More

  Minecraft i nauka bezpieczeństwa w sieci

  Dzisiaj (8 lutego) obchodzimy „Dzień Bezpiecznego Internetu”. Dzień ten ma za zadanie uzmysłowić internautom, jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na nich w sieci. To też idealny moment na naukę, jak zabezpieczyć swoje dane. W tym dniu wiele firm planuje różne inicjatywy.

  Wśród nich znalazła się firma Mojang należąca do Microsoftu. Jest ona producentem gry Minecraft, w której prezentuje swoim odbiorcom specjalny świat, w którym będzie można dowiedzieć się jak bezpiecznie korzystać z internetu.

  Jak Minecraft chce nauczyć nas bezpiecznego korzystania z internetu?

  Na początku trzeba zaznaczyć, że poziom CyberSafe: Home Sweet Hmm przeznaczony jest przede wszystkim dla młodych graczy w wieku od 7 do 12 lat, którzy większość swojego wolnego czasu spędzają w sieci lub w grach z trybami sieciowymi, takimi właśnie jak Minecraft. Gracze będą musieli przejść przez cztery przygotowane zadania.

  Nie są one jakoś bardzo skomplikowane. Opierają się na sytuacjach, jakie można napotkać w trybie sieciowym Minecrafta lub innych podobnych gier. Twórcom najbardziej zależy na zwiększeniu świadomości najmłodszych graczy, ponieważ nawet w ich ulubionej internetowej rozrywce mogą natrafić na cyberatak.

  Jak wyglądają zadania? Pierwszym jest wybranie tylko tych zaproszeń do wspólnej gry, które zostały wysłane przez znajomych. Kolejnym zadaniem jest przypomnienie, by pod żadnym pozorem nikomu nie udostępniać swoich danych do logowania. Trzecia lekcja dotyczy zakupów w sieci i udostępniania swoich danych. Jest w niej ukazane zjawisko phishingu i pokazane, jak się przed nim zabezpieczyć. Ostatni etap skupia się na ocenie jakości informacji z różnych źródeł.

  Moim zdaniem producenci Minecrafta wpadli na świetny pomysł. Dzieci często są bardzo ufne i przez to są bardziej narażone na niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą korzystanie z sieci lub granie w gry z trybami sieciowymi. Warto, więc pokazać im jak się mogą przed nimi chronić. Plusem jest dla mnie również to, że CyberSafe: Home Sweet Hmm został udostępniony za darmo i może z niego skorzystać każdy zainteresowany.

  Nowe