More

  Testy przenośnego dysku SSD – Patriot PXD 1TB

  Szukasz szybkiego, niedużego i przenośnego dysku SSD? Do niedawna ciężko było trafić na tego typu rozwiązanie. Jednak wraz z postępem technologii, przechowywanie cyfrowych plików ma dla nas coraz większe znaczenie. Szczególnie że duża pamięć w laptopach potrafi bardzo niekorzystnie wpłynąć na końcową cenę urządzenia. Dlatego też na rynku zaczęły pojawiać się przenośne dyski, które będą spełniać wszystkie wymagania użytkowników. Czy dysk Patriot PXD do nich należy? Zapraszam na test!

  Decydując się na zakup ultrabooka stajemy przed bardzo trudną decyzją, która zmusza nas do podjęcia wyboru pomiędzy małą pamięcią dysku i niższą ceną urządzenia oraz dużą pamięcią dysku i często nieproporcjonalnie wyższą wyceną. I choć mamy coraz większy dostęp do chmury, która pozwala na przechowywanie danych, to nie zawsze będzie ona wystarczająca. Szczególnie w przypadku, gdy mamy ograniczony mobilny transfer danych lub w ogóle nie posiadamy dostępu do internetu. To właśnie na tego typu problemy odpowiedź ma stanowić dysk Patriod PXD, który możemy kupić z pojemnością od 512 GB do 2 TB.

  Patriot PXD – zawartość opakowania i wygląd

  Dysk otrzymujemy zapakowany w nieduże kartonowe pudełko, na którym producent nadrukował najważniejsze informacje na temat urządzenia. W środku poza samym dyskiem znalazły się też dwa przewody, które mają pozwolić na osiągnięcie pełnej prędkości przesyłania danych. Są to: klasyczne złącze USB na USB-C oraz kabel, który po obu stronach posiada złącze USB-C.

  Patriot PXD przede wszystkim zwraca na siebie uwagę swoimi niewielkimi rozmiarami, które wynoszą 10 × 3 × 1 cm. Na boku urządzenia znalazło się złącze USB-C, przy pomocy którego będziemy mogli podłączyć dysk do komputera oraz dioda, która informuje o pracy urządzenia.

  Standard USB oraz osiągane prędkości

  W dysku został zastosowany standard USB 3.2 generacji 2, który pozwala na zapis i odczyt plików z prędkością do 10 Gbps. Czy mogłoby być szybciej? USB 3.2 Gen 2 × 2, które pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 20 Gbps dopiero zyskuje na popularności, dlatego jeszcze chwile będziemy musieli poczekać, aż otrzymamy je w przystępnych cenowo urządzeniach.

  Zgodnie z danymi producenta model PXD ma zapewnić prędkość zapisu i odczytu na poziomie do 1000 MB/s, do której w trakcie wykonywania testów przy pomocy różnego oprogramowania udało się zbliżyć. Dzięki temu dysk ten powinien świetnie sprawdzić się na przykład przy wykonywaniu obróbki zdjęć, czy montaż filmów 4K bez konieczności przenoszenia ich na dysk w komputerze. Dysk bez problemu poradzi sobie też z grami, które będziemy mogli na nim zainstalować w przypadku, gdy w laptopie zabraknie nam na nie pamięci.

  W tym miejscu warto też wspomnieć, że przy pomocy przewodu ze złączem USB-A, dysk ten można podłączyć również do konsoli. W niektórych przypadkach użytkownicy dysku będą mogli liczyć nawet na kilkukrotne skrócenie czasu wczytywania gier.

  Czy warto kupić Patriot PXD?

  Model ten z pewnością zasługuje na wyróżnienie za wydajność, bardzo dobrą prędkość zapisu i odczytu oraz niewielkie rozmiary. Niestety jednak wszystkie te zalety wiążą się z wysoką ceną dysku. Nie ukrywajmy jednak, że tego typu dysk będzie skierowany raczej dla osób, które będą wykorzystywać go w profesjonalnej pracy, z którą nie każdy dysk byłby w stanie sobie poradzić. Patriot PXD będzie też świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają komputera do gier i chciałyby zwiększyć pojemność swojej konsoli. Takie rozwiązanie pozwoli im na granie w większą ilość tytułów bez konieczności ciągłego zwalniania miejsca.

  Za dysk o pojemności 1 TB trzeba będzie zapłacić 799 zł.

  nagroda

  Nowe