More

  Niewiarygodna cena za pierwszego iPod-a: 29 000 dolarów!

  W ubiegłym tygodniu dokładnie 4 sierpnia pierwsza generacja Apple iPod została sprzedana za oszałamiającą sumę 29 000 dolarów amerykańskich poprzez platformę inwestycyjną Rally Alternative Asset.

  Niezwykła historia

  Ten iPod został początkowo zakupiony przez rodziców nastolatka w 2001 roku jako prezent bożonarodzeniowy dla ich syna. Urządzenie to zostało nabyte w sklepie Apple w Plano, Teksas, za cenę 399 dolarów amerykańskich w tamtym czasie. Od momentu zakupu pozostało nietknięte w swoim oryginalnym opakowaniu, aż do niedawnego odnalezienia.

  „Nie był pewien, co z nim zrobić, więc odłożył go na półkę, a potem, nieuchronnie, minął czas,” wyjaśnił współzałożyciel platformy Rally, Rob Petrozzo. Właściciel odnalazł iPoda w oryginalnej niebieskiej torbie Apple, podczas sprzątania swojego domu dzieciństwa po śmierci ojca. „To prawdziwa kapsuła czasu,” dodał Petrozzo.

  Sprzedaż iPoda została zorganizowana przez platformę Rally, znanej z umożliwiania współwłasności unikalnych aktywów, takich jak pamiątki technologiczne. Początkowo własność iPoda została podzielona na 5000 udziałów, każdy o wartości 5 dolarów, poprzez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (LLC). Jednakże prywatny kolekcjoner niespodziewanie nabył wszystkie 5000 udziałów, zapewniając sobie wyłączne posiadanie tego reliktu.

  Ciekawostka

  Aktualnie na aukcji w Bostonie organizowanej przez PR Auction trwa licytacja w pełni działającego komputera Apple-1 z lat 1976-77. Komputer ten jest wyposażony w specjalnie wykonaną klawiaturę, zasilacz, ręcznie wykonaną obudowę oraz oryginalny podpis Steve’a Wozniaka. Oczekuje się, że ten technologiczny relikt osiągnie ponad 200 000 dolarów do daty zakończenia aukcji.

  Rafał
  Rafał
  Właściciel / Redaktor Naczelny Numag.pl / Pasjonat brytyjskiej muzyki i włoskiej motoryzacji. W wolnych chwilach oddaje się treningom siłowym i jeździe na rowerze. Uwielbia literaturę popularnonaukową i konsolowe gry fabularne.

  Nowe