More

  Jaki procesor wybrać? Intel czy AMD?

  Wysokiej jakości procesor determinuje efektywność i szybkość działania sprzętu IT. Produkowane podzespoły mają jednak różną specyfikację techniczną, dlatego wiele osób zastanawia się, jak poszczególne parametry mogą wpływać na funkcjonalność i czas reakcji komputera stacjonarnego bądź laptopa. Jaki jest zatem najwydajniejszy procesor i jakie są zalety poszczególnych podzespołów?

  Jaki procesor wybrać?

  Jeśli nie używasz swojego komputera do wymagających gier i konfiguracji zaawansowanych programów, wybór pomiędzy AMD a Intelem nie będzie dla Ciebie trudny. Każdy z tych podzespołów spełni Twoje oczekiwania i zagwarantuje przyjemność użytkowania sprzętu, który posiadasz. Płynne działanie interfejsu, szybki dostęp do aplikacji oraz świetną rozrywkę. Wymagający użytkownicy komputerów powinni jednak szczegółowo przeanalizować zalety, wady i wydajność procesora. AMD wyróżnia przede wszystkim świetna wydajność w stosunku do ceny. W przypadku procesorów Intela doceniane są natomiast częste aktualizacje.

  Procesory AMD – największe zalety

  Procesory AMD pozwalają na czerpanie przyjemności i satysfakcji z rozrywki. Dotyczy to nie tylko gier, ale i oglądania filmów, odtwarzania muzyki itp. W przypadku procesorów AMD możesz liczyć na stabilną temperaturę pracy, co przekłada się na wydajność i żywotność baterii. Wybór tej serii nie będzie zatem wymagał dużej inwestycji na zaawansowany system chłodzenia. AMD jest podzespołem, z którego możesz długo korzystać. W celu konfiguracji częstotliwości pracy wystarczy posłużyć się narzędziem Ryzen Master, bez konieczności implementacji płyty głównej o najlepszych parametrach.

  Procesory Intel – dlaczego warto je wybrać?

  Procesory Intela zostały wyposażone w architekturę x86, która od lat jest ceniona przez użytkowników laptopów i komputerów stacjonarnych. Taktowanie procesorów utrzymuje się na poziomie od 2 do 3 GHz, a konieczność zakupu oddzielnej karty graficznej zależy od konkretnej serii. Na plus Intela trzeba zaliczyć dostępność aktualizacji systemu i niezbędnych sterowników. Nie można również zapomnieć o świetnym wsparciu technicznym.

  Procesory AMD – jaki wybrać?

  Nasz ranking serii procesorów rozpoczynamy od AMD Ryzen 7 5800X. Oparty na technologii Precision Boost Overdrive gwarantuje wysoką wydajność, niezależnie od tego, czy chcemy pracować, czy po prostu umilić swój wolny czas ulubioną grą. Procesory AMD Ryzen oferują niską temperaturę pracy, a tym samym generują mniejszą ilość energii elektrycznej. W AMD Ryzen dostępna pamięć RAM to 32 MB, liczba rdzeni 8, częstotliwość taktowania 3,8 GHz.

  Procesor Intel Core i-5

  Jaki procesor generacji Intel Core wybrać? Eksperci IT polecają generację i-5. Dlaczego? W Intel Core i5 liczba rdzeni to 14, z dodatkowymi 20 wątkami; częstotliwość taktowania utrzymuje się na poziomie 3,5 GHz, a w trybie turbo 5.3. Przez wielu uważany za najbardziej wydajny procesor dla graczy, gdyż doskonale radzi sobie z najnowszymi, zaawansowanymi produkcjami. Intel Core i5 sprawdza się również w mniej wymagających zadaniach, dlatego na jego zakup często decydują się osoby, dla których komputer jest narzędziem pracy biurowej.

  Jaki procesor warto jeszcze wybrać?

  Nasz ranking procesorów zamyka Intel Core i9. Ostatni, nie oznacza najgorszy. Intel core i9-14900KF to topowy podzespół dostępny na rynku. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na podstawowe parametry techniczne. Liczba rdzeni 24 i 32 wątków, pamięć 35 MB, a  częstotliwość taktowania 3,2 GHz (w trybie turbo 6,0). W tego typu procesorach Intel Core nie została zastosowana zintegrowana karta graficzna, gdyż stworzono go z myślą o użytkownikach dedykowanych kart. Z pewnością jest to model dla najbardziej wymagających klientów.

  Jaki procesor wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ każda seria ma swoje wady i zalety. Warto również uwzględnić budżet, którym dysonujesz. Możesz mieć jednak pewność, że polecane przez nas procesory AMD i Intel są wydajne, szybkie i funkcjonalne.

  Artykuł sponsorowany

  Nowe