Bluetooth vs AirPlay: Co lepsze?

0
120
głośnik bluetooth vs airplay

W świecie technologii bezprzewodowej transmisji dźwięku, która systematyczne zdobywa coraz większą popularność, bardzo możliwe, że staniesz przed wyborem między być może znaną Ci już technologią „Bluetooth”, a nieco młodszym, autorskim rozwiązaniem o nazwie „AirPlay”. Obie mają swoje zalety i wady, a zrozumienie różnic może pomóc nam dokonać najlepszego wyboru dla naszych potrzeb. Dziś przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie technologi Bluetooth vs AirPlay i omawiamy co sprawia, że są one od siebie tak różne.

Co to jest Bluetooth?

Bluetooth to wszechstronna technologia bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu, która pozwala na wymianę danych między różnymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak smartfony, tablety, laptopy, słuchawki, głośniki, a nawet samochody, bez konieczności używania kabli. Umożliwia ona parowanie dwóch lub więcej urządzeń, umożliwiając szybkie i wygodne przesyłanie plików, strumieniowanie muzyki czy przeprowadzanie rozmów telefonicznych za pomocą zestawów głośnomówiących.

Dzięki uniwersalności i wszechobecności w urządzeniach elektronicznych Bluetooth ułatwia interoperacyjność między różnymi typami urządzeń, niezależnie od ich producenta. Zasięg działania Bluetooth zwykle wynosi od 10 do 100 metrów, w zależności od klasy urządzenia, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla użytkowania w domu czy biurze.

Wraz z rozwojem technologii, Bluetooth został rozbudowany o profile umożliwiające obsługę specyficznych aplikacji, takich jak transmisja dźwięku w wysokiej jakości (np. przez kodeki AAC i aptX) czy łączność w systemach zdrowia i fitness.

co to jest bluetooth Jak włączyć tryb parowania w głośniku Bluetooth? głośnik

Co to jest AirPlay?

Technologia AirPlay, stworzona przez Apple, to system bezprzewodowego strumieniowania treści, który pozwala użytkownikom na przesyłanie muzyki, zdjęć, wideo oraz innych danych multimedialnych z urządzeń z systemem iOS, takich jak iPhone’y, iPady, a także z komputerów Mac, bezpośrednio na głośniki, smart TV i inne urządzenia obsługujące AirPlay.

Działa na zasadzie wykorzystania domowej sieci Wi-Fi, co oznacza, że zasięg przesyłania danych jest znacznie większy niż w przypadku Bluetooth, ograniczając się jedynie zasięgiem sieci Wi-Fi, przez co użytkownicy mogą cieszyć się swobodą korzystania z urządzeń w różnych pomieszczeniach.

AirPlay oferuje transmisję w kompresji bezstratnej, co zapewnia wysoką jakość dźwięku, bliską oryginałowi. Unikalną cechą AirPlay jest również możliwość strumieniowania wideo, co umożliwia na przykład oglądanie filmów z urządzenia mobilnego na dużym ekranie telewizora.

co to jest airplay

Główne różnice między Bluetooth vs AirPlay

Chociaż obie technologie często wykorzystywane są do bezprzewodowego strumieniowania, działają one na zupełnie różnych zasadach. Bluetooth łączy się bezpośrednio między urządzeniami, podczas gdy AirPlay wykorzystuje domową sieć Wi-Fi.

Jako technologia opatentowana przez Apple, AirPlay jest dostępna tylko z urządzeniami z systemami OSX i iOS lub sprzętem, który oferuje oficjalne wsparcie dla AirPlay (niektóre głośniki bezprzewodowe, amplitunery wzmacniacze itp.) w przeciwieństwie do Bluetooth, który jest kompatybilny ze znacznie szerszym zakresem urządzeń różnych producentów.

Najbardziej zauważalną różnicą jest to, że AirPlay oferuje możliwość strumieniowania wideo – co jest szczególnie popularne przy przesyłaniu treści z YouTube na inteligentne telewizory.

głośnik bluetooth vs airplay

Która technologia jest lepsza?

Zalety AirPlay

  • Większy zasięg działania niż Bluetooth, ograniczony zasięgiem sieci Wi-Fi.
  • Używa kompresji bezstratnej, w przeciwieństwie do kompresji stratnej w Bluetooth.
  • Umożliwia bezpośrednią komunikację między urządzeniem iOS a głośnikiem AirPlay, w tym kontrolę głośności.

Wady AirPlay

  • Wymaga, aby produkty były sieciowane, co może być skomplikowane w zależności od sieci i urządzenia.
  • Dostępny głównie na urządzeniach Apple i mniejszej liczbie innych urządzeń niż w przypadku Bluetooth.

Zalety Bluetooth

  • Szerokie zastosowanie w różnych urządzeniach i systemach operacyjnych.
  • Możliwość przesyłania dźwięku w wysokiej jakości dzięki wsparciu dla kodeków AAC i aptX.

Wady Bluetooth

  • Konieczność bliskiego zasięgu połączenia między urządzeniami.
  • Strumieniowanie w kompresji stratnej, co może jednak obniżyć jakość dźwięku.

Jak podłączyć głośnik Bluetooth do telefonu

Co wybrać?

Decyzja między Bluetooth, a AirPlay zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Jeśli cenisz sobie uniwersalność i kompatybilność z szerokim zakresem urządzeń, Bluetooth może być dla Ciebie najlepszym wyborem. Natomiast jeśli preferujesz strumieniowanie wideo i bezstratną jakość dźwięku w obrębie domowej sieci Wi-Fi, AirPlay okaże się bardziej odpowiedni.

Pamiętajmy, że wybór nie musi być definitywny. Wiele nowoczesnych urządzeń audio oferuje obie technologie, umożliwiając użytkownikom korzystanie z najlepszych cech obu światów.

Zobacz też:
Jak podłączyć głośnik Bluetooth do telefonu?
MP3 AAC FLAC | Twój przewodnik po formatach audio
Jak korzystać z AirDrop? PORADNIK
Jaki telefon do muzyki? Smartfony z najlepszymi głośnikami w 2024

Leave a reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj