More

  Ruszył program Mój Elektryk. Do zgarnięcia 27 tys. zł na samochód

  Elektryczne auta w Polsce są coraz bardziej popularne. Jak podają oficjalne dane, na chwilę obecną po polskich drogach jeździ już ponad 45 tysięcy samochodów osobowych tego typu. Według prognoz liczba aut na prąd będzie rosła z roku na rok. Dodatkowym argumentem za tym będzie na pewno rządowy program dotacji Mój Elektryk. Jak się do niego zakwalifikować?

  Otrzymać możemy w nim dofinansowanie, na które należy poczekać około 4 tygodni. Jednak znane są przypadki, kiedy auto można odebrać jeszcze przed otrzymaniem pozytywnej decyzji. Wtedy cały proces może trwać zaledwie 3 dni.

  Program Mój Elektryk — gdzie składać wnioski

  Organizatorem programu Mój Elektryk, który ma być dostępny przez pięć lat, jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

  Wnioski przyjmujemy w Grupie PKO Leasing od stycznia i widzimy olbrzymie zainteresowanie dopłatami. W ciągu pierwszych czterech miesięcy przyjęliśmy ich prawie 1000 – mówi Maciej Matelski, dyrektor ds. rynku samochodów osobowych w PKO Leasing.

  Jeśli chodzi o klientów to najwięcej sprzedanych tego typu aut jest w grupie przedsiębiorców. Ich wnioski stanowią aż 98 procent liczby wszystkich razem złożonych. Mówią o tym dane PKO Leasing.

  Program Mój Elektryk — wysokość dotacji

  W ramach programu Mój Elektryk można ubiegać się o maksymalnie 27 tys. zł na elektryczny samochód osobowy. Jednak do spełnienia są dwa warunki: cena pojazdu nie może przekraczać 225 tys. zł, a do tego wnioskodawca musi zadeklarować roczny przebieg w wysokości 15 tys. km. Jeśli tego nie zrobi maksymalna kwota dopłaty wynieść może już tylko 18,75 tys. zł.

  Jednak jak się okazuje, społeczeństwo nie jest wcale tak bardzo chętne na zakup samochodu, gdyż wolą inne opcje.

  Zdecydowana większość klientów chce finansować elektryki w leasingu lub wynajmie długoterminowym. Przedsiębiorcy mają obawy przed zakupem na własność, bo boją się spadku wartości auta oraz kosztów ewentualnych napraw

  – mówi Marcin Sotomski, dyrektor działu zakupów i rozwoju biznesu w Masterlease.

  Jak przyspieszyć dotację?

  Jeśli chodzi o ubieganie się o dotację, to etapy są następujące: złożenie wniosku o dotację, podpisanie umowy leasingowej, podpisanie umowy o dotację, rejestracja i ubezpieczenie samochodu oraz płatność pełnej kwoty za auto. Następnie klient zgłasza się po samochód elektryczny i nakleja na niego specjalną naklejkę. Całość trwa 20 dni roboczych. Jednak procedura może być przyspieszona.

  Aby tak się stało, klient musi wpłacić opłatę wstępną sam, nie czekając na decyzję urzędu i wtedy może odebrać kluczyki. Gdy ją już otrzyma, to wtedy podpisuje umowę o dotacji, występuje o środki z niej i po wpłacie dostaje zwrot na konto.

   

  Nowe