More

  Top 5 kryptowalut

  Kryptowaluta to cyfrowy pieniądz, który nie jest zarządzany przez system centralny. Zamiast tego opiera się na technologii blockchain, a najpopularniejszą spośród wszystkich kryptowalut jest bitcoin. Ponieważ pieniądz cyfrowy zyskuje coraz większą popularność na świecie, dostępnych jest coraz więcej opcji. Obecnie na rynku jest ponad 9 800 kryptowalut.

  Choć kryptowalut można używać do dokonywania zakupów, większość ludzi traktuje je jako inwestycję długoterminową. Jednak zmienność sprawia, że inwestowanie w kryptowaluty jest ryzykowne, dlatego ważne jest, aby przed zakupem wiedzieć, w co tak naprawdę inwestujesz. Oto osiem najlepszych kryptowalut, w które warto zainwestować w 2022 roku.

  Bitcoin (BTC)

  Bitcoin istnieje najdłużej spośród wszystkich kryptowalut. Łatwo zrozumieć, dlaczego jest liderem, a jego cena i kapitalizacja rynkowa są znacznie wyższe niż w przypadku innych kryptowalut.

  Wiele firm już teraz akceptuje bitcoin jako formę płatności w tym kasyna online takie jak Vulkan Vegas, co czyni tę kryptowalutę rozsądną inwestycją. Na przykład Visa przeprowadza transakcje w bitcoinach. Większe banki również zaczynają włączać transakcje bitcoinowe do swojej oferty. Ponadto Tesla ogłosiła w lutym 2021 roku, że zainwestowała 1,5 miliarda dolarów w bitcoina, a przez pewien czas firma akceptowała go jako zapłatę za swoje samochody — i może to zrobić ponownie, jeśli jego wydobycie stanie się bardziej przyjazne dla środowiska. 

  W tym celu Blockstream i Block, dawniej znane jako Square, uruchamiają w Teksasie kopalnię bitcoinów, która będzie w pełni zasilana przez baterię słoneczną i akumulator Megapack firmy Tesla.

  Binance Coin (BNB)

  Po latach stosunkowo niskich cen, przynajmniej jak na standardy kryptowalutowe, moneta binance nabrała rozpędu na początku 2021 r., wzrastając z około 38 dolarów w dniu 1 stycznia tego roku do rekordowego poziomu 683 dolarów w maju. Po gwałtownym spadku cena ponownie znajduje się na fali wznoszącej.

  Ze względu na swoje wyniki, moneta okazała się jedną z bardziej stabilnych opcji inwestycyjnych. Binance to największa na świecie giełda kryptowalut. Jednak pomimo swojej szerokiej funkcjonalności i sukcesu monety w podprojektach Binance, moneta jest nadal bardzo zmienną inwestycją.

  Inwestorzy, którzy często handlują, powinni zauważyć, że Binance ostatnio na krótko wstrzymało wpłaty i wypłaty w niektórych sieciach, w tym Polygon i Solana, podczas wdrażania aktualizacji. Jednak ostatnia z nich, z 8 kwietnia, nie miała wpływu na airdropy — nagrody oparte na procencie zdeponowanych przez użytkowników środków.

  Polygon (MATIC)

  Polygon został stworzony przez zespół programistów, którzy wnieśli znaczący wkład w platformę blockchain Ethereum. Polygon jest przeznaczony do skalowania Ethereum i rozwoju infrastruktury. Jako rozwiązanie „drugiej warstwy”, rozszerza Ethereum do systemu wielołańcuchowego, poprawiając szybkość transakcji i weryfikacji. Polygon ma wsparcie z giełd kryptowalutowych Binance i Coinbase. Jego token, MATIC, jest wykorzystywany do usług płatniczych, opłat transakcyjnych i jako waluta rozliczeniowa.

  Nowe wydarzenia, które mogą korzystnie wpłynąć na ceny MATIC, obejmują uruchomienie przez Zo World, zdecentralizowanego projektu podróżniczego. Osoby, które kupią te aktywa, zyskają również prawo własności do nieruchomości Zo Metaverse. Być może bardziej znaczące jest to, że rząd indyjski używa Polygon do wydawania certyfikatów kastowych, aby pomóc w dostarczaniu świadczeń rządowych dla ponad 1 miliona obywateli o niskich dochodach.

  Avalanche (AVAX)

  Avalanche to nowy blockchain „pierwszej warstwy” — blockchain, który ulepsza podstawowy protokół, aby system był bardziej skalowalny. Został założony jako konkurent Ethereum przez Ava Labs i informatyków z Cornell University, z których jeden, były profesor Emin Gün Sirer, jest weteranem w badaniach kryptograficznych. 

  Podczas gdy węzły Ethereum muszą zatwierdzić każdą transakcję, trzy indywidualne blockchainy Avalanche mogą zatwierdzać transakcje niezależnie. Dzięki temu projekt ten jest bardziej skalowalny i lepiej radzi sobie z dużymi ilościami transakcji — do 6500 na sekundę. W rezultacie Avalanche staje się coraz bardziej popularny wśród projektów Ethereum.

  Jeśli chodzi o samą monetę, Bloomberg poinformował 7 kwietnia, że Avalanche pokonał Ethera jako walutę rezerwową dla Terra dla jej własnego stablecoina UST. Luna Foundation Guard, organizacja non-profit, która wspiera Terrę, nabędzie lawinę o wartości 100 milionów dolarów w ramach tej inicjatywy. AVAX pojawił się na rynku w 2020 roku. W ciągu ostatnich miesięcy jego cena wahała się od najniższego poziomu 9,34 USD do najwyższego 146,22 USD. 

  Chainlink (LINK)

  Chainlink wykorzystuje zdecentralizowaną sieć wyroczni, aby ułatwić bezpieczne interakcje między blockchainami a zewnętrznymi źródłami danych, zdarzeniami i metodami płatności, które, jak mają nadzieję twórcy, pozwolą inteligentnym kontraktom stać się dominującą formą płatności cyfrowych.

  Jedną z rzeczy, która działa na korzyść Chainlink jest strategiczne partnerstwo z Google, w ramach którego Google wykorzystuje protokół Chainlink do łączenia użytkowników ze swoimi usługami w chmurze. Wśród doradców projektu znajdują się były prezes Alphabet Eric Schmidt, współzałożyciel DocuSign Tom Gonser oraz były dyrektor generalny LinkedIn Jeff Weiner.

  Chainlink to również wybór dla nowego wskaźnika inflacji budowanego przez zdecentralizowaną firmę finansową Truflation, który ma służyć jako alternatywa dla wskaźnika cen konsumpcyjnych. Podczas gdy CPI mierzy inflację za pomocą danych z ankiet, indeks Truflation będzie używał danych o cenach z modelem obliczeniowym CPI. Indeks Truflation ma być dokładniejszy, bardziej przejrzysty i bardziej odporny na cenzurę niż CPI.

  Podsumowanie

  Nie ma co do tego wątpliwości — kryptowaluty są na czasie. Pytanie tylko, gdzie najlepiej zainwestować swoje pieniądze na tym rynku? Gdy będziesz decydować, która kryptowaluta jest dla Ciebie najlepszą inwestycją, warto pamiętać o kilku innych kwestiach:

  • szybkość, z jaką realizowane są transakcje;
  • opłaty związane z transakcjami;
  • możliwość wykorzystania kryptowaluty do regularnych zakupów i przelewów bankowych.

  Jeśli zależy Ci wyłącznie na inwestowaniu bez dokonywania transakcji w ramach sieci, pamiętaj, że kryptowaluty nie są sposobem na wzbogacenie się. Zamiast tego, powinieneś traktować je jako inwestycję długoterminową.

  Nowe