More

  Czy warto kupić iPhone 15?

  Przy zakupie nowego smartfona decyzje mogą być trudne, szczególnie gdy na rynku dostępne są różne modele o różnych specyfikacjach i cenach. Po premierze iPhone 15 wielu z nas zastanawia się, czy to właściwy moment, aby zainwestować w najnowszy model od Apple. Spróbujemy rozwikłać ten dylemat, przyglądając się głównym cechom, które nowy iPhone 15 oferuje, i porównując je z innymi modelami dostępnymi w ofercie Apple.

  Nowe iPhone 15 i 15 Plus

  Nowością w modelach iPhone 15 jest Dynamic Island, które zadebiutowało już wcześniej w modelach iPhone 14, ale tylko w wersjach Pro. Dynamic Island zastępuje wcześniejsze wcięcie u góry ekranu, mieści w sobie przednią kamerę TrueDepth i inne sensory. Oprogramowanie sprytnie pomaga ukryć te fizyczne komponenty i płynnie dostosowuje się, aby wyświetlać ważne informacje i ułatwić interakcję.

  Oba modele 15 i 15 Plus wykorzystują ten sam chip A16 Bionic, który zadebiutował w modelach iPhone 14 Pro i 14 Pro Max, zużywając o 20 procent mniej energii i oferując lepszą wydajność oraz 50 procent większą przepustowość pamięci w porównaniu z chipem A15 Bionic w modelach iPhone 14 i 14 Plus.

  Warto zwrócić uwagę na nową główną kamerę 48-megapikselową z czujnikiem quad-pixel, która domyślnie robi zdjęcia 24-megapikselowe. Zaktualizowany system fotograficzny oferuje także nową opcję 2x Telephoto, inteligentnie kadrowaną z pełnego obrazu kamery.

  Seria Pro

  iPhone 15 i 15 Plus zostały wprowadzone na rynek we wrześniu 2023 roku, jako flagowe produkty Apple. Są sprzedawane równolegle z rozszerzonymi modelami iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max. Chociaż rozmiary ekranów w modelach Pro są takie same, oferują one szereg ulepszeń, takich jak wyświetlacz Always-On z technologią ProMotion, przycisk akcji zamiast przełącznika dzwonka/ciszy na boku, szybszy chip A17 Pro, zaawansowany system fotograficzny z teleobiektywem.

  Czy warto kupić iPhone 15?

  Za podstawowy model iPhone 15 128GB trzeba zapłacić dziś w Polsce 4699 zł.

  Jeśli zależy Ci głównie na takich funkcjonalnościach jak Dynamic Island, czy 48 megapikselowa matryca to pamiętaj, że dostępne one były poprzednio jedynie w serii 14 Pro, która to kosztowała znacznie więcej niż standardowe iPhone 15.

  Apple przyzwyczaiło nas już do regularnych podwyżek swoich smartfonów. Naszym zdaniem warto zmieniać swojego iPhone z przeskokiem co najmniej 2-3 generacji. Jesteśmy wtedy w stanie naprawdę poczuć różnicę.

  Rafał
  Rafał
  Właściciel / Redaktor Naczelny Numag.pl / Pasjonat brytyjskiej muzyki i włoskiej motoryzacji. W wolnych chwilach oddaje się treningom siłowym i jeździe na rowerze. Uwielbia literaturę popularnonaukową i konsolowe gry fabularne.

  Nowe