Co lepiej się sprawdza w IT: B2B czy etat? 

Pracujesz w oparciu o umowę o pracę, a dostajesz propozycję przejścia na B2B? Czy może zainteresowała cię oferta pracy w oparciu o własną działalność i chcesz się dowiedzieć, czy takie rozwiązanie będzie dla ciebie korzystne? Przeczytaj i dowiedz się, co wybrać.

Praca IT często wiąże się z dylematem: umowa o pracę czy kontrakt B2B? Obie formy zatrudnienia mają plusy i minusy, a taka decyzja powinna być poprzedzone namysłem. Zanim odpowiesz sobie na pytanie, które rozwiązanie będzie dla ciebie lepsze, warto rozpocząć od kwestii podstawowych i dowiedzieć się, jaka jest definicja i formalności związane z umową o pracę i zatrudnieniem w modelu B2B.

B2B i UoP: definicje

Praca w modelu B2B wiąże się z posiadaniem działalności gospodarczej. Choć pozornie proces może wydawać się skomplikowany – i taki był w przeszłości – w rzeczywistości posiada on wiele usprawnień. Właścicielem firmy możesz zostać bez wychodzenia z domu i bezpłatnie: wystarczy wypełnić wniosek i przesłać go bezpośrednio do Urzędu przez Internet, korzystając z profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej. Możesz stać się przedsiębiorcą w mniej niż 10 minut bez konieczności wizyty w urzędzie.

Umowa o pracę jest to standardowa forma zatrudnienia, objęta zakresem praw i obowiązków pracodawcy i pracownika. Po jej podpisaniu, pracownik wykonuje określoną pracę, zaś obowiązkiem pracodawcy jest wypłacanie wynagrodzenia zgodnego z zawartymi ustaleniami. UoP podlega Kodeksowi Pracy.

B2B i UoP: plusy i minusy

Z punktu widzenia życia codziennego, największą różnicą pomiędzy obydwoma formami zatrudnienia jest poziom wynagrodzenia. Na B2B w IT możesz zarobić więcej, o czym łatwo się o tym przekonasz sprawdzając, jakie są stawki IT. Dodatkowo pracodawca jest w korzystnej sytuacji, gdyż ponosi dużo niższe koszty współpracy, a fakturę zalicza do kosztów firmy i odlicza VAT.

Kolejną różnicą jest elastyczność zatrudnienia. UoP wiąże się z przestrzeganiem pewnych terminów, czasu pracy czy urlopów, aby zadeklarowana praca była zgodna z przepisami Kodeksu Pracy. Projekty IT często wiążą się ze sporą zmiennością. Własna działalność umożliwia swobodę w podjęciu decyzji, z kim i na jakich zasadach chcesz współpracować. Co więcej, praca zdalna umożliwia działanie w kilku projektach jednocześnie. Dzięki agencjom, które ofertują usługi typu outsourcing IT czy body leasing IT, możesz mieć dużo większe pole rozwoju osobistego i realizowania nowych zadań.

Jednakowoż, każdy medal ma dwie strony. Prowadząc działalność, w pełni odpowiadasz za jej majątek. Jesteś odpowiedzialny za terminowe  i prawidłowe opłacanie składek ZUS i podatków. Zarabiasz wtedy, kiedy pracujesz – nie otrzymasz zwolnienia chorobowego czy płatnego urlopu.

Jeżeli prowadzenie działalności wydaje ci się trudne, lub chciałbyś skorzystać z wszystkich możliwości, które oferuje B2B IT, rozwiązaniem jest agencja konsultingowa dla specjalistów IT. Współpracując z agencją, nie musisz się martwić o aspekty związane z prowadzeniem firmy, czy samodzielnym szukaniem zleceń. Rekrutacja specjalistów IT nie musi się wiązać z uporczywym wpisywaniem haseł typu .net praca czy Java praca w wyszukiwarkę.

B2B i UoP: podsumowanie

Zalety B2B:

  • możliwość swobodnego wyboru kontrahenta i zakresu współpracy
  • możliwość jednoczesnego udziału w kilku projektach
  • elastyczny czas pracy
  • większe zarobki
  • możliwość odliczania kosztów prowadzenia działalności (paliwo, sprzęt komputerowy, leasing na samochód, szkolenia)
  • niskie koszty zatrudnienia dla pracodawcy

Wady B2B:

  • brak płatnych urlopów
  • niekorzystne finansowo prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego
  • brak ustawowej długości okresu wypowiedzenia
  • konieczność osobistego odprowadzania składek ZUS i płacenia podatków

Czy B2B jest lepsze niż UoP?

Jeżeli zależy ci na wolności i rozwoju poprzez udział w większej ilości projektów, B2B będzie dla ciebie lepszym rozwiązaniem. Wyższe zarobki, elastyczny czas pracy i możliwość odliczania kosztów prowadzenia działalności mogą potencjalnie zrekompensować wady tego rozwiązania. Pracujesz kiedy chcesz, ile chcesz i z kim chcesz,  a na końcu wystawiasz fakturę. Aby w pełni skorzystać z możliwości B2B i zminimalizować problemy, możesz zacząć współpracę z agencją konsultingową, która zajmie się twoim back office i poszukiwaniem nowych zleceń.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Oglądanie Apple TV na telewizorach LG Smart TV już możliwe

LG wprowadza nowe aplikacje od Apple na swoje telewizory...

Apple wypuszcza iOS 16.3. Jak przyspieszyć iPhone po aktualizacji?

Aktualizacja iOS 16.3 na Apple jest już dostępna. Użytkownicy...

Tryb akcji na iPhone 14 – jak go włączyć i z niego korzystać

Nie każdy wie, że nowe modele iPhone’a 14 od...

Canon EOS R5 Mark II – aparat, który zechcesz mieć

Canon EOS R5 Mark II to nadchodzący następca pełnoklatkowego...

Na co zwrócić uwagę kupując kamery kopułkowe?

Kamery kopułkowe są jednym z popularniejszych rozwiązań do monitorowania...

Czy na Islandii można latać dronem?

Islandia jest pięknym krajem, pełnym niezwykłej przyrody i krajobrazów,...
0
Would love your thoughts, please comment.x