More

  Pogrzeb kremacyjny – podstawowe informacje

  Od pewnego czasu bardzo popularnym rodzajem pochówku okazuje się kremacja. Pogrzeb w tym wydaniu jest powszechniejszy wraz z biegiem lat nie tylko na terenie Polski, ale ogólnie w Europie. Powód? Z pewnością jest to dużo szybszy proces, a do tego zdaniem psychologów – doświadczenie mniej traumatyczne dla rodziny niż klasyczna ceremonia funeralna wiążąca się ze składaniem ciała zmarłego krewnego w standardowej trumnie. Huk skrzynki wrzucanej do wykopanego w ziemi dołka, posypywanie ziemią, sam fakt obecności ciała bliskiego wewnątrz, czy konieczność patrzenia na to, jak trumna z krewnym zostaje przykryta warstwą ziemi, nie należy do najprzyjemniejszych doznań, dlatego dla osób bardziej emocjonalnych i sentymentalnych, a także dla tych, którzy mocno związani byli ze zmarłym, dużo lepszym wariantem okazuje się ceremonia kremacyjna. Co więcej, dane statystyczne pokazują, że gdy społeczności nie przekonają się wkrótce do zastąpienia procesu grzebania zwłok, paleniem pojawi się problem braku wystarczającej ilości miejsc pochówkowych na cmentarzach. Warto nadmienić, że jest to problem już nie tylko niewielkich miejscowości czy wsi, gdzie przestrzeń wyznaczona na miejsca cmentarne jest stosunkowo nieduża, ale także i wielkich metropolii.

  Rodzaje urn

  Kiedy już podejmiemy tę jakże ciężką decyzję, że nasz bliski zostanie poddany kremacji, obowiązkowo powinniśmy poszukać wysokiej renomy domu pogrzebowego, w którym będzie jak największy wybór solidnej jakości, estetycznych urn. Przykładem doświadczonego domu funeralnego okazuje się, chociażby znana marka Jakubisiak. To, jakiego typu urnę ostatecznie wybierzemy, powinno natomiast być uzależnione nie tylko od naszych indywidualnych upodobań, ale warto skonsultować się ze specjalistami znającymi się na branży i swojej codziennej pracy. Przyda się także rozważyć, jaka była estetyka i kolorystyka preferowana przez osobę zmarłą. Dobierzmy więc ten ważny element, jakim jest urna personalnie, tym bardziej że decydując się na współprace z solidnej klasy domem funeralnym, możliwości jest naprawdę wiele. W zakresie wyboru urn większość rekomendowanych zakładów pogrzebowych proponuje urny kamienne, metalowe, ceramiczne, ekologiczne, kompozytowe czy też drewniane.

  Specyficzny model

  Poza szeregiem wyżej wymienionych rodzajów urn i rozmaitością dostępnych materiałów, z jakich mogą one być zrobione, wydzielić trzeba także nieco oryginalny typ, jakim okazują się relikwiarze. Jest to nietuzinkowy wariant urny, w której można przechowywać prochy zmarłego krewnego. Obecnie możliwości jest naprawdę wiele w zakresie relikwiarzy w szczególności. Coraz powszechniejsze są na przykład te na łańcuszku, jakie pozwalają na to, aby cząstkę bliskiej nam osoby zawsze mieć przy sobie. Do tego urny relikwiarzowe opierają się na niebanalnych kształtach, formach i czasami po prostu zabierane są do domów rodziny zmarłego. Stawiane na półce są pewną, nietypową, ale jednak formą „dekoracji”.

  Nowe