Tak przedsiębiorcy będą omijać zakaz handlu w niedzielę

Niestety jakiś czas temu dosięgnęły nas zmiany, które wpłynęły na nasze spokojne życie. Oczywiście chodzi o możliwość zakupów w każdy dzień tygodnia. Zakaz handlu w niedzielę dokucza nie tylko właścicielom sklepów, jednak mają oni coraz lepsze pomysły na jego ominięcie. Co zrobią tym razem, by ograniczyć siłę absurdu?

Jak ominąć zakaz handlu w niedzielę?

Ograniczenie handlu, choć znajdą się tacy, którzy go popierają, to ma zdecydowanie więcej przeciwników niż zwolenników. Dla przypomnienia, od 2018 r. obowiązywało tylko w dwie niedziele w miesiącu, natomiast w 2020 r. dotyczyło już każdej, z nielicznymi wyjątkami w ciągu roku. PiS był za pomysłem związkowców z Solidarności, gdzie w konsekwencji dodano 2-letni okres przejściowy, by trochę udobruchać niezadowolone społeczeństwo. Okres przejściowy minął, niesmak wciąż pozostał.

Oczywiście głównym argumentem, jest to, że zakaz handlu obowiązuje w innych krajach tj. w Niemczech, Austrii, ale też Szwajcarii czy Norwegii. Jednak finalnie jest to wciąż marna pociecha dla konsumentów będących na naszym rodzimym rynku.

Jak obejść niechciany przepis?

Jak zdażyliśmy się przekonać – Polacy potrafią kombinować. Dlatego też Żabka, ale i inne sieci potrafiły sprawnie obejść zakaz. Najpierw sklepy stały się placówkami pocztowymi. Na co rząd odpowiedział nowelizacją przepisów tak, by wymagane było osiągnięcie z tego tytułu co najmniej 40 proc. miesięcznych przychodów. Tym samym rozwiązał problem otwartych sklepów.

Kombinowanie szło więc dalej – powstały wypożyczalnie sprzętu sportoweg, zakłady pogrzebowe, stacje paliw, czy nawet dworzec autobusowy.

Teraz więc czas na klub czytelnika. Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl sklepów wykorzystujących ten pomysł jest już kilkanaście. Zgodnie z przepisami za kasą ma stać właściciel. I to sprawdza zdaje nieźle w przypadku małych placówek. Większe potrzebują persolenu. I oczywiście jesli bedzie to czytelnia nie sklep, pracownicy będą mogli pracować tam w każdy dniu.

Tak właśnie zrobił jeden ze sklepów Carrefour Polska w Warszawie. Znajdziemy tu stolik, a na nim kilka książek wraz z informacją, że można je wypożyczyć lub też wymienić.

Przepis który umożliwia sprzedawanie w niedzielę brzmi następująco :  „ w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku”. Póki co dopiek o 40 proc. przychodach z tego tytułu znajuje się tylko przy pocztach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Cooler Master Synk X — innowacyjny fotel oferujący nowy poziom immersji

Cooler Master już kilka miesięcy temu zapowiadał swój niecodzienny...

Kompaktowe lampy LED Zhiyun Molus

Chińska marka właśnie wzbogaciła swoją ofertę o kolejną propozycję...

Co wpływa na ceny nieruchomości w Polsce w 2023 roku?

Ceny nieruchomości w Polsce to temat, który od dłuższego...

Obiektywy Irix Cine dostępne z mocowaniem Fujifilm X

Irix do tej pory nie obejmował swoim wsparciem aparaty...

Kursy walut na żywo – jak można śledzić aktualne wahania na giełdzie?

Interesujesz się rynkiem walutowym już od dłuższego czasu? A...

Nowe, bardzo stylowe lampy LED klasy premium od Hobolite

Polski rynek fotograficzny wzbogacił się właśnie o nową markę...
0
Would love your thoughts, please comment.x