More

  PRO X-3 – recenzja alkomatu z sensorem elektrochemicznym

  Zdarzyło Wam się podczas spotkania ze znajomymi sięgnąć po lampkę wina lub kilka piw? Okazuje się, że na taki ruch decyduje się sporo kierowców, którzy myślą, że spożywając mniejsze porcje alkoholu na początku imprezy, będą mogli spokojnie wrócić autem do domu. Alkomat to najlepszy dowód na to, że pomimo dobrego samopoczucia, nie zawsze zgodnie z prawem możemy prowadzić samochód. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką tego typu urządzenie. Zapraszam na recenzję alkomatu PRO X-3.

  Zacznijmy od krótkiej teorii. W alkomatach stosuje się dwa rodzaje sensorów: półprzewodnikowe oraz elektrochemiczne. Testowany przeze mnie alkomat należy do drugiej grupy. Alkomaty elektrochemiczne są dokładniejsze, mają większą czułość oraz żywotność. Są też droższe od alkomatów półprzewodnikowych, wymagają za to jednak rzadszej kalibracji.

  PRO X-3 – zawartość opakowania i wygląd

  Alkomat otrzymujemy zapakowany w kartonowe pudełko, w którym poza samym urządzeniem znalazły się też dwie baterie alkaliczne, dwa ustniki wielorazowego użytku, wygodne etui oraz instrukcja obsługi, która podpowiada, w jaki sposób powinniśmy wykonywać pomiary. Dodatkowo decydując się za zamówienie alkomatu Pro X-3 możemy dostać w gratisie 10 dodatkowych ustników.

  Obudowa alkomatu została wykonana z dobrej jakości tworzywa sztucznego w kolorze czarnym. Na przednim panelu znalazł się wyświetlacz oraz jeden przycisk. Na bocznej ściance urządzenia znajdziemy miejsce, w które należy włożyć ustnik.

  PRO X-3 – jak wykonać pomiar?

  Pomiaru najlepiej dokonywać na co najmniej 20-30 minut po spożyciu alkoholu. To minimalny czas, po którym zmniejsza się ilość oparów alkoholu w ustach i ślinie. W tym czasie nie powinniśmy też decydować się na jedzenie, picie, czy palenie. Warto pamiętać o tym, że dmuchanie w alkomat bezpośrednio po spożyciu alkoholu może doprowadzić nie tylko do fałszywych pomiarów, ale i do trwałego uszkodzenia sensora. Warto pamiętać też o tym, że alkomaty należy kalibrować. Powinno się wykonywać co 12 miesięcy lub co 500 pomiarów.

  Aby wykonać pomiar, należy przycisnąć przycisk. Alkomat wskaże wykonaną przez nas ilość pomiarów oraz wynik ostatniego z nich. Następnie automatycznie rozpocznie odliczanie, w którego trakcie przez cztery sekundy cały czas musimy wdmuchiwać powietrze. Po zakończeniu pomiaru alkomat wyda sygnał dźwiękowy, który poinformuje nas o tym, że możemy już zakończyć badanie. Po chwili alkomat pokaże nam wynik pomiaru na wyświetlaczu.

  Pamiętaj też o tym, że zgodnie z polskim prawem tego typu urządzenie nie może służyć jako alkomat dowodowy. Jego precyzja pomiaru wynosi około 0,06 ‰ przy 0,5 ‰ BAC. Oznacza to, że dla domowego użytku alkomat ten będzie w pełni wystarczający. Dodatkowo urządzenie to do pomiaru wymaga użycia ustnika, co dodatkowo zwiększa jego dokładność.

  Czy warto kupić PRO X-3?

  Testowany alkomat jest bardzo prosty w użyciu, ma też wygodny i stosunkowo duży wyświetlacz, który pozwala na swobodne odczytanie wyniku. Producent do X-3 dołączył też praktyczny pokrowiec, który pozwoli na swobodne transportowanie urządzenia. Alkomat zapewnia też dość wysoką dokładność pomiaru, co przy korzystnej cenie w 279 zł sprawia, że jest to urządzenie warte uwagi.

  Nowe