UOKiK nałożyło karę na vinted. Firma ma zapłacić ponad 5 mln złotych

0
2005

UOKiK wydało decyzję w sprawie litewskiej spółki Vinted. Nałożyło karę finansową w wysokości 5,3 mln złotych. W uzasadnieniu urzędu można przeczytać, że chodzi o działania firmy, przez które konsumenci mogli podjąć niekorzystne dla siebie decyzje i stracić pieniądze oraz czas.

UOKiK nałożyło karę na Vinted

Okazuje się, że już od jakiegoś czasu wpływały skargi zarówno do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jak i Europejskiego Centrum Konsumenckiego na  platformę Vinted.pl, której właścicielem jest litweska spółka Vinted UAB.

Platformy takie jak Vinted są coraz popularniejsze wśród konsumentów. Wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju i troskę o środowisko, co wyraża się m.in. dawaniem drugiego życia rzeczom używanym. Dlatego bardzo ważne jest, aby takie serwisy przestrzegały praw konsumenta oraz zapewniały transparentność i bezpieczeństwo transakcji – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd przeprowadził postępowanie i niestety wysnute w toku wnioski rzeczywiście sugerowały, że dochodzi do różnych nieprawidłowości. Dodatkowo warto wspomnieć, że działania spółki nie tylko budzą wątpliwości w Polsce, ale również w innych państwach.

Niestety, w przeprowadzonym postępowaniu ustaliliśmy, że Vinted poprzez brak przejrzystych informacji godził w zbiorowe interesy konsumentów i mógł przyczyniać się do tego, że ponosili oni straty finansowe. Wątpliwości co do praktyk Vinted występują nie tylko na rynku polskim. Działania spółki są obecnie przedmiotem analiz CPC (Consumer Protection Cooperation Network) – sieci współpracy organów państw europejskich, w czym również jako urząd uczestniczymy – dodaje.

Głównym zarzutem pod adresem Vinted jest, według UOKiK, brak informacji o warunkach odblokowania pieniędzy ze sprzedaży i o tym, jak nie dopłacać do opcji „Ochrona Kupującego”.

Decyzja nie przesądza o tym, że przedsiębiorca musi umożliwiać zakup bez dodatkowych opłat, lecz że powinien o takiej możliwości informować, jeśli ją przewiduje – czytamy w komunikacie.

Ile musi zapłacić Vinted

Suma jest naprawdę spora i ostateczna kara finansowa to 5 mln 360 tys. 447 zł. Dodatkowo urząd nałożył konieczność poinformowania użytkowników aplikacji o wydanej decyzji. Komunikat ma pojawić się w serwisie Vinted.pl i na Facebooku. Dodatkowo żądanie skanu dowodu również wydaje się niezgodne z prawem.

Poniżej publikujemy pełne oświadczenie Vinted:

Celem Vinted jest zapewnienie łatwej w obsłudze, bezpiecznej i przejrzystej platformy, której użytkownicy mogą kupować i sprzedawać między sobą odzież i rzeczy z drugiej ręki. Ciężko pracujemy, aby stale ulepszać platformę i zapewnić naszym członkom pozytywne doświadczenia. W trakcie postępowania UOKIK w pełni współpracowaliśmy z Urzędem, aby znaleźć rozwiązania, które rozwieją obawy i dlatego też jesteśmy rozczarowani podjętą decyzją, od której będziemy się odwoływali.

Jeśli chodzi o kontrole KYC (od angielskiego Know Your Customer, czyli poznaj swojego klienta – red.): choć nie podzielamy opinii UOKIK, że nasze podejście do KYC nie było wystarczająco przejrzyste, zwiększyliśmy ilość informacji, które udostępniamy członkom naszej platformy na temat potencjalnych kontroli, aby pomóc im zrozumieć, dlaczego są one przeprowadzane. Cieszymy się, że nasze wysiłki zostały zauważone przez Urząd.

Chcielibyśmy przypomnieć i podkreślić, że kupowanie i sprzedawanie na Vinted nie jest uwarunkowane weryfikacją tożsamości. Jednocześnie procedura weryfikacji (KYC) przeprowadzana przez naszego dostawcę usług płatniczych (PSP) jest istotnym elementem, narzuconym przez regulacje prawne, aby móc zapewnić bezpieczeństwo transakcji handlowych na platformach cyfrowych, takich jak nasza, na przykład poprzez zmniejszenie ryzyka nieuczciwych działań. Tego rodzaju weryfikacje są przeprowadzane przez naszych dostawców usług płatniczych (PSP) tylko w określonych przypadkach, na przykład po osiągnięciu określonego progu przychodów ze sprzedaży przez danego sprzedającego.

W kwestii przejrzystości Transakcji Bezpośrednich (czyli tych, w których członkowie handlują między sobą poza platformą Vinted) nie podzielamy opinii Urzędu. Nie rekomendujemy ich ze względu na to, że mogą być mniej bezpieczne (taka transakcja może wymagać konieczności udostępnienia szczegółów płatności innym użytkownikom). Nasza polityka ochrony kupujących dla członków platformy dokonujących transakcji na Vinted ma na celu zapewnienie dodatkowej ochrony, w tym bezpiecznych płatności, możliwości zwrotów i usług wsparcia dla członków platformy.

Leave a reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj