More

    Kariera programisty w Polsce — jakie są trendy na rynku pracy ?

    Od wielu lat kariera programisty jest uważana za wyjątkowo atrakcyjną, z różnych względów. Chodzi przede wszystkim o wysokie zarobki, ale także o możliwość pracy zdalnej z niemal dowolnego miejsca na świecie. Powoli odchodzi w zapomnienie popularny w latach 90. stereotyp programisty – niedostosowanego społecznie osobnika we flanelowej koszuli. Dziś programista kojarzy się raczej jako człowiek sukcesu, dobrze sytuowany i z tego też powodu ogólnie zadowolony z życia. Jak obecnie wygląda kariera programisty? Jakie możliwości ma osoba, która wybrała ten kierunek wykształcenia?

    Czy w Polsce nadal jest praca dla programistów?

    Polski rynek pracy nadal potrzebuje programistów. Jak to możliwe, skoro tyle osób pracuje w tym zawodzie? Rozwiązaniem zagadki jest dynamiczna informatyzacja, obejmująca błyskawicznie kolejne obszary życia. Programy pisze się już nie tylko dla firm księgowych, ale i dla związków wyznaniowych. Nie tylko na komputery, ale nawet na automaty do kawy. Trend nadal zwyżkuje – podobnie jak zapotrzebowanie na programistów.

    Warto przy tym zauważyć, że nie wszyscy programiści zrobią oszałamiającą karierę – osoby specjalizujące się w przestarzałych językach, mało skuteczne i elastyczne, zarabiają znacznie mniej niż informatycy kreatywni i gotowi do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji. Wejdź na GoWork i sprawdź, jakie wymagania mają poszczególne firmy i jak korespondują one z zarobkami. Przekonasz się, że branża informatyczna promuje nie wykształcenie i staż, ale umiejętności.

    Jacy programiści znajdą najlepszą pracę?

    Programiści to grupa mocno wewnętrznie zróżnicowana pod względem tego, czym zajmują się na co dzień. Jedni odpowiadają za pisanie programów komputerowych na potrzeby własnej firmy – najczęściej dotyczy to dużych przedsiębiorstw produkcyjnych oraz usługowych z obszaru finansów i rachunkowości. Inni programiści piszą kod na sprzedaż – to oprogramowanie obejmujące najróżniejsze zastosowania dla wszystkich istniejących branż i gałęzi gospodarki.

    Stosunkowo od niedawna istnieje możliwość wyboru ścieżki kariery programisty zajmującego się pisaniem kodu dla stron i sklepów internetowych, dzięki którym użytkownicy mają dostęp do licznych funkcji (np. zakupów z wykorzystaniem kodu BLIK). Najświeżsi wśród programistów to specjaliści od aplikacji, instalowanych na smartfonach, a ostatnio również na innych sprzętach – odkurzaczach, pralkach czy systemach oświetlenia.

    Czy żeby zostać programistą, trzeba skończyć studia?

    Jedną z najlepszych stron zawodu programisty jest jego szeroka dostępność. Studia są oczywiście bardzo pomocne, ponieważ dostarczają usystematyzowanej, pewnej wiedzy. Jednakże w przedsiębiorstwie najczęściej liczy się nie świadectwo szkolne, ale faktyczne umiejętności. Otwiera to drogę do programowania osobom po szkoleniach i kursach, a nawet samoukom.

    Nie oznacza to oczywiście, że wiedza dla programisty jest zbędna – chodzi raczej o możliwość robienia kariery i jednoczesnego dokształcania się, jeśli informatyka jest dla ciebie nowym sposobem na życie lub jeśli z różnych powodów nie zdobyłeś dyplomu.

    Gdzie w Polsce jest najwięcej miejsc pracy dla programistów?

    Podobnie jak w większości nowych zawodów, także dla programistów najwięcej pracy jest w dużych miastach. W Polsce przodują pod tym względem Warszawa, Wrocław, Kraków oraz Łódź.

    Zaletą programowania jest również fakt, że pracować można zdalnie – nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby znaleźć najlepszą ofertę z miasta oddalonego o setki kilometrów – również za granicą.

    Artykuł sponsorowany

    Nowe