Jak uruchamiać i dbać o silnik w czasie silnego mrozu?

Podczas silnych mrozów, kiedy temperatura potrafi osiągnąć -15°C, a nawet -20°C we znaki dają się trudności związane z odpalaniem silników w naszych pojazdach. Takie warunki są szczególnie niekorzystne dla samochodów z silnikiem diesla.

Akumulator, olej, paliwo, świece, przyczyn może być więcej i nawet najmniejsza usterka może utrudnić nam tą prostą z pozoru czynność.  Aby wiedzieć, co należy zrobić, by uniknąć problemów z tym związanych, dobrze jest zrozumieć, dlaczego zimna pogoda tak negatywnie wpływa na zapłon silnika.

Istnieją cztery powody, trzy z nich występujące w większości samochodów osobowych i czwarty, który wpływa na starsze modele:

Powód 1: Akumulatory nie znoszą mrozów

Zimno i akumulator samochodowy to po prostu nieudane połączenie. Każda bateria chemiczna, w tym również ta w twoim pojeździe wytwarza mniej prądu (w zasadzie energii elektrycznej), gdy jest zimno – czasami nawet o połowę mniej. Również częste uruchamianie silnika przy jednoczesnym pokonywaniu krótkich odcinków negatywnie wpływa na moc akumulatora i doprowadza do jego rozładowywania.

Przy temperaturze -18°C moc akumulatora może być nawet dwukrotnie mniejsza niż przy 28°C 

Powód 2: Olej silnikowy też nie lubi zimna

W niskich temperaturach olej silnikowy traci swoją płynność, trudniej jest mu wtedy dotrzeć do wszystkich podzespołów silnika. Oznacza to, że akumulator, który został osłabiony przez zimno, musi użyć więcej mocy, aby używając rozrusznika poruszyć silnik do pracy.

Powód 3: Ujemna temperatura może powodować problemy z paliwem

Jeśli pojawiła się jakakolwiek woda w przewodach paliwowych (zdarza się to na szczęście dość rzadko) mróz może doprowadzić do jej zamrożenia, blokując przepływ paliwa. Dochodzi do tego najczęściej w przewodach paliwowych, które są cienkie i łatwo ulegają zablokowaniu przez lód. Samochód z zamarzniętymi przewodami paliwowymi może przysporzyć kłopotów.

W przypadku pojazdów z silnikiem wysokoprężnym (diesla), zimno może spowodować „żelową” formę oleju napędowego i utrudnić sprawny ruch tego oleju.

Powód 4: Starsze samochody mogą mieć problemy z gaźnikiem

Samochody zbudowane w połowie lat 80 zazwyczaj pracowały na gaźnikach, które mieszały małe ilości paliwa z powietrzem w silniku. Gaźniki są bardzo delikatne, a zwłaszcza ich dysze, które mogą zostać zatkane lodem. Problem ten nie dotyczy samochodów, które nie posiadają gaźników, więc jeśli twój został zbudowany w ciągu ostatnich conajmniej 20 lat, nie musisz się o to martwić.

#METODA 1: Zapobieganie wpływowi zimnej pogody na nasze auto

Jeśli masz taką możliwość, ogranicz wpływ mrozów na swój samochód. Ogrzewany garaż jest super, oczywiście, ale nawet ten nieogrzewany znacznie pomoże w utrzymaniu ciepła.

Parkuj pod wiatą, drzewem lub obok budynku. Jeśli nie masz garażu to coś wielkiego w pobliżu może Ci pomóc nadrobić parę stopni Celsjusza. Mamy tutaj do czynienia z fizyką ogrzewania i chłodzenia – samochód zaparkowany na noc pod wiatą lub dużym drzewem może być nawet kilka stopni cieplejszy następnego dnia niż na otwartej przestrzeni.

Możesz użyć podgrzewacza baterii. W bardzo zimnym klimacie jest to popularne, a czasem jest i konieczne. Szczególnie ważne jest to w przypadku silników wysokoprężnych. Warto użyć grzałki elektrycznej do akumulatora.

#2: Używaj prawidłowego oleju silnikowego

Sprawdź w instrukcji obsługi, jaki olej stosować w zimnych warunkach w Twoim samochodzie. Nowoczesne oleje mają dobra płynność nawet przy niekorzystnych temperaturach, pod warunkiem, że właściwie je dobierasz. Oleje oznacza się przez dwa numery (np. 10W-40). Cyfry poprzedzające „W” (W: Winter = Zima), oznaczają płynność w niskiej temperaturze. Im mniejsza liczba, tym niższa może być temperatura otoczenia, w jakiej dany olej może być stosowany. Oleje oznaczone symbolami 0W, 5W 10W gwarantują łatwy rozruch silnika oraz szybki dopływ środka smarnego do wszystkich punktów silnika, nawet w bardzo niskich temperaturach.

Cyfry znajdujące się po „-„, oznaczają lepkość w wysokiej temperaturze. Im większa cyfra, tym wyższa może być temperatura otoczenia, przy której olej nie traci swych właściwości smarnych. Oleje o symbolach 40, 50 i 60 zapewniają właściwe smarowanie silnika w coraz wyższych temperaturach.

#3: Unikaj problemów paliwowych

Sklepy z częściami samochodowymi i stacje benzynowe sprzedają środki zapobiegające zamrażaniu paliwa – zarówno dla samochodów benzynowych, jak i do silników wysokoprężnych. Zastanów się nad wykorzystaniem takiego środka co jakiś czas, aby zapobiec kłopotom z paliwem.

Uruchamianie silnika

Ale jak faktycznie uruchomić samochód? Podczas bardzo zimnej pogody najlepiej być nieco bardziej ostrożnym.

Krok 1: Wyłącz wszystkie akcesoria elektryczne. Reflektory, radio, grzanie, odmrażanie i tak dalej. Akumulator będzie wtedy odciążony z zasilania elementów niepotrzebnych do uruchomienia silnika.

Krok 2: Należy przekręcić kluczyk i spróbować ruszyć rozrusznikiem. Jeśli ta czynność nie przyniesie efektu, nie należy zbyt długo obciążać rozrusznika, gdyż może to doprowadzić do jego przegrzania. Najlepiej nie wykonywać tej czynności dłużej niż 10 sekund bez przerwy.

Krok 3: Odczekaj minutę lub dwie i spróbuj ponownie. Nie poddawaj się po pierwszej próbie, ale nie próbuj ponownie od razu. Bateria może wymagać minutę lub dwie, zanim będzie mogła ponownie dostarczyć pełną moc.

#1:  Jeżeli silnik obraca się powoli

Jeżeli rozrusznik obraca wałem, ale słychać, że następuje to zdecydowanie wolniej niż normalnie, winowajcą może być akumulator i jego zbyt mocne wychłodzenie lub rozładowanie. Można spróbować ocieplić go tak, aby odzyskał część mocy, niestety ten zabieg zwykle wymaga wyjęcia go z samochodu. Jeśli więc nie wiesz jak to zrobić, nie masz możliwości lub czasu, przejdź do sekcji uruchamiania pojazdu „szybkim startem”.

Korozja na zaciskach lub pęknięte przewody mogą utrudniać przepływ energii elektrycznej. Jeśli widzisz korozję, oczyść ją za pomocą szczotki drucianej. Pęknięte przewody powinny być wymienione. Jeśli nie wiesz jak to zrobić najlepiej pozostawić to wykwalifikowanemu mechanikowi.

#2: Potrzebujesz szybki start? 

Jeżeli rozrusznik podczas próby zapalenia pracuje wolno lub w ogóle możesz spróbować metody szybkiego startu. Oto jak zrobić to bezpiecznie:

Krok 1: Warto mieć okulary ochronne. Kwas akumulatorowy jest niebezpieczny, wypadki są rzadkością, ale zdarzają się.

Krok 2: Musisz posiadać kable rozruchowe, ich jakość ma wpływ na skuteczność rozruchu. Zaparkuj sprawnym pojazdem blisko samochodu, który ma problem z odpaleniem silnika. Odległość musi pozwolić połączyć ze sobą obie baterie.

Krok 3: Utrzymuj pracę „zdrowego” pojazdu i podłącz akumulatory zgodnie z instrukcją poniżej:

Nie polecamy podłączania czarnej klemy pod minus niesprawnego akumulatora, co jest często stosowanym zabiegiem. Może to niekiedy spowodować wybuch baterii!

Krok 4: Sprawdź połączenie. Dostań się do „martwego” samochodu i sprawdź połączenia elektryczne – przekręć kluczyk w pozycję „ON” (zapłon). Deska rozdzielcza powinna się zaświecić. Jeśli nie, należy przesunąć lub poprawić zaciski. Można włączyć reflektory i zobaczyć jak radzi sobie z tym niesprawny akumulator. Jaśniejsze światła = lepsze połączenie do sprawnego akumulatora.

Krok 5: Sprawny samochód zostaw „na chodzie” kilka minut nie robiąc nic innego.

Krok 6: Spróbuj uruchomić drugi samochód. Jeśli próba się nie powiedzie, dokonaj próby po upływie kilku minut. Jeśli auto odpali, odłącz przewody w kolejności odwrotnej do tej oznaczonej na grafice i pozostaw silnik pracujący na co najmniej 20 minut. To ważne! Bateria nie jest jeszcze naładowana. Im dłużej silnik będzie pracował, tym mocniej alternator zdąży naładować akumulator. W przeciwnym wypadku problem powróci przy ponownej próbie uruchomienia silnika.

Krok 7: W przypadku próby odpalenia silnika diesla podczas zimnej pogody przekręć kluczyk do pozycji zapłonu i odczekaj aż zniknie kontrolka informująca o grzaniu świec żarowych. Możesz powtórzyć tę czynność kilkakrotnie, zanim uruchomisz silnik. W ten sposób upewnisz się, że świece są prawidłowo nagrzane i zmniejszysz czas pracy rozrusznika.

Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane

Do Netflix zapukał UOKiK, czyżby skończyło się rumakowanie?

Netflix jako jednak z największych portali VOD mocno dominuje...

Twenty One Pilots ogłasza premierę nowego albumu „Clancy”

Amerykański duet muzyczny, Twenty One Pilots, znany także jako...

Premiera Switch 2 – co przygotowuje Nintendo na 2025?

Liczne doniesienia sugerują opóźnienie premiery konsoli Nintendo Switch 2...

Jaki smartfon z gniazdem słuchawkowym w 2024?

Nie możesz rozstać się ze swoimi ulubionymi przewodowymi słuchawkami?...

Zanim oddasz swojego Samsunga do serwisu sprawdź aplikacje Samsung Members

Nie wszystkie aplikacje są bez sensu. Zdarza się, że...

Dlaczego czas jest tak fascynujący? Tom Shone – „Christopher Nolan. Reżyser wyobraźni” | RECENZJA

Jego filmy nieustannie dają o sobie znać w świecie...

Zgubiłeś klucze?! Znajdziesz je z pomocą Fresh 'n Rebel Smart Finder

Zapomnij o frustracji związanej z poszukiwaniem zgubionych kluczy czy...

Jak generować obrazy w ChatGPT? PORADNIK

Korzystając z modelu DALL-E 3, ChatGPT otwiera przed użytkownikami...

iPhone 17 | Dlaczego warto na niego poczekać?

Mimo że iPhone 16 jeszcze nie pojawił się na...

LED QLED OLED Co wybrać? Czy warto zapłacić więcej za technologię?

Technologia wyświetlania obrazu przeszła przez prawdziwą rewolucję - od...

MP3 AAC FLAC | Twój przewodnik po formatach audio

Muzyka i dźwięk towarzyszą nam dziś niemal na każdym...

ANDROID: Jak odzyskać usunięte pliki?

Utrata cennych plików może być źródłem ogromnego stresu. Niezależnie...

Polecane

Twenty One Pilots ogłasza premierę nowego albumu „Clancy”

Amerykański duet muzyczny, Twenty One Pilots, znany także jako...

Premiera Switch 2 – co przygotowuje Nintendo na 2025?

Liczne doniesienia sugerują opóźnienie premiery konsoli Nintendo Switch 2...

Jaki smartfon z gniazdem słuchawkowym w 2024?

Nie możesz rozstać się ze swoimi ulubionymi przewodowymi słuchawkami?...

Dlaczego czas jest tak fascynujący? Tom Shone – „Christopher Nolan. Reżyser wyobraźni” | RECENZJA

Jego filmy nieustannie dają o sobie znać w świecie...

Zgubiłeś klucze?! Znajdziesz je z pomocą Fresh 'n Rebel Smart Finder

Zapomnij o frustracji związanej z poszukiwaniem zgubionych kluczy czy...

Jak generować obrazy w ChatGPT? PORADNIK

Korzystając z modelu DALL-E 3, ChatGPT otwiera przed użytkownikami...

iPhone 17 | Dlaczego warto na niego poczekać?

Mimo że iPhone 16 jeszcze nie pojawił się na...

LED QLED OLED Co wybrać? Czy warto zapłacić więcej za technologię?

Technologia wyświetlania obrazu przeszła przez prawdziwą rewolucję - od...

MP3 AAC FLAC | Twój przewodnik po formatach audio

Muzyka i dźwięk towarzyszą nam dziś niemal na każdym...

ANDROID: Jak odzyskać usunięte pliki?

Utrata cennych plików może być źródłem ogromnego stresu. Niezależnie...

Bezpieczeństwo na drodze dzięki oponom Continental

Kiedy myślimy o bezpieczeństwie na drodze, często zapominamy o...

iPhone 13 Pro w 2024: Czy warto?

Nieustannie rosnące ceny nowych modeli smartfonów sprawiają,  że wiele...

Sukces 'Alan Wake 2′ otwiera drzwi do ekspansji uniwersum Remedy

Firma Remedy Entertainment ogłosiła plany dotyczące rozwoju i ekspansji...

Nie przegap promocji Huawei – smartwatche teraz nawet o 300 zł taniej!

Huawei ogłasza atrakcyjną promocję na smartwatche z ekskluzywnej serii...

Subskrybenci Prime Video protestują przeciw dodatkowym opłatom za jakość

Amazon Prime Video wprowadza dodatkową opłatę za Dolby Vision...

SpaceX i historyczny lot na Księżyc: pierwszy prywatny lądownik w drodze

Wczesnym rankiem w czwartek, z Kennedy Space Center na...

Samsung Freestyle Gen 2 | Przenośny projektor do domu i na wyjazdy

Samsung kontynuuje swoją podróż w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań Audio-Video....

Creative wprowadza nowe głośniki Pebble X – co je wyróżnia?

Creative wprowadza na rynek nowe głośniki. Pebble X i...

Warto dopłacić za czyste powietrze? Dyson Purifier Humidify+Cool | TEST

Dyson po raz kolejny zaskakuje swoim nowym produktem -...

Poczekamy dłużej na GTA VI?

Rockstar Games, twórca jednej z najbardziej oczekiwanych gier ostatnich...