Osobom, które być może nie chcą tym razem wieczorem postawić na automaty online na pieniądze, chcielibyśmy zaproponować naszą listę filmową. Tym razem chcielibyśmy napisać o filmach prawniczych, które naszym zdaniem są najciekawsze.
12 Angry Men
Dwunastu gniewnych ludzi to absolutna klasyka kina. Film z 1957 roku przedstawia nam zebranie 12 ławników, którzy mają zadecydować o losie oskarżonego. Jest nim pewien imigrant, który sądzony jest za zabójstwo ojca. Aby wyrok mógł zostać ogłoszony, cała 12 musi być jednomyślna. Tymczasem podczas głosowania okazuje się, że jeden z mężczyzn ma wątpliwości. Dochodzi zatem do dyskusji, gdzie uwidocznione są kwestie rasowe, społeczne. W tle oczywiście jest oskarżony, którego dalsze losy zależne są od 12 obcych sobie ludzi.
The Rainmaker
Zaklinacz deszczu to film z 1997 roku, w którym główne role grają Matt Damon i Danny DeVito. Rudy Baylor to młody prawnik, który właśnie zaczął pracować wraz z Deckiem Schiffletem. Zostaje poproszony o pomoc dla młodego chłopaka chorego na białaczkę. Jego towarzystwo ubezpieczeniowe Great Benefit nie chce wypłacić należnych środków na leczenie. Gdy zgłasza sprawę, firma chce szybko podpisać ugodę i zapłacić 75 tysięcy dolarów. Rudy odkrywa jednak aferę, za którą stoi ubezpieczyciel. Szykuje się zatem na stracie sądowe, gdzie po drugiej stronie będzie miał całe zastępy najlepszych adwokatów.
The Trial of the Chicago 7
Proces Siódemki z Chicago to najnowsza propozycja w naszym zestawieniu. Film z 2020 roku nominowany był w kilku kategoriach Oscarów. Przestawia nam prawdziwy proces, do jakiego doszło w 1968 roku. Pokojowy protest przerodził się wtedy w poważne starcia z policją. Organizatorzy protestu zostali potem postawieni przed sądem za celowe wywołanie zamieszek. W filmie Aarona Sorkina możemy bliżej przyjrzeć się wszystkim bohaterom, jak i również samemu procesowi, który przeszedł do historii USA.
Erin Brockovich
Erin Brockovich to kolejny film oparty na faktach. Przedstawia nam on losy Erin, samotnej matki, która dostaje pracę w małej kancelarii prawnej. Przeglądając dokumenty, natyka się na list od jednej z rodzin z małego miasteczka. Okazuje się, że firma Pacific Gas & Electric Co. chce kupić od nich ziemię i potrzebują pomocy adwokata. Kiedy Erin przybywa na miejsce, odkrywa, że spora część mieszkańców choruje na nowotwory i inne groźne choroby. Jej prywatne śledztwo doprowadza do odkrycia szokującej prawdy – korporacja używa trującego chromu, który dostaje się potem do wód. Zaczyna zbierać podpisy mieszkańców, aby wytoczyć firmie sprawę. Problem w tym, że Erin nie jest prawniczką, a jej charakter, niewyparzony język sprawia spory problem przełożonemu.
A Time to Kill
Czas zabijania to kolejny film, którego spora część dzieje się na ławie sądowej. 10-letnia córka Carla Lee Hailey’a zostaje brutalnie pobita i zgwałcona. Zrozpaczony ojciec postanawia wymierzyć sprawiedliwość i zabija obu sprawców. Teraz to on będzie sądzony za morderstwo z premedytacją. Jego obrony decyduje się podjąć młody prawnik Jake Tyler Brigance. Będzie nie tylko musiał przekonać ławę przysięgłych, aby wydała korzystny wyrok, lecz także zmierzyć się z uprzedzeniami rasowymi, zagrożeniem ze strony Ku-Klux-Klanu. W filmie wystąpili Matthew McConaughey, Samuel L. Jackson, Kevin Spacey, Sandra Bullock, Donald Sutherland.
Oczywiście to tylko część z wielu dobrych i wartych polecenia filmów prawniczych. Na naszej liście znajdują się także: Filadelfia, Ludzie honoru, Morderstwo pierwszego stopnia, Sprawa Kramerów, Ława przysięgłych, Dark Waters, Most Szpiegów, Just Mercy, Denial, The Judge, Klient, Uznany za niewinnego, The Lincoln Lawyer, Michael Clayton.