Minecraft i nauka bezpieczeństwa w sieci

Dzisiaj (8 lutego) obchodzimy „Dzień Bezpiecznego Internetu”. Dzień ten ma za zadanie uzmysłowić internautom, jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na nich w sieci. To też idealny moment na naukę, jak zabezpieczyć swoje dane. W tym dniu wiele firm planuje różne inicjatywy.

Wśród nich znalazła się firma Mojang należąca do Microsoftu. Jest ona producentem gry Minecraft, w której prezentuje swoim odbiorcom specjalny świat, w którym będzie można dowiedzieć się jak bezpiecznie korzystać z internetu.

Jak Minecraft chce nauczyć nas bezpiecznego korzystania z internetu?

Na początku trzeba zaznaczyć, że poziom CyberSafe: Home Sweet Hmm przeznaczony jest przede wszystkim dla młodych graczy w wieku od 7 do 12 lat, którzy większość swojego wolnego czasu spędzają w sieci lub w grach z trybami sieciowymi, takimi właśnie jak Minecraft. Gracze będą musieli przejść przez cztery przygotowane zadania.

Nie są one jakoś bardzo skomplikowane. Opierają się na sytuacjach, jakie można napotkać w trybie sieciowym Minecrafta lub innych podobnych gier. Twórcom najbardziej zależy na zwiększeniu świadomości najmłodszych graczy, ponieważ nawet w ich ulubionej internetowej rozrywce mogą natrafić na cyberatak.

Jak wyglądają zadania? Pierwszym jest wybranie tylko tych zaproszeń do wspólnej gry, które zostały wysłane przez znajomych. Kolejnym zadaniem jest przypomnienie, by pod żadnym pozorem nikomu nie udostępniać swoich danych do logowania. Trzecia lekcja dotyczy zakupów w sieci i udostępniania swoich danych. Jest w niej ukazane zjawisko phishingu i pokazane, jak się przed nim zabezpieczyć. Ostatni etap skupia się na ocenie jakości informacji z różnych źródeł.

Moim zdaniem producenci Minecrafta wpadli na świetny pomysł. Dzieci często są bardzo ufne i przez to są bardziej narażone na niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą korzystanie z sieci lub granie w gry z trybami sieciowymi. Warto, więc pokazać im jak się mogą przed nimi chronić. Plusem jest dla mnie również to, że CyberSafe: Home Sweet Hmm został udostępniony za darmo i może z niego skorzystać każdy zainteresowany.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Smartfon z mocną baterią? Poznaj możliwości Galaxy A13

Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie najbardziej...

Samsung S21 FE vs S20 FE. Czy nowszy model jest warty dopłaty?

Szukasz nowego telefonu dla siebie lub swoich bliskich? Jednym...

Czym seria M Samsunga różni się od serii A?

Z roku na rok liczba wprowadzanych na rynek smartfonów...

Jak zainstalować presety do Adobe Lightroom?

Presety oraz profile do Adobe Photoshop Lightroom i Lightroom...

Wyjaśnienie RTP w sloty online

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest RTP w automatach,...

Pierwszy zwiastuj filmu John Wick: Chapter 4 już dostępny!

Mamy świetną wiadomość dla wszystkich fanów serii John Wick....
0
Would love your thoughts, please comment.x