Noktowizory i termowizory obserwacyjne – 2 rodzaje urządzeń, które poprawiają widoczność w trudnych warunkach

Urządzenia poprawiające widoczność w trudnych warunkach znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia, m.in. w myślistwie, przemyśle i ornitologii. Dzięki takim gadżetom jak noktowizory i termowizory obserwacyjne można dostrzec szczegóły niewidoczne gołym okiem, nawet w nocy lub podczas obserwacji w złych warunkach pogodowych.

  1. Termowizory obserwacyjne
  2. Noktowizory
  3. Termowizor a noktowizor

Wykorzystywanie obu urządzeń może przynieść wiele korzyści, pod warunkiem, że stosuje się je we właściwym czasie. Co do zasady, zarówno termowizor jak i noktowizor służą do obserwacji w nocy, jednak efekt uzyskany dzięki nim może znacznie się różnić.

Termowizory obserwacyjne

Każdy żywy organizm wytwarza ciepło, którego ludzkie oko nie potrafi dostrzec nawet w najbardziej sprzyjających warunkach. Fakt ten został jednak wykorzystany w konstrukcji termowizorów obserwacyjnych z https://epasjonaci.pl/pl/menu/termowizory-obserwacyjne-425.html. Dzięki poszczególnym elementom tego urządzenia obserwator może bardzo wyraźnie zobaczyć obserwowany obiekt – jego ciepło jest wychwytywane i zamieniane na obraz, a następnie dostarczane do ludzkiego oka przez wyświetlacz lornetki lub nasadki termowizyjnej. W ten sposób możliwa jest obserwacja, np. zwierząt, w warunkach nocnych, w których ludzkie oko nie jest w stanie zobaczyć zbyt wielu szczegółów – termowizor obserwacyjny pozwala na wyraźne rozróżnienie obserwowanego obiektu od jego otoczenia.

Termowizory obserwacyjne to nie jedyne urządzenia, które wykorzystują zjawisko termowizji do wyostrzenia widoczności w trudnych warunkach. Na https://epasjonaci.pl/ można znaleźć również m.in. lornetki, celowniki i nasadki termowizyjne.

Noktowizory

Noktowizory działają nieco inaczej niż termowizory, chociaż ich celem jest to samo, czyli polepszenie widoczności w trudnych warunkach. Noktowizory posiadają wbudowany wzmacniacz światła, dzięki któremu zwiększa się natężenie światła do pułapu widzialnego przez ludzkie oko. Aby było to możliwe, potrzebne jest jednak jakiekolwiek szczątkowe źródło światła, np. z księżyca lub gwiazd, które będzie mogło być wzmocnione przez noktowizor. W efekcie obserwator uzyskuje obraz o bardzo dużej rozdzielczości i wysokim kontraście, co znacznie ułatwia obserwację, np. w nocy.

Termowizor a noktowizor

Zarówno termowizor, jak i noktowizor, mogą być używane w nocy. Jeśli jednak obserwator chce dostrzec szczegóły obserwowanego obiektu, a nie jedynie jego zarys, lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie termowizora obserwacyjnego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Cooler Master Synk X — innowacyjny fotel oferujący nowy poziom immersji

Cooler Master już kilka miesięcy temu zapowiadał swój niecodzienny...

Kompaktowe lampy LED Zhiyun Molus

Chińska marka właśnie wzbogaciła swoją ofertę o kolejną propozycję...

Co wpływa na ceny nieruchomości w Polsce w 2023 roku?

Ceny nieruchomości w Polsce to temat, który od dłuższego...

Obiektywy Irix Cine dostępne z mocowaniem Fujifilm X

Irix do tej pory nie obejmował swoim wsparciem aparaty...

Kursy walut na żywo – jak można śledzić aktualne wahania na giełdzie?

Interesujesz się rynkiem walutowym już od dłuższego czasu? A...

Nowe, bardzo stylowe lampy LED klasy premium od Hobolite

Polski rynek fotograficzny wzbogacił się właśnie o nową markę...
0
Would love your thoughts, please comment.x