More

    Co lepiej się sprawdza w IT: B2B czy etat? 

    Pracujesz w oparciu o umowę o pracę, a dostajesz propozycję przejścia na B2B? Czy może zainteresowała cię oferta pracy w oparciu o własną działalność i chcesz się dowiedzieć, czy takie rozwiązanie będzie dla ciebie korzystne? Przeczytaj i dowiedz się, co wybrać.

    Praca IT często wiąże się z dylematem: umowa o pracę czy kontrakt B2B? Obie formy zatrudnienia mają plusy i minusy, a taka decyzja powinna być poprzedzone namysłem. Zanim odpowiesz sobie na pytanie, które rozwiązanie będzie dla ciebie lepsze, warto rozpocząć od kwestii podstawowych i dowiedzieć się, jaka jest definicja i formalności związane z umową o pracę i zatrudnieniem w modelu B2B.

    B2B i UoP: definicje

    Praca w modelu B2B wiąże się z posiadaniem działalności gospodarczej. Choć pozornie proces może wydawać się skomplikowany – i taki był w przeszłości – w rzeczywistości posiada on wiele usprawnień. Właścicielem firmy możesz zostać bez wychodzenia z domu i bezpłatnie: wystarczy wypełnić wniosek i przesłać go bezpośrednio do Urzędu przez Internet, korzystając z profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej. Możesz stać się przedsiębiorcą w mniej niż 10 minut bez konieczności wizyty w urzędzie.

    Umowa o pracę jest to standardowa forma zatrudnienia, objęta zakresem praw i obowiązków pracodawcy i pracownika. Po jej podpisaniu, pracownik wykonuje określoną pracę, zaś obowiązkiem pracodawcy jest wypłacanie wynagrodzenia zgodnego z zawartymi ustaleniami. UoP podlega Kodeksowi Pracy.

    B2B i UoP: plusy i minusy

    Z punktu widzenia życia codziennego, największą różnicą pomiędzy obydwoma formami zatrudnienia jest poziom wynagrodzenia. Na B2B w IT możesz zarobić więcej, o czym łatwo się o tym przekonasz sprawdzając, jakie są stawki IT. Dodatkowo pracodawca jest w korzystnej sytuacji, gdyż ponosi dużo niższe koszty współpracy, a fakturę zalicza do kosztów firmy i odlicza VAT.

    Kolejną różnicą jest elastyczność zatrudnienia. UoP wiąże się z przestrzeganiem pewnych terminów, czasu pracy czy urlopów, aby zadeklarowana praca była zgodna z przepisami Kodeksu Pracy. Projekty IT często wiążą się ze sporą zmiennością. Własna działalność umożliwia swobodę w podjęciu decyzji, z kim i na jakich zasadach chcesz współpracować. Co więcej, praca zdalna umożliwia działanie w kilku projektach jednocześnie. Dzięki agencjom, które ofertują usługi typu outsourcing IT czy body leasing IT, możesz mieć dużo większe pole rozwoju osobistego i realizowania nowych zadań.

    Jednakowoż, każdy medal ma dwie strony. Prowadząc działalność, w pełni odpowiadasz za jej majątek. Jesteś odpowiedzialny za terminowe  i prawidłowe opłacanie składek ZUS i podatków. Zarabiasz wtedy, kiedy pracujesz – nie otrzymasz zwolnienia chorobowego czy płatnego urlopu.

    Jeżeli prowadzenie działalności wydaje ci się trudne, lub chciałbyś skorzystać z wszystkich możliwości, które oferuje B2B IT, rozwiązaniem jest agencja konsultingowa dla specjalistów IT. Współpracując z agencją, nie musisz się martwić o aspekty związane z prowadzeniem firmy, czy samodzielnym szukaniem zleceń. Rekrutacja specjalistów IT nie musi się wiązać z uporczywym wpisywaniem haseł typu .net praca czy Java praca w wyszukiwarkę.

    B2B i UoP: podsumowanie

    Zalety B2B:

    • możliwość swobodnego wyboru kontrahenta i zakresu współpracy
    • możliwość jednoczesnego udziału w kilku projektach
    • elastyczny czas pracy
    • większe zarobki
    • możliwość odliczania kosztów prowadzenia działalności (paliwo, sprzęt komputerowy, leasing na samochód, szkolenia)
    • niskie koszty zatrudnienia dla pracodawcy

    Wady B2B:

    • brak płatnych urlopów
    • niekorzystne finansowo prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego
    • brak ustawowej długości okresu wypowiedzenia
    • konieczność osobistego odprowadzania składek ZUS i płacenia podatków

    Czy B2B jest lepsze niż UoP?

    Jeżeli zależy ci na wolności i rozwoju poprzez udział w większej ilości projektów, B2B będzie dla ciebie lepszym rozwiązaniem. Wyższe zarobki, elastyczny czas pracy i możliwość odliczania kosztów prowadzenia działalności mogą potencjalnie zrekompensować wady tego rozwiązania. Pracujesz kiedy chcesz, ile chcesz i z kim chcesz,  a na końcu wystawiasz fakturę. Aby w pełni skorzystać z możliwości B2B i zminimalizować problemy, możesz zacząć współpracę z agencją konsultingową, która zajmie się twoim back office i poszukiwaniem nowych zleceń.

    Nowe