Jak dbać o auto i co zrobić, aby zachować w nim porządek?

Niezależnie od tego, w jakim wieku jest Twój samochód, z pewnością cieszysz się, gdy jest zadbany i posprzątany. W końcu jazda dobrze utrzymanym samochodem jest znacznie przyjemniejsza. Należy pamiętać jednak o tym, że mycie i sprzątanie samochodu to nie wszystko. Warto zadbać też o inne aspekty, które sprawią, że dłużej będziemy mogli cieszyć się świetnym stanem pojazdu.

Przygotowaliśmy dla Was listę rzeczy, o których warto pamiętać, aby długo cieszyć się zadbanym i sprawnym samochodem.

Regularne wykonywanie przeglądów

Gdy mówimy o przeglądzie samochodu, większość kierowców ma na myśli przegląd techniczny, który w nowym aucie należy wykonać dopiero po 3 latach, następnie po 2 latach, a w samochodach starszych – co roku. Ten przegląd pozwala jedynie na uzyskanie pieczątki do dowodu rejestracyjnego, która świadczy o tym, że samochód został dopuszczony do poruszania się po drogach. Mówiąc o przeglądach mamy na myśli te wykonywane w serwisach samochodów. Wizytę w serwisie warto zapanować przynajmniej raz w roku. Dzięki temu po wykonaniu oględzin samochodu będziemy wiedzieć, w jakim jest ono stanie oraz, czy nie szykują się większe naprawy. Z pewnością regularnie należy wymieniać olej silnikowy oraz filtry. W zależności od ilości pokonywanych kilometrów należy pamiętać też o odpowiednio częstym sprawdzaniu układu hamulcowego, zawieszenia oraz klimatyzacji. Poza przeglądami w serwisach każdy właściciel auta powinien też co jakiś czas sprawdzać poziom płynów i w razie potrzeby je uzupełniać.

Zmiana opon na letnie lub zimowe i pilnowanie ich stanu

Bardzo istotną dla bezpieczeństwa sprawą jest też wymienianie opon w zależności od sezonu na letnie lub zimowe. Niestety wielu kierowców nie tylko zapomina o wymianie opon na czas, ale też zupełnie nie myśli o tym, aby w trakcie sezonu sprawdzać ciśnienie powietrza w oponach. Warto utrzymywać je na poziomie zgodnym z zaleceniami producenta. Dodatkowo należy też regularnie sprawdzać bieżnik. Im bardziej zużyte opony, tym jazda na nich jest mniej bezpieczna. W sytuacji, gdy bieżnik opony nie jest już wystarczający, należy wymienić opony na nowe.

Myj auto i dbaj o lakier

Kolejnym krokiem do zadbanego samochodu będzie dbanie o jego regularne mycie i sprzątanie. Warto pamiętać o tym, że samo mycie oczywiście pomoże oczyścić auto z zanieczyszczeń, ale nie koniecznie pomoże odpowiednio zadbać o lakier. Dlatego też warto zastanowić się nad odpowiednim zabezpieczeniem. W droższych i nowszych pojazdach może być to na przykład powłoka ceramiczna, która ochroni lakier. W starszych pojazdach warto rozważyć korzystanie z dobrze dobranego wosku. Mowa tu o naturalnym, syntetycznym lub hybrydowym produkcie. Pozwoli on na przykład na ochronę lakieru przed warunkami atmosferycznym w zimę. Będzie też stanowił lepsze zabezpieczenie przed owadami, które szczególnie w trasie trafiają na maskę naszego pojazdu.

Pomyśl o zakupie gumowych dywaników i maty do bagażnika

Samochód bardzo często wykorzystujemy też w ekstremalnych warunkach. Na przykład wsiadając do niego w deszczowe dni, czy wracając z letnich koncertów na polu z błotem. W takim przypadku narażamy nasz samochód na zabrudzenie, które może być później trudno usunąć. Szczególnie jeśli w samochodzie nie posiadamy żadnego zabezpieczenia. Dobrze dobrane dywaniki samochodowe – szczególnie te gumowe, ochronią podłogę w naszym samochodzie. W razie potrzeby zawsze można wyjąć je i wytrzepać lub umyć na myjni. Najlepiej będzie kupić dywaniki dopasowane do modelu samochodu. Tylko to pozwoli na dokładne zabezpieczenie auta.

fot. carstyle.pl

Jeśli samochód wykorzystujemy też do przewożenia różnych rzeczy lub w naszym bagażniku podróżują zwierzęta, warto zastanowić się też nad dodatkowym zabezpieczeniem. W takim przypadku świetnie sprawdzi się mata do bagażnika. Dzięki niej bez obaw będziemy mogli przewozić też zakupy. W przypadku, gdy coś się wysypie lub rozleje, marę wystarczy wyjąć z bagażnika i wyczyścić. Maty nie musisz wozić ze sobą przez cały czas. Wystarczy, że będziesz zabierać ją do samochodu w sytuacji, gdy może się przydać.

Warto odpowiednio dbać o swoje auto, bo dzięki temu znacznie dłużej będzie można się cieszyć jego dobrym stanem. W dodatku w przypadku, gdy zdecydujemy się na jego sprzedaż, będziemy mogli wystawić je w lepszej cenie.

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
2 lat temu

Wystarczy ogarnąć dobry serwis sprzątający

Podobne

Kompaktowe lampy LED Zhiyun Molus

Chińska marka właśnie wzbogaciła swoją ofertę o kolejną propozycję...

Co wpływa na ceny nieruchomości w Polsce w 2023 roku?

Ceny nieruchomości w Polsce to temat, który od dłuższego...

Obiektywy Irix Cine dostępne z mocowaniem Fujifilm X

Irix do tej pory nie obejmował swoim wsparciem aparaty...

Kursy walut na żywo – jak można śledzić aktualne wahania na giełdzie?

Interesujesz się rynkiem walutowym już od dłuższego czasu? A...

Nowe, bardzo stylowe lampy LED klasy premium od Hobolite

Polski rynek fotograficzny wzbogacił się właśnie o nową markę...

Canon EOS R1 w fazie prac. Co o nim wiemy?

Najnowsze doniesienia potwierdzają prawdziwość plotek na temat dalszego rozwoju...
2
0
Would love your thoughts, please comment.x