More

  Nowa funkcja iPhone 14 Pro, na którą czekaliśmy od samego początku! HEIF Max w iPhone

  Jesteśmy świeżo po premierze iPhone 15, a wraz z nim pojawiła się również aktualizacja systemu operacyjnego iOS 17. Dzięki tej najnowszej aktualizacji iPhone 14 Pro zaskoczyło funkcjonalnością, na którą czekało wielu użytkowników od samego początku!

  Ożywienie fotografii: HEIF Max w iPhone

  iOS 17 oferuje teraz funkcję fotograficzną o nazwie HEIF Max dla iPhone 14 Pro oraz iPhone 15. Dotychczas, osoby korzystające z „14-tki” miały do wyboru trzy opcje jakości obrazu. Pierwsza obejmowała standardowy format 12-megapikselowy JPEG lub HEIF, druga – 12-megapikselowy ProRAW, a trzecia – 48-megapikselowy ProRAW.

  Niestety – każdy kto chciał korzystać z największych rozdzielczości, musiał liczyć się z bardzo szybko znikającą ilością miejsca na swoim urządzeniu. Zdjęcia wykonane w technologii ProRAW 48 MP potrafią zająć prawie 100 megabajtów pamięci.

  Nowość pojawiła się wraz z wprowadzeniem opcji HEIF Max. Pozwala ona na robienie zdjęć w znanej wcześniej rozdzielczości 48 megapikseli, ale jednocześnie zapisując je w skompresowanym pliku.

  Waga piórkowa

  Fotografie 48 MP w formacie HEIF Max w iPhone ważą około 5 MB każda, co jest wynikiem imponującym, gdy weźmiemy pod uwagę jakość oraz szczegółowość obrazu, które oferują. Użytkownicy mogą teraz swobodnie robić zdjęcia wysokiej jakości, nie martwiąc się o dostępne miejsce w pamięci swojego smartfona. Tak długo przyszło nam na to czekać!

  Jak skorzystać z funkcji HEIF Max?

  Po zaktualizowaniu telefonu do najnowszej wersji iOS 17 użytkownicy iPhone 14 Pro i 15 mogą uruchomić funkcję HEIF Max. W tym celu należy wejść w Ustawienia > Aparat > Formaty i w dziale Rejestrowanie zdjęć zaznaczyć Narzędzie Pro RAW i rozdzielczości.

  Po zaznaczeniu tej opcji uruchamia się nam nowe okno z możliwością wyboru – Domyślny Pro. Rozwijamy tę opcję i zaznaczamy pole Maks. HEIF (do 48 MP).

  HEIF MAX w iPhone

  Następnie wchodzimy w aparat, a na bocznym pasku ukaże nam się nowa opcja HEIF MAKS. Jeśli ikonka jest przekreślona – wystarczy ją nacisnąć. Od tej pory telefon będzie zapisywał zdjęcia z najwyższą rozdzielczością, ale ich waga zdjęcia będzie wielokrotnie mniejsza niż w technologii ProRAW.

  Pamiętajcie, że funkcja ta działa jedynie przy powiększeniu zoom x1!

  Przyszłość fotografii mobilnej

  Możliwość korzystania z opcji jak HEIF Max w iPhone pokazuje, jak technologie te stają się coraz bardziej dostępne dla szerszego grona odbiorców.

  Kompresja HEIF nie jest dziś już niczym nowym – ma w sobie jednak duży potencjał. Rozwiązanie te pewnością takie zachęca użytkowników do eksplorowania nowych możliwości swoich urządzeń, unikając przy tym zapychania pamięci niepotrzebnie dużymi ilościami danych. Twoje zdjęcie będzie zajmowało teraz 10 razy mniej miejsca.

  Sprawdź też inne ukryte funkcje w Twoim iPhone!

  Rafał
  Rafał
  Właściciel / Redaktor Naczelny Numag.pl / Pasjonat brytyjskiej muzyki i włoskiej motoryzacji. W wolnych chwilach oddaje się treningom siłowym i jeździe na rowerze. Uwielbia literaturę popularnonaukową i konsolowe gry fabularne.

  Nowe