More

    Noktowizory i termowizory obserwacyjne – 2 rodzaje urządzeń, które poprawiają widoczność w trudnych warunkach

    Urządzenia poprawiające widoczność w trudnych warunkach znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia, m.in. w myślistwie, przemyśle i ornitologii. Dzięki takim gadżetom jak noktowizory i termowizory obserwacyjne można dostrzec szczegóły niewidoczne gołym okiem, nawet w nocy lub podczas obserwacji w złych warunkach pogodowych.

    1. Termowizory obserwacyjne
    2. Noktowizory
    3. Termowizor a noktowizor

    Wykorzystywanie obu urządzeń może przynieść wiele korzyści, pod warunkiem, że stosuje się je we właściwym czasie. Co do zasady, zarówno termowizor jak i noktowizor służą do obserwacji w nocy, jednak efekt uzyskany dzięki nim może znacznie się różnić.

    Termowizory obserwacyjne

    Każdy żywy organizm wytwarza ciepło, którego ludzkie oko nie potrafi dostrzec nawet w najbardziej sprzyjających warunkach. Fakt ten został jednak wykorzystany w konstrukcji termowizorów obserwacyjnych z https://epasjonaci.pl/pl/menu/termowizory-obserwacyjne-425.html. Dzięki poszczególnym elementom tego urządzenia obserwator może bardzo wyraźnie zobaczyć obserwowany obiekt – jego ciepło jest wychwytywane i zamieniane na obraz, a następnie dostarczane do ludzkiego oka przez wyświetlacz lornetki lub nasadki termowizyjnej. W ten sposób możliwa jest obserwacja, np. zwierząt, w warunkach nocnych, w których ludzkie oko nie jest w stanie zobaczyć zbyt wielu szczegółów – termowizor obserwacyjny pozwala na wyraźne rozróżnienie obserwowanego obiektu od jego otoczenia.

    Termowizory obserwacyjne to nie jedyne urządzenia, które wykorzystują zjawisko termowizji do wyostrzenia widoczności w trudnych warunkach. Na https://epasjonaci.pl/ można znaleźć również m.in. lornetki, celowniki i nasadki termowizyjne.

    Noktowizory

    Noktowizory działają nieco inaczej niż termowizory, chociaż ich celem jest to samo, czyli polepszenie widoczności w trudnych warunkach. Noktowizory posiadają wbudowany wzmacniacz światła, dzięki któremu zwiększa się natężenie światła do pułapu widzialnego przez ludzkie oko. Aby było to możliwe, potrzebne jest jednak jakiekolwiek szczątkowe źródło światła, np. z księżyca lub gwiazd, które będzie mogło być wzmocnione przez noktowizor. W efekcie obserwator uzyskuje obraz o bardzo dużej rozdzielczości i wysokim kontraście, co znacznie ułatwia obserwację, np. w nocy.

    Termowizor a noktowizor

    Zarówno termowizor, jak i noktowizor, mogą być używane w nocy. Jeśli jednak obserwator chce dostrzec szczegóły obserwowanego obiektu, a nie jedynie jego zarys, lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie termowizora obserwacyjnego.

    Nowe