Sektor bezpieczeństwa stopniowo przechodzi na szerszą gamę produktów i usług, które nie tylko zapewniają ochronę, ale także działają na rzecz poprawy efektywności biznesu, tworzą dodatkową wartość zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i firm. Oprócz tradycyjnych zabezpieczeń fizycznych, duże i małe przedsiębiorstwa szybko opanowują i wdrażają zaawansowane technologicznie rozwiązania oparte na bezprzewodowych systemach kontroli dostępu ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia cyberochrony systemów i danych.
Nowe trendy w systemach kontroli dostępu
Na systemy kontroli dostępu składają się różne mechanizmy oraz urządzenia, ich zadaniem jest weryfikacja dostępu osób do konkretnych części obiektów oraz innych ważnych miejsc. Nowe trendy w systemach kontroli dostępu pozwalają efektywnie monitorować ruch w strategicznych obszarach. Jeżeli przedsiębiorcy zależy na kontrolowaniu przepływu pracowników może wdrożyć nowoczesny system kontroli dostępu, zapewniający funkcjonalność z intuicyjną obsługą. Takie rozwiązania są poszerzane o nowe możliwości i budowane w oparciu o doświadczenie i obserwacje trendów światowych.
Nowoczesne systemy kontroli dostępu są wykorzystywane w:
- Budynkach wielomieszkaniowych.
- Prywatnych domach i posesjach.
- Zakładach przemysłowych i magazynach.
- Supermarketach.
- Akademikach.
- Biurowcach itd.
Bezprzewodowa kontrola dostępu jest bardzo praktyczna i wydajna, dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem.
Co składa się na systemy kontroli dostępu?
Nowe trendy w systemach kontroli dostępu opierają się na wykorzystaniu:
- Centrali alarmowych – automatyczne przesyłanie informacji do ochrony.
- Czytniki kart zbliżeniowych – odbieranie i rejestrowanie zdarzeń.
- Moduł wykonawczy – odpowiada za załączenie lub wyłączenie napięcia w chwili uzyskania informacji pochodzącej ze sterownika głównego.
- Zamek szyfrowy – np. z czytnikiem Vidos umożliwia sterowanie elektozaczepem wykorzystując kartę, naklejki RFiD, brelok przy użyciu kodu.
- Czytnik biometryczny i dalekiego zasięgu. Pierwszy odczytuje linie papilarne, rozpoznaje twarz i realizuje autoryzację dostępu, drugi odczytuje karty KD z odległości większych niż pół metra,
- Bramki kołowe i obrotowe nadzorują ruch pieszych.
Przykłady innowacyjnych systemów kontroli dostępu
Czytniki kart zbliżeniowych składają się z generatora częstotliwości radiowej, anteny odbiorczej oraz urządzenia obsługującego do konwersji danych odbieranych z identyfikatora. Niektóre czytniki kart zbliżeniowych mogą nie tylko odbierać dane, ale także rejestrować informacje (takie jak informacje o zdarzeniu lub upoważnieniu karty). Może to być karta zbliżeniowa, tag, brelok. Czytnik kart i breloków zbliżeniowych umożliwia zrealizowanie funkcji kontroli dostępu z wykorzystaniem central alarmowych oraz kontrolerów przejścia.
Do nowych trendów w systemach kontroli dostępu należy zbliżeniowy czytnik kart K2 Mifare który jest uznany za urządzenie w pełni bezpieczne oraz niezwykle wytrzymałe z innowacyjnym wzornictwem. Charakteryzuje się silnym szyfrowaniem i 256-bitowym kluczem szyfrowym co wpływa na bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Nowoczesny systemy kontroli dostępu: https://csb.net.pl/.
Centrale alarmowe takie jak na przykład Ajax Hub 2-W to nowoczesny system kontroli dostępu, ponieważ przesyła zdjęcia z czujników MotionCam. Ponadto natychmiast przekazuje powiadomienie do agencji ochrony lub użytkownika a sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą jednej aplikacji mobilnej. Dzięki wykorzystaniu centrali alarmowej wysłane jest powiadomienie o rozbitych oknach w danym budynku, otwartych drzwiach czy zagrożeniu zalaniem lub pożarem.
System kontroli dostępu RFID oznacza identyfikację częstotliwości radiowej i musi być wyposażony w czytnik i tag. System kontroli dostępu RFID określa prawa dostępu, sprawdzając, czy wprowadzone hasło jest prawidłowe. Uwierzytelnianie hasłem ma wysoki poziom bezpieczeństwa. Rozpoznawanie przez niektóre dane biometryczne człowieka. Istnieją dwa rodzaje rozpoznawania kart. Karty RFID mogą być dobrze zarządzane z bazą danych i mają bardzo dobre perspektywy promocji ze względu na ich wysoki koszt.
Artykuł sponsorowany