More

  Zaskakujący spadek dostaw iPhone. Samsung znowu górą

  Pierwsze miesiące 2024 roku nie były łaskawe dla Apple iPhone. Jak donosi portal IDC, globalne dostawy tego modelu zmniejszyły się o 9,6%. W kontekście ogólnego ożywienia w branży smartfonów, gdzie globalne dostawy wzrosły o 7,8% do poziomu 289,4 miliona jednostek, spadek ten rzuca się w oczy.

  Liderem okazał się Samsung z flagową serią Galaxy S24, której innowacyjne funkcje AI przyczyniły się do wysyłki 60,1 miliona telefonów (co stanowi spadek o 0,7% w skali roku, ale i tak zapewniło firmie prowadzenie na rynku z udziałem na poziomie 20,8%)

  Apple, z rocznym spadkiem wysyłki iPhone o 9,6%, dostarczył 50,1 miliona telefonów od stycznia do marca, zajmując tym samym drugie miejsce z udziałem rynkowym na poziomie 17,3% za kwartał.

  Xiaomi, z kolei, odnotowało wzrost dostaw o 33,8%, kończąc kwartał z 14,1% udziałem rynkowym dzięki wysyłce 40,8 miliona smartfonów.

  iPhone 15 Pro Max

  Dynamiczny wzrost producenta z Chin – Transsion

  Najszybciej rozwijającym się producentem smartfonów w tym kwartale była chińska firma Transsion, która od dłuższego czasu osiąga znaczące wyniki. Firma ta sprzedaje swoje telefony w Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Południowo-Wschodniej Azji, Południowej Azji i Ameryce Łacińskiej. W pierwszym kwartale ich dostawy wzrosły o imponujące 84,9% do 28,5 miliona telefonów, co prawie dało im 10% udziału w globalnym rynku.

  Rynek rośnie, ceny również

  IDC zauważa, że średnie ceny sprzedaży smartfonów rosną, ponieważ konsumenci coraz częściej optują za modelami premium, które planują używać przez długi czas. Dodatkowo IDC podkreśla, że Apple prawdopodobnie sprzedało więcej jednostek iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max niż modeli bez oznaczenia Pro, co pomogło firmie uzyskać wyższe przychody z każdej sprzedanej jednostki. Jednak raport wskazuje również na nietypowy ruch Apple polegający na obniżeniu cen iPhone o równowartość 180 dolarów w Chinach, największym rynku smartfonów na świecie.

  Zobacz też:
  Cena iPhone 16 Pro niższa niż się spodziewano?
  Jaki telefon warto wybrać w 2024 roku?
  Twój iPhone może być zagrożony. Apple z listą przestarzałych smartfonów

  Rafał
  Rafał
  Właściciel / Redaktor Naczelny Numag.pl / Pasjonat brytyjskiej muzyki i włoskiej motoryzacji. W wolnych chwilach oddaje się treningom siłowym i jeździe na rowerze. Uwielbia literaturę popularnonaukową i konsolowe gry fabularne.

  Nowe