Cytologia – jak często się kontrolować i gdzie wykonać ją bezpłatnie?

Czy wiecie, dlaczego cytologia jest tak istotnym badaniem? Przede wszystkim dlatego, że wykonywana regularnie pozwoli na szybkie wykrycie wszystkich nieprawidłowości. O szczegółach badania oraz o tym, gdzie wykonać cytologia bezpłatnie dowiecie się z tego wpisu.

Cytologia to badanie, które służy profilaktyce raka szyjki macicy. Pozwala na ocenę stanu szyjki macicy oraz wykrycie wszystkich niepokojących zmian, jak stany zapalne, czy nadżerka. Najważniejsze jest jednak to, że badane to wykrywa zmiany przedrakowe, oraz raka w bardzo wczesnym stadium, co pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia, a nawet całkowite wyleczenie pacjentki.

Jak przygotować się do cytologii?

Badanie to najlepiej wykonywać w połowie cyklu miesiączkowego. Termin badania warto umówić nie wcześniej niż cztery dni po ostatnim dniu miesiączki, a najpóźniej na kilka dni przed planowanym rozpoczęciem miesiączki. Badania nie powinno się jednak wykonywać przez kilka dni po użyciu globulek dopochwowych. Cytologii nie wykonuje się też w trakcie przebiegu infekcji intymnych.

Jak często wykonywać cytologię?

Badanie to powinno wykonywać się regularnie co roku. Niestety w ramach ubezpieczenia NFZ badanie to dla kobiet w wielu 25-29 lat jest dostępne bezpłatnie jedynie raz na trzy lata. Jest to zdecydowanie zbyt długi okres. Na szczęście koszt wykonania cytologii w placówkach prywatnych zaczyna się od około 50-60 zł.

Jeśli okazałoby się, że wynik badania jest nieprawidłowy, pacjentkę kieruje się na dodatkowe badanie kolposkopowe, które pozwala na dokładniejszą diagnostykę.

Gdzie wykonać cytologię bezpłatnie?

Badanie cytologiczne można wykonać w placówkach NFZ na terenie całego kraju. Na stronie NFZ możecie znaleźć listę wszystkich placówek wykonujących badanie. Co ciekawe znajdą się też na niej placówki prywatne, które posiadają umowę z NFZ i wykonują je bezpłatnie.

Samo badanie jest proste i szybkie, w większości przypadków jest też bezbolesne, a pozwala nam na ewentualnie szybkie wykrycie nieprawidłowości.

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ann
Ann
1 rok temu

Raz na trzy lata to jakiś żart. Przecież szybko może się pogorszyć stan zdrowia. Co z tego, że ostatnio wynik był dobry.

Podobne

Oglądanie Apple TV na telewizorach LG Smart TV już możliwe

LG wprowadza nowe aplikacje od Apple na swoje telewizory...

Apple wypuszcza iOS 16.3. Jak przyspieszyć iPhone po aktualizacji?

Aktualizacja iOS 16.3 na Apple jest już dostępna. Użytkownicy...

Tryb akcji na iPhone 14 – jak go włączyć i z niego korzystać

Nie każdy wie, że nowe modele iPhone’a 14 od...

Canon EOS R5 Mark II – aparat, który zechcesz mieć

Canon EOS R5 Mark II to nadchodzący następca pełnoklatkowego...

Na co zwrócić uwagę kupując kamery kopułkowe?

Kamery kopułkowe są jednym z popularniejszych rozwiązań do monitorowania...

Czy na Islandii można latać dronem?

Islandia jest pięknym krajem, pełnym niezwykłej przyrody i krajobrazów,...
1
0
Would love your thoughts, please comment.x