More

    Samochód elektryczny dostępny od ręki – co wybrać: leasing czy wynajem?

    Czy warto kupić samochód elektryczny? Zakup na własność nie jest jedyną możliwą opcją. Jeśli nie chcesz inwestować środków pieniężnych w coś, czego nie znasz i nie masz pewności, czy sprawdzi się w Twoim przypadku, rozważ inne rozwiązania. Do dyspozycji, zarówno jako klient prywatny, jak i firma, masz leasing i wynajem długoterminowy samochodu. Poznaj „za” i „przeciw” obu form użytkowania auta elektrycznego.

    Zalety i wady wynajmu długoterminowego samochodów elektrycznych

    Wynajem długoterminowy to forma, w której użytkownik korzysta z samochodu, który znajduje się we flocie udostępniającej go firmy. W zamian płaci co miesiąc czynsz w określonej wysokości. Zaletami takiego rozwiązania są:

    • brak długoterminowych zobowiązań – wynajem zazwyczaj trwa krócej niż okres leasingowania;
    • proste zasady – wynajem nie wymaga sprawdzania zdolności kredytowej ani przechodzenia przez inne formalności;
    • brak ryzyka związanego z utratą wartości samochodu – po zakończeniu okresu najmu auto wraca do floty właściciela.

    Jakie są wady w przypadku wynajmu samochodu elektrycznego? Taka opcja nie sprawdzi się, jeśli planujesz wykup auta po zakończeniu okresu najmu. Umowy przeważnie nie przewidują takiej możliwości, a nawet jeśli jest to możliwe, to zazwyczaj wiąże się z dużymi kosztami. Trzeba także pamiętać, że czynsz najmu może być wyższy niż raty leasingowe – to jednak zależy od indywidualnych warunków. Jak się tego dowiedzieć? W oszacowaniu wstępnych kosztów pomoże Ci bezpłatne narzędzie – leasingowy kalkulator.

    Zalety i wady leasingu samochodu elektrycznego

    W przypadku leasingu zasady są nieco inne niż przy wynajmie. Leasingodawca dokonuje zakupu samochodu na zlecenie użytkownika, a ten spłaca zakup w postaci rat leasingowych. Po zakończeniu okresu leasingowania może wykupić auto za symboliczną kwotę – i to właśnie to odróżnia leasing od najmu.

    Inne zalety takiego rozwiązania to:

    • duża elastyczność – wysokość rat leasingowych może zależeć od czasu leasingowania, a także od wysokości wkładu własnego;
    • korzyści podatkowe – firmy mogą traktować raty leasingowe jako koszty, które odlicza się od podatku.

    Wadą w przypadku leasingu jest przede wszystkim odpowiedzialność leasingobiorcy za przeglądy czy naprawy auta. Nie wszystkim może także odpowiadać stosunkowo długi okres leasingowania.

    Czy warto wypożyczać lub leasingować auto elektryczne?

    Jeszcze kilka lat temu samochody zasilane energią elektryczną były nowinką techniczną. Dziś pojazdów z zielonymi tablicami rejestracyjnymi widać na polskich drogach i ulicach coraz więcej. Czy to trend, który warto naśladować?

    Argumentami przemawiającymi za korzystaniem z samochodów elektrycznym są przede wszystkim:

    • niskie koszty ładowania w porównaniu z kosztami zakupu paliwa;
    • niższe koszty eksploatacyjne – samochody elektryczne mają prostszą budowę i mniej części łatwo ulegających awariom;
    • większy komfort użytkowania – auta elektryczne są ciche, szybko się rozpędzają i zapewniają dynamiczną jazdę;
    • działanie przyjazne środowisku – brak emisji spalin.

    Minusem w przypadku samochodów elektrycznych są przede wszystkim wysokie ceny zakupu. Można sobie z tym jednak poradzić – a rozwiązaniem jest właśnie leasing lub wynajem długoterminowy.

     

     

    Artykuł sponsorowany

    Nowe