More

  LEDVANCE Smart+, czyli świetny początek przygody ze Smart Home.

  Większość z nas nie lubi rozstawać się ze swoim smartfonem. Dlatego też coraz więcej producentów zastanawia się nad tym jak wykorzystać to przyzwyczajenie. Na tej podstawie w ich ofercie zaczęły pojawiać się przeróżne gadżety, którymi można sterować za pomocą telefonu. Tak właśnie powstały produkty z kategorii Smart Home. Czy takie rozwiązania mają sens? Postanowiliśmy sprawdzić to na przykładzie LEDVANCE Smart+.

  Oświetlenie to jeden z najprostszych kroków, aby dodać do swojego domu odrobinę „inteligencji”. Decydując się jednak na taki krok, warto pamiętać o tym, że nie każdy produkt zawierający w nazwie „Smart” realnie na nią zasługuje. Przykładem mogą być tanie żarówki sterowane za pomocą pilotów. Czy posiadanie 30 pilotów do sterowania oświetleniem naprawdę zasługuje na określenie „inteligentnego domu”?  Myślę, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista.

  Czym jest Smart Home?

  Smart Home, czyli tak zwany inteligentny dom to rozwiązania, które pozwalają na zdalne zarządzanie mieszkaniem lub domem za pomocą telefonu. Zaliczamy do nich między innymi możliwość sterowania oświetleniem, ogrzewaniem, alarmem, czy bramą wjazdową. Smart Home to zdecydowany symbol rozwoju technologicznego, który ma na celu ułatwienie obsługi urządzeń, optymalizację zużycia mediów, czy zwiększenie kontroli i bezpieczeństwa. Co więc powinniśmy zrobić, aby nasz dom mógł stać się Smart? Przede wszystkim powinniśmy zacząć od wybrania odpowiednich urządzeń.

  Aplikacja LEDVANCE SMART+ Bluetooth

  W naszym przypadku, aby rozpocząć korzystanie z wybranych przez nas produktów, pobraliśmy i zainstalowaliśmy na Androida aplikację LEDVANCE SMART+ Bluetooth. Po jej uruchomieniu utworzyliśmy nowe konto, do którego po zalogowaniu dodaje się produkty, którymi chcemy sterować.

  W pierwszej kolejności tworzymy „grupę” produktów. Możemy nazwać ją na przykład od nazwy pomieszczenia, w którym znajdą się urządzenia. Możemy też podzielić dom na górę i dół. Warto dobrze przemyśleć podział urządzeń ze względu na to, że aplikacja umożliwi nam jednoczesne sterowanie całą grupą. Następnie przechodzimy do dodawania oświetlenia. Żarówki musimy wkręcić w wybrane elementy oświetlenia i włączyć je za pomocą przełączników umożliwiających dopływ prądu do żarówki. W przypadku pasków LEDowych zasilacz wystarczy podłączyć do sieci. Produkty są wtedy gotowe do sparowania z aplikacją za pomocą Bluetooth.

  Jeśli na co dzień korzystacie jednak z telefonów z systemem iOS wszystkie produkty SMART+ będziecie mogli dodać do Apple HomeKit. W tym przypadku w aplikacji wystarczy zeskanować kod produktu umieszczony na karteczce z instrukcją.

  LEDVANCE SMART+ Flex 3P Multicolour

  Taśmę LED otrzymujemy w zestawie razem ze sterownikiem, zasilaczem oraz dodatkową przedłużką. Sam LEDowy pasek składa się z 3 fragmentów, które można dowolnie ze sobą łączyć przy pomocy wygodnych złączy. To sprawia, że bez problemu będziemy mogli rozbudowywać pasek poprzez łączenie ze sobą większej ilości zestawów.

  Dodatkowo z tyłu paska RGBW znajduje się powierzchnia samoprzylepna, która pozwala na trwałe zamontowanie pasków LEDowych w wybranym miejscu. Montaż, konfiguracja i użycie pasków są naprawdę bardzo proste.

  Po dodaniu LEDVANCE SMART+ Flex do aplikacji otrzymamy możliwość regulacji temperatury światła za pomocą regulacji bieli w zakresie 2000-6500K. Dodatkowo niezależne sterowanie podstawowymi barwami RGB pozwoli uzyskać około 16 milionów barw światła.

  Przy pomocy aplikacji otrzymamy też możliwość przyciemnienia lub rozjaśniania LEDów. Warto wspomnieć o tym, że producent szacuje trwałość oświetlenia do 20 000h. Co przy średnim użyciu do 3 godzin dziennie pozwoli im pracować przez okres do 20 lat. Dokładne dane techniczne znajdziecie na stronie produktu: LEDVANCE SMART+ Flex 3P Multicolor.

  Paski LED od LEDVANCE można na przykład podkleić pod szafki w kuchni, aby uzyskać klimatyczne oświetlenie w kuchni. W naszym przypadku zdecydowaliśmy się jednak na podklejenie ich z tyłu telewizora. Nie przepadamy za mocnym światłem w domu, a podświetlenie umieszczone w takim miejscu sprawia, że wieczorami podczas oglądania telewizji nie męczą się oczy. Dzięki możliwości sterowania kolorami można za pomocą oświetlenia stworzyć bardzo przyjemny klimat.

  Pasek LEDowy dostępny jest w cenie około 175 zł.

  LEDVANCE SMART+ Filament Classic Dimmable

  Żarówka LED E27 dostępna jest w 2 wariantach: klasycznej z przezroczystą bańką oraz Amber z bursztynowo-złotym wykończeniem bańki. Żarówki te zostały wyposażone w innowacyjną technologię „włókien” LED. Montuje się je dokładnie tak samo jak tradycyjne żarówki, zapewniają jednak mniejsze zużycie energii nawet o 80% w porównaniu do zwykłych żarówek halogenowych. Warto też wspomnieć o tym, że nie zawierają w sobie rtęci. Producent szacuje ich trwałość do 15 000 godzin. Wersja klasyczna ma temperaturę 2700K, a wersja barwiona 2500K. Za pomocą aplikacji będziemy mogli sterować też ich jasnością.

  Dokładne dane techniczne znajdują się na stronie producenta: LEDVANCE SMART+ Filament Classic Dimmable. Żarówki dostępne są w cenie od 150 zł.

  LEDVANCE SMART+ Filament Globe Amber Dimmable

  Żarówka LED E27 podobnie jak jej mniejsze wersje, dostępna jest w 2 wariantach kolorystycznych: przezroczystej oraz bursztynowo-złotej. U mnie znalazła się ta druga. Ze względu na swój rozmiar znacznie lepiej sprawdzi się w lampkach oraz żyrandolach, które nie posiadają kloszy. Dzięki temu może stać się bardzo fajnym i ozdobnym dodatkiem. W tym przypadku również mamy do czynienia z technologią „włókien” LED oraz zmniejszonym zużyciem energii nawet o 80% w porównaniu do zwykłych żarówek. W przypadku tego produktu producent również szacuje jego trwałość do 15 000 godzin. Podłączenie jej do aplikacji, podobnie jak w przypadku wszystkich produktów z linii SMART+, pozwoli na sterowanie jasnością światła.

  Dokładne dane techniczne znajdują się na stronie producenta: LEDVANCE SMART+ Filament Globe Dimmable. Żarówki dostępne są w cenie od 175 zł.

  Czy warto korzystać z LEDVANCE SMART+?

  Jeśli zastanawiacie się nad zmianą oświetlenia w swoim domu, koniecznie rozważcie możliwość wymiany klasycznych żarówek na te od LEDVANCE. To nie tylko olbrzymia wygoda przy sterowaniu, ale i świetna metoda na oszczędzanie energii. W końcu z pewnością nie raz zdarzało Wam się zostawić gdzieś światło, które niepotrzebnie się świeciło. Czy są warte swojej ceny? Moim zdaniem jak najbardziej! Produkty od LEDVANCE są naprawdę proste w użyciu, a połączenie ich z aplikacją trwa tylko chwilę. To naprawdę duże ułatwienie. Poza tym wkrótce ma być dostępne sterowanie głosowe za pomocą głośników inteligentnych np. Google Home.

  Nowe