More

  PB TECHNIK – profesjonalne linie dla przemysłu elektronicznego

  Automatyzacja procesów produkcyjnych i miniaturyzacja podzespołów oraz komponentów to dwa procesy, które zachodzą w branży elektronicznej praktycznie nieustannie, zmuszając producentów do ciągłego dostosowywania linii technologicznych do bieżących standardów. Współczesna produkcja elektroniki musi także być możliwie najbardziej powtarzalna, co ma szczególne znaczenie w przypadku produkcji wielkoseryjnej – dlatego linie do przemysłu elektronicznego także są modyfikowane, poszerzane lub, kiedy nie ma już innej możliwości, wymieniane w całości na rozwiązania w pełni nowoczesne, spełniające dzisiejsze standardy.

  Automatyzacja, czyli inwestycja w przyszłość

  Nie ulega wątpliwości, że automatyzacja procesów produkcyjnych w elektronice przekłada się na wiele korzyści, szczególnie w dłuższej perspektywie czasowej. Automatyzacja stabilizuje te procesy, dzięki czemu są one bardziej odporne na wpływ czynników zewnętrznych, zyskują również na elastyczności w razie potrzeby szybkiej zmiany profilu produkcji. Ma to ogromne znaczenie, jeśli wziąć pod uwagę obecne problemy gospodarcze związane z pandemią COVID-19. Decydując się na zautomatyzowanie linii technologicznej w chwili obecnej można się również ustrzec przed problemami wynikającymi np. z niedoboru personelu w przyszłości, o ile producent elektroniki dysponuje odpowiednim zapasem niezbędnych komponentów. Ponadto każdy proces wykonywany na linii produkcyjnej przez maszyny przebiega znacznie sprawniej, dokładniej i taniej, niż gdyby wykonywał go człowiek.

  Automatyzacja linii technologicznych w branży elektronicznej przekłada się także na znaczącą poprawę wydajności, precyzji i powtarzalności, co (jak już wspominaliśmy powyżej), ma kluczowe znaczenie przy produkcji wielkoseryjnej. Nie znaczy to wcale, że automatyzacja nie ma racji bytu w przypadku serii małych, ale w takich przypadkach obserwuje się raczej trend do automatyzacji kilku wybranych procesów w obrębie danego łańcucha technologicznego. Kompleksowa automatyzacja linii produkcyjnych w przypadku produkcji krótkoseryjnej jest opłacalna, gdy zostanie przeprowadzona przy użyciu procesów optymalnie dopasowanych do potrzeb i oczekiwań danego producenta. Tu decydujące znaczenie ma m.in. właściwy dobór automatów i urządzeń pozwalających na błyskawiczne przezbrajanie, programowanie itp. przy zmianie produkowanego wyrobu.

  Zastosowanie cobotów oraz sztucznej inteligencji

  Coraz częstszym widokiem w halach produkcyjnych są bezpieczne roboty współpracujące, tzw. coboty. Bez wielkiej przesady można powiedzieć, że to rozwiązanie szturmem zdobyło branżę produkcji elektroniki, a perspektywy i możliwości ich zastosowania dalekie są od wyczerpania. Do największych zalet cobotów należy łatwość programowania i ogromna precyzja pracy – są w stanie wykonywać powtarzalne ruchy z dokładnością rzędu 0,1 mm, czyli zupełnie nieosiągalną dla człowieka. To oznacza, że coboty są wręcz idealnymi towarzyszami człowieka w trakcie prac polegających na umieszczaniu elementów na płytkach drukowanych, dokręcaniu wkrętów (zawsze z tą samą, wcześniej zaprogramowaną siłą) czy nawet pakowaniu gotowych produktów.

  Algorytmy SI (sztucznej inteligencji) również są coraz częściej wykorzystywane w elektronice – jeszcze nie bezpośrednio do produkcji, ale np. do optymalizacji przebiegu procesów, analizy gromadzonych danych (także danych przestrzennych), kontroli jakości montażu płytek PCB w procesach SMT czy do komunikacji M2M, machine-to-machine.

  PB Technik – polski dostawca linii dla przemysłu elektronicznego

  PB Technik jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych na polskim rynku dostawców linii przemysłowych, urządzeń oraz materiałów eksploatacyjnych dla szeroko rozumianej branży elektronicznej. Od niemal 30 lat firma zajmuje się dostarczaniem wyłącznie sprawdzonych, najwyższej klasy rozwiązań w zakresie automatyki przemysłowej, tworząc ofertę na bazie najnowszych światowych trendów i swego ogromnego doświadczenia w branży.

  Dzięki temu dostępny asortyment realnie odpowiada na bieżące potrzeby i oczekiwania klientów PB Technik, stanowiąc unikalną i niezwykle zróżnicowaną gamę urządzeń, maszyn i produktów renomowanych światowych firm. Profesjonalne linie dla przemysłu elektronicznego stanowią istotny, choć względnie niewielki wycinek oferty PB Technik – z pełnym spektrum aktualnie dostępnych produktów można zapoznać się bezpośrednio na stronie internetowej firmy, do czego serdecznie zapraszamy.

  Nowe