More

    Schładzają CPU i zapewniają stabilność. Poznaj zalety powietrznych chłodzeń procesorów

    Pozostaw procesor bez chłodzenia, a ten szybko się zagotuje. Na szczęście system wyłączy komputer, zanim dojdzie do poważnych uszkodzeń, ale po co do tego dopuszczać? Wystarczy przyjazne cenowo chłodzenie powietrzne zdolne utrzymać temperaturę CPU na rozsądnym poziomie. A tym należy się kierować przy wyborze.

    Jak zbudowane jest chłodzenie powietrzne CPU?

    Budowa chłodzenia powietrzem bazuje na prostym, zarazem skutecznym schemacie, w którym główną rolę odgrywają wentylatory. Ale po kolei, bo one wieńczą konstrukcję, tymczasem zacząć musimy od podstaw.

    Wspomniana podstawa przylega ściśle do górnej części procesora, skąd pobiera emitowane ciepło. Dla uzyskania najlepszego wskaźnika przewodnictwa nakłada się warstwę pasty termoprzewodzącej, a na to nakłada bazę i przymocować śrubami do podstawki na płycie głównej. Zabieg prosty, choć wymaga nieco uwagi i ostrożności.

    W miedzianej podstawie chłodzenia powietrznego zatopione są ciepłowody. Są to rurki zawierające najczęściej gaz, który pod wpływem odbieranej energii migruje w zamkniętym obiegu od dołu ku górze. Przekazane z podstawy ciepło trafia do radiatora zbudowanego głównie z bardzo cienkich aluminiowych blaszek ułożonych równolegle w niewielkich odstępach.

    Tutaj pojawiają się wentylator (najczęściej jeden wentylator) zamontowany na pionowej krawędzi radiatora. Wirujące łopatki wtłaczają chłodne powietrze pod ciśnieniem pomiędzy aluminiowe ożebrowanie, wydmuchując ciepło. Ciepłowody oddały więc energię i mogą ponownie pobrać ją z procesora. Cykl rozpoczyna się od początku.

    Dwa wentylatory na wieży czy jeden? Który model wybrać?

    Chłodzenia z jednym wentylatorem są bardzo popularne i powszechne. Są także tańsze od modeli z podwójnym chłodzeniem. Jeden wentylator po prostu przedmuchuje radiator, natomiast jeśli na wieży są dwa, to ten drugi zajmuje się zasysaniem powietrza wypełniającego przestrzeń między ożebrowaniem.

    Co ważne, wentylator wdmuchujący jest zazwyczaj większy (mierzy 140 mm), natomiast ten drugi ma rozmiar 120 mm. Wytworzone podciśnienie skutecznie usuwa ciepło, zapewniając stabilną temperaturę CPU.

    Zakup modelu z jednym lub z dwoma wentylatorami powinien zatem wynikać z:

    • możliwości obudowy – czy podwójny cooler w ogóle się zmieści;
    • wydajności peceta – takie chłodzenie przydaje się przede wszystkim w typowych

    Czy wysokość chłodzenia powietrzem ma znaczenie?

    Ma znaczenie i to z kilku powodów. Głównym jest kompatybilność z obudową PC. Nie każde chłodzenie będzie pasować do Twojej metalowej skrzynki, dlatego każdorazowo należy sprawdzać, jak wysokie coolery obsługuje obudowa. Tę informację producenci podają w specyfikacjach technicznych produktów. Czym grozi zakup za wysokiej wieży? Po prostu nie zamkniesz obudowy.

    Wydawać by się mogło, że im wyższe chłodzenie powietrzne, tym lepiej dla skuteczności urządzenia. Tak jednak nie jest, bo cooler wcale nie musi rosnąć do góry – może też być bardziej masywny, czyli dłuższy. I tak właśnie jest, bo wieża nie może powiększać się w nieskończoność. Tym sposobem, przy zachowaniu tego samego formatu (120 lub 140 mm), zwiększa się powierzchnia wymiany ciepła z otoczeniem.

    Masywność coolera nie jest za to bez znaczenia dla pozostałych komponentów. Obszerne chłodzenie może zasłonić banki pamięci i uniemożliwić montaż kości RAM. Takie rzeczy trzeba zawsze sprawdzać.

    Bogaty wybór powietrznych chłodzeń procesorów znajdziesz w sklepie internetowym TechLord.

    Artykuł sponsorowany

    Nowe