Cytologia – jak często się kontrolować i gdzie wykonać ją bezpłatnie?

Czy wiecie, dlaczego cytologia jest tak istotnym badaniem? Przede wszystkim dlatego, że wykonywana regularnie pozwoli na szybkie wykrycie wszystkich nieprawidłowości. O szczegółach badania oraz o tym, gdzie wykonać cytologia bezpłatnie dowiecie się z tego wpisu.

Cytologia to badanie, które służy profilaktyce raka szyjki macicy. Pozwala na ocenę stanu szyjki macicy oraz wykrycie wszystkich niepokojących zmian, jak stany zapalne, czy nadżerka. Najważniejsze jest jednak to, że badane to wykrywa zmiany przedrakowe, oraz raka w bardzo wczesnym stadium, co pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia, a nawet całkowite wyleczenie pacjentki.

Jak przygotować się do cytologii?

Badanie to najlepiej wykonywać w połowie cyklu miesiączkowego. Termin badania warto umówić nie wcześniej niż cztery dni po ostatnim dniu miesiączki, a najpóźniej na kilka dni przed planowanym rozpoczęciem miesiączki. Badania nie powinno się jednak wykonywać przez kilka dni po użyciu globulek dopochwowych. Cytologii nie wykonuje się też w trakcie przebiegu infekcji intymnych.

Jak często wykonywać cytologię?

Badanie to powinno wykonywać się regularnie co roku. Niestety w ramach ubezpieczenia NFZ badanie to dla kobiet w wielu 25-29 lat jest dostępne bezpłatnie jedynie raz na trzy lata. Jest to zdecydowanie zbyt długi okres. Na szczęście koszt wykonania cytologii w placówkach prywatnych zaczyna się od około 50-60 zł.

Jeśli okazałoby się, że wynik badania jest nieprawidłowy, pacjentkę kieruje się na dodatkowe badanie kolposkopowe, które pozwala na dokładniejszą diagnostykę.

Gdzie wykonać cytologię bezpłatnie?

Badanie cytologiczne można wykonać w placówkach NFZ na terenie całego kraju. Na stronie NFZ możecie znaleźć listę wszystkich placówek wykonujących badanie. Co ciekawe znajdą się też na niej placówki prywatne, które posiadają umowę z NFZ i wykonują je bezpłatnie.

Samo badanie jest proste i szybkie, w większości przypadków jest też bezbolesne, a pozwala nam na ewentualnie szybkie wykrycie nieprawidłowości.

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ann
Ann
9 miesięcy temu

Raz na trzy lata to jakiś żart. Przecież szybko może się pogorszyć stan zdrowia. Co z tego, że ostatnio wynik był dobry.

Podobne

Druk 3D w Ikea. Zestaw akcesoriów już w sprzedaży. Jak wyglądają?

Ikea to chyba jeden z ulubionych sklepów wielu Polaków....

System Business Intelligence pozwoli Twojej firmie rosnąć!

Pandemia przyśpieszyła digitalizację. Sporo biznesów się zamknęło, ale wiele...

12 starterów do rozmów, które doceni każda dziewczyna na Tinderze

Ktoś kiedyś powiedział: „Pierwsze wrażenie jest ostatnim wrażeniem” i...

Apple planuje wprowadzić usługę zakupów bazując na aplikacji Zdrowie

Apple testuje nowe usługi, które być może już niedługo...

Od kiedy Netflix wprowadzi reklamy? Zdradził to w wewnętrznej notatce

Reklamy potrafią być dość irytujące, szczególnie jeśli pojawiają się...

Serwis telefonów Wrocław i hurtownia części w jednym mieście to wygoda dla każdego klienta

Prowadzenie serwisu telefonów wymaga wielkiej odpowiedzialności. Oprócz zaplecza, dostępu...
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x