natec Fowler Plus to adapter zapewniający użytkownikowi 8 zróżnicowanych portów. Dzięki niemu możemy podłączyć wiele urządzeń jednocześnie i wygodnie połączyć je z komputerem, wpinając zaledwie jeden niewielki kabelek. Jak sprawdza się takie rozwiązanie w praktyce i o czym warto wiedzieć przed zakupem?

  Natec Fowler Plus – adapter skrojony pod współczesne potrzeby 

  Multiporty, takie jak Natec Fowler Plus, to odpowiedź na nieustannie zwiększające się zapotrzebowanie na kolejne urządzenia podpinane do naszych laptopów. Gdy praca zdalna zyskuje na popularności, coraz częściej musimy dostosować przestrzeń na domowych biurkach do konieczności spędzenia przy nich całego dnia pracy. W przypadku wielu zawodów jeden lub nawet dwa monitory to już nie standard, lecz konieczność. Wówczas potrzebujemy również klawiatury, myszy, kamery czy mikrofonu. 

  Choć niektóre urządzenia obsługują łączność bezprzewodową z wykorzystaniem technologii Bluetooth, większość będzie trzeba podpiąć po kablu lub korzystając z dedykowanego transmitera. Również wymagającego portu w komputerze. Tych zaś we współczesnych biurowych notebookach spotykamy coraz mniej. Wówczas z pomocą przychodzą wszelkie huby i adaptery – wśród nich znajduje się przedmiot dzisiejszej recenzji.

  Możliwości huba marki Nantec

  Natec Fowler Plus to następca modelu Fowler 2, którego recenzję znajdziecie na naszej stronie. Podobnie jak poprzednik wykorzystuje złącze Thunderbolt (USB-C) i oferuje osiem zróżnicowanych portów – trzy złącza USB 3.0, HDMI, Ethernet, USB-C oraz wejścia na kartę SD i microSD. Dzięki temu do huba podłączymy zarówno standardowe urządzenia peryferyjne (na przykład mysz i klawiaturę), jak i monitor oraz kabel internetowy. Gniazda na karty umożliwią zaś wygodne przesyłanie zdjęć i innych danych. 

  Jeśli mówimy o samej budowie huba Natec Fowler Plus, trudno się do czegokolwiek przyczepić. Wszystkie standardowe złącza występują tu w najnowszych standardach. Port HDMI umożliwia przesyłanie obrazu w rozdzielczości 4K (3840 x 2160), a technologia USB 3.0 pozwala na szybką transmisję danych. Dużym plusem jest fakt, że złącze internetowe RJ-45 obsługuje prędkość przesyłania danych do 1 GB/s. Natec Fowler 2 ograniczał tę prędkość do 100 MB/s, co jest znaczną poprawą względem poprzedniego modelu.

  Natec Fowler Plus – co można zrobić lepiej?

  W codziennym wykorzystaniu stricte biurowym Natec Fowler Plus sprawuje się niemal idealnie. Trudno byłoby mi znaleźć coś, co jakkolwiek by mi przeszkadzało. Jedyna uwaga, jaka przychodzi mi do głowy to kwestia ilość portów USB w hubie. Trzy złącza nie wystarczyły, by podpiąć jednocześnie wszystkie moje akcesoria, w których skład wchodzi również kamera oraz słuchawki bezprzewodowe, łączące się po transmiterze. Musiałam je wpiąć już bezpośrednio do jednego z portów laptopa, bo nie wystarczyło miejsca na samym adapterze. Nie jest to wielka wada, jednak warto mieć to na uwadze.

  Po drugie, istotną kwestią według mnie jest funkcjonalność portu USB typu C, który znajdziemy w adapterze. Jest to port służący jedynie do zasilania. W jakich sytuacjach jest to kluczowe? Na przykład w momencie, gdy chcielibyśmy podłączyć do niego telefon i przesłać w ten sposób zdjęcia na komputer. Możemy to zrobić jedynie podpinając smartfona przez zwykły port USB. Tego również nie uważam za ogromną wadę, ale może wprowadzać użytkownika w błąd.

  Nieco wyższe schody zaczynają się jednak w momencie, gdy korzystamy z huba podczas zabawy w sieciowych grach wideo. O ile nie zauważyłam problemów z odbieraniem sygnałów z poszczególnych urządzeń wpiętych w adapter, o tyle inaczej wygląda sytuacja z transmisją danych sieciowych. Połączenie kablem Ethernetowym przez Natec Fowler Plus zapewnia co prawda transmisję danych do 1 GB/s i w tej kwestii wszystko się zgadza. Niestety wchodzi tu w grę latencja, czyli popularny wśród sieciowych graczy “ping”.

  Ping pokazuje opóźnienie, czas oczekiwania na nadejście wysłanego sygnału. Jest szczególnie ważny w grach sieciowych, gdzie kluczowe są nawet milisekundy. Gracze dążą do jak najniższego pingu, by móc skuteczniej i szybciej reagować podczas bardzo dynamicznej rozgrywki. Podczas moich testów wpięcie kabla internetowego bezpośrednio skutkowało średnim opóźnieniem w granicach 5-10 milisekund. W przypadku podpięcia po adapterze latencja wynosiła ok. 30-35 ms.

  Natec Fowler Plus – czy warto?

  Ten nowoczesny hub firmy Natec jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy na co dzień podpinają do swoich laptopów wiele urządzeń o różnych złączach. Warto jednak pamiętać, że wymaga on posiadania złącza USB-C w laptopie. W codziennym użytkowaniu sprawdza się wyśmienicie, nieco gorzej zaś w przypadku gamingu po sieci. Urządzenie według mnie jest warte swojej ceny, jeśli zależy Wam na wygodzie i brakuje Wam portów w laptopie. W chwili pisania tego artykułu Natec Fowler Plus można nabyć za 229 zł na stronie producenta.  

  Nowe